15 листопада – День вторинної переробки

За останні три десятиліття людство використало третину наявних на Землі ресурсів. Щороку витрати збільшуються на 1,5%, тому такого важливого значення набувають вторинна переробка сировини, економія корисних копалин, пошуки альтернатив.

Люди щодня викидають величезну кількість сміття, хоча більшість відходів можна було б використати повторно, що принесло б чималу користь довкіллю та державі.

День вторинної переробки бере початок з 1997 року, коли мешканці США вперше відзначили America Recycles Day (День, коли Америка переробляє відходи). Він проводився екологами з метою заохочення американців, які здавали відходи для вторинної переробки і купували продукцію, виготовлену з вторинної сировини.

Ця дата має на меті привернення уваги громадськості, промислових структур до проблеми вторинної переробки відходів. Зазвичай вторинній обробці підлягають папір, скло, пластик, а органічні відходи широко використовують у сільському господарстві.

Завдання вторинної переробки – вирішення проблеми обмеженості ресурсів, зниження вартості готової продукції за рахунок використання більш дешевої сировини і боротьба із забрудненням навколишнього середовища.

Проблема переробки відходів – єдина для всього людства, але сьогодні  держави ведуть боротьбу окремо одна від одної, хоча багато з них показують непогані результати. Особливо відзначилася Європа – тут активно використовуються методи, які вже добре себе зарекомендували, і регулярно з’являються нові технології переробки сміття.

У багатьох країнах світу в цей день проводять виставки цікавих і кумедних прикладів вторинного використання сміття.

Варто пам’ятати, що 60 кг зібраної макулатури збережуть життя одного дерева, виробництво 1 т скла зі склобою зменшить використання піску на 600 кг, вапняку – на 170 кг, кальцинованої соди – на 190 кг, польового шпату – на 170 кг та зменшить споживання енергії на 40%, 1 т переробленого алюмінію (алюмінієві банки з напоїв) економить 4 т бокситів, а економія енергії на виробництво алюмінію сягає 95%.

Ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну, 10 вересня 2021 року,  у Чернігові на території одного з кампусів «Чернігівської політехніки»  відкрилася перша в місті майстерня з переробки пластику «Plastic Fantastic».

Майстерню відкрили за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Як зясувалось, чернігівці не хочуть лишатися байдужими до тих проблем, викликів, які стоять перед Україною, Європою і всім світом – проблем вторинної переробки.

 Активісти громадської організації «Еко Місто» за допомогою спеціального обладнання надають сміттю друге життя. Вторинну сировину засипають в екструдер. Всередині машини пластик нагрівається до ста сорока, потім до ста сімдесяти градусів. За цієї температури він плавиться, але не виділяє шкідливих випарів. І нарешті – з-під рук майстрів виходять  фруктівниці та декоративний посуд!

Ця майстерня покликана, по-перше, руйнувати міфи, що пластик в Україні не переробляється. По-друге, свідомі чернігівці хочуть показати, що переробляти пластик дуже просто і що навіть діти, підлітки і студенти можуть це робити.

Окрім фруктівниць і боксів, у майстерні виготовляють пластикові плитки. Перероблюють їх у термопресі.   

  Нові речі з використаного пластику: У Чернігові відкрилася майстерня «Plastic Fantastic»

          Однією з причин, чому люди не сортують відходи активно, є стереотип про те, що в Україні немає заводів переробки. Взагалі ж то, в Україні існує близько 100 заводів, які готові приймати відходи паперу, скла, металів і пластику, щоб перетворювати їх на нові корисні речі і товари. Тому сортування сміття в Україні має сенс, і нам потрібно перейти від застарілої системи захоронення відходів до сучасної – переробки відходів.







Коментарі

Популярні публікації