«Експедиція з мурахою Софі: досліджуємо природу навколо нас» Стефан Каста, Бу Моссберг: екологічна бібліотека

Ти ступаєш на газон і приминаєш траву, та чи знаєш, яку саме? Як називається дерево поруч із тобою? Які в нього плоди? Що це за блакитна квітка і жовтий метелик на ній? Оці червоні ягоди їстівні чи отруйні? Який гриб смачніший – лисичка чи сироїжка?

          Поглянь уважніше під ноги! Бачиш мурашку? Вона крихітна, тому знає про природу все до крихти. Хочеш дізнатися про те, що тебе оточує, – не гай часу, вирушай в експедицію з мурахою Софі з книги, яку написали Стефан Каста і Бу Моссберг: «Експедиція з мурахою Софі: досліджуємо природу навколо нас» (переклад зі шведської Ганни Мамчур).

          Гаджети монополізують увагу сучасних людей. Вони надають інформацію, розвивають логічне мислення, та лише природа вчить творити. Виявити любов до дітей – значить дати їм силу стати творцями. Тому автори книги прагнуть долучити дітей до пізнання природи таким незвичним способом. Книжка складається з пяти розділів: «Софі вивчає квіти», «Софі досліджує дерева», «Софі збирає ягоди», «Софі вирушає по гриби». «Пори року із Софі».

          Спочатку Софі вирушає у квіткову експедицію. Мурашка має на меті дослідити життя квітів. Що ж вони роблять цілісінький день? Чи правда, що квіти годують мух, жуків і метеликів? Чи насправді існують квіти, які їдять комах? Хто ж, як не Софі, знайде відповіді на всі ці запитання?

          Далі з мурашкою Софі рушаємо в експедицію з вивчення дерев. Адже світ дерев неймовірно цікавий – деякі з них можуть жити по кількасот років! Є люди, котрі вважають дерева своїми друзями. І це не дивує, коли дізнаєшся про дерева більше. Зустріньмося з Софі біля її улюбленого гіллястого дерева, і вона розповість, що ми будемо вивчати в нашій експедиції. Ми навчимось розрізняти дерева: звичайно ж, за листям або хвоєю, а інколи ще й за корою. Кожне дерево має свою «зовнішність». Насправді всі вони дуже різні навіть без листя. Із часом вчишся краще зауважувати ці відмінності. А ще в дерев різні квітки: їх ми теж будемо досліджувати. Саме в них утворюється насіння, з якого потім виростають нові дерева. Для нашої експедиції Софі склала маршрут, який приведе нас до різних дерев. Перш ніж вирушити в дорогу, обійміть своє дерево. А тепер уперед!

          А хочеш навчитися збирати найсмачніші дикі ягоди? Тоді вирушаємо до лісу, – і ти дізнаєшся, де ростуть ягоди й чим вони корисні. А ще навчишся розпізнавати отруйні ягоди, адже в лісі треба точно знати, що їсти можна, а що – ні. Ну і як же без мурашки Софі! Вона саме збирається влаштувати гучний бенкет на честь ягід: вони гарні, смачні й корисні, у лісі їх багато, тож і тварини, і люди можуть ласувати ними досхочу – і зовсім безкоштовно!

          Та в лісі ростуть не тільки ягоди, а і гриби. Запамятай одну важливу річ: щоб правильно розпізнавати гриби, недостатньо книжок і малюнків. Їх потрібно вивчити в польових умовах – кілька разів побачити в лісі й зрозуміти, як і де вони ховаються, «познайомитися» з ними. Тому що чимало грибів отруйні, а деякі з них смертельно небезпечні! Часто їстівні гриби мають отруйних двійників. Тому в жодному разі не можна збирати гриби, у яких хоч трохи сумніваєшся. Треба бути впевненим на сто відсотків.

          В книжці є багато підказок, завдяки яким ти навчишся відрізняти гарний гриб від поганого. Наприклад, варто знати, що деякі гриби завжди ростуть поруч з певними видами дерев. А все тому, що вони співпрацюють з цими деревами: ниточки грибниці допомагають рослинам всотувати поживні речовини. Коли ти вивчиш гриби добре, то зможеш відрізнити гарний гриб від поганого з першого погляду.

         Природа – це особливе місце. Усе в ній живе, як ти і я: квіти, джмелі, риби, птахи, трава й дерева. Ми рідко над цим замислюємося, але досить хоча б хвильку посидіти на лісовій галявині, щоб відчути, що довкола вирує життя. І ти – його частинка. Мурашка Софі відкриє тобі небачені таємниці лісу, про які ти навіть не здогадуєшся. Вона розповість тобі про літній, осінній і весняний ліс. І трішки про зимовий.        

            Часом експедиція з мурахою Софі перетворюється на пошук скарбів. Деякі з них можна зїсти, як-от чорниці чи лисички. А деякі, наприклад, пташині пера, покинуті гнізда, красиві камінці чи яскраві листки, настільки гарні, що їх хочеться взяти додому.

          Природа – наче розгорнута книжка, у якій безліч цікавих знаків. Та спочатку їх потрібно навчитися розуміти. І в цьому допоможе тобі мураха Софі. Тож уперед!

          А ти хочеш розгадати кросворд «Словничок Софі». Спробуй!


Експедиція з мурахою Софі. Досліджуємо природу доскола нас. Видавницво Час Майстрів. 


 


Коментарі

Популярні публікації