Врятуй красу! Проєкт «Тепло для оранжерей»

Національний ботанічний сад імені Гришка (місто Київ) разом із фондом Peli can live відкрили збір коштів на обігрів оранжерей. Упродовж останніх п’яти років Ботанічний сад отримує від держави менше як 50% фінансування, ніж потрібно для задоволення базових потреб. Крім того, навесні, коли сад зачинили для відвідування через воєнний стан, він втратив основне джерело поповнення спецфонду. 

Щоб обігрівати оранжереї площею 5000 м², де розміщена колекція із понад 4000 видів тропічних та субтропічних рослин, у 2012 році збудували дві котельні, які працюють на пелетах. Кожного опалювального сезону ботсад використовує від восьмисот до тисячі тонн пелетів залежно від погодних умов.

Із початком війни вартість пелетів зросла, наразі вона становить 12 тисяч гривень за тону. Тобто на опалювальний сезон ботсаду потрібно щонайменше 10 мільйонів гривень. 

Всі ми вже зараз усвідомлюємо, що зима буде складною: і для людей, і для рослин. І доля унікальних колекцій Національного ботанічного саду, що створювались працею кількох поколінь, зараз повністю залежить від нас!

Щоб допомогти ботсаду придбати пелети на холодний сезон, потрібно надіслати кошти на рахунок благодійного фонду Peli can live. Фонд відкрив окремий рахунок  спеціально для проєкту «Тепло для оранжерей». 

Екзотичні рослини завжди викликали у людини таке захоплення, що вона навіть не хотіла з ними розлучатися. Опинившись в оранжереї, можна вирушити в навколосвітню подорож, відкриваючи для себе найбільш віддалені та незвичайні місця планети. Секрети адаптації незвичайних, різних видів і форм існування екзотичних рослин сховані у Київському ботанічному саду імені Гришка.

Перші спроби створити тут оранжерейний комплекс були ще в минулому столітті, в довоєнний час, але тільки в 70-х роках XX століття колекцію екзотів стали активно поповнювати. 

У колекції ботанічного саду є різні рослини. Зустрічаються і незвичайні види, наприклад, пальма Каріота. Вона цвіте раз у житті, але протягом 9 років. Також у ботсаду росте пальма Ройстоунея або Королівська, яка тут досягла рекордних розмірів. 

Ботсад має колекцію азалій і камелій. Ще в 1946 році з Німеччини до України привезли 20 сортів азалії. Потім наші селекціонери попрацювали й отримали понад 30 сортів. Німецькі сорти практично всі збережені. Сорт азалії Професор Вальтер, привезений у 1946 році, загинув – рослині було близько 100 років, але залишилися її діти, онуки.  

У колекції ботанічного саду ім. М.М. Гришка налічується понад 600 видів сортових гібридів орхідей, 50 видів кактусів і 70 сукулентів із Центральної, Південної Америки й Африки. 

Більшість кактусів цвітуть уночі, коли спадає спека й прокидаються їхні запилювачі. Серед сукулентів величезним товстим листям і високим квітконосом виділяється агава з Мексики. 

Відвідавши ботанічний сад імені Гришка, можна вкотре подивуватися, наскільки природа мудра й винахідлива.

Тож не будьмо байдужими – врятуємо красу РАЗОМ! 







Коментарі

Популярні публікації