ВИБУХОВА РЕЧОВИНА І ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ПРО НЕЇ ЗНАТИ

З початку повномасштабного вторгнення російська федерація випустила близько п’яти тисяч ракет по містах і селах України. Найчастіше у повідомленнях Генштабу фігурує інформація про прильоти таких ракет, як «Точка У», «Іскандер», «Калібр» чи «Онікс». За перший місяць повномасштабного вторгнення найбільше влучань було крилатою ракетою «Калібр» та балістичною ракетою «Іскандер». 183 та 175 влучань відповідно.

    Країна-агресорка продовжує обстрілювати Україну різними видами ракет. Окрім очевидних наслідків – численних загиблих, пошкоджень інфраструктури – кожна випущена ракета завдає і такої шкоди, яка стане помітною через роки. Звісно, йдеться про екологію. Як саме ракети впливають на довкілля і які проблеми вони залишать по собі навіть після нашої перемоги? 

60 кілограмів викидів у повітря від однієї ракети – так російські «Іскандери», «Точки У» та інші впливають на українське довкілля.

Що таке 60 кілограмів викидів від ракети?

Для прикладу, при застосуванні старої радянської ракети «Точка-У»  може використовуватися як фугасна, так і касетна бойова частини, а отже площа ураження сягає від 3 до 7 гектарів відповідно.

    Коли ракета, артилерійський снаряд чи міна детонує, утворюється цілий ряд хімічних сполук – чадний газ, вуглекислий газ, водяна пара, бурий газ, азот тощо.

    Крім них також утворюється токсична органіка і починають окислюватися ґрунти та деревина у зоні ураження. У результаті одна ракета одночасно може забруднювати повітря, ґрунти та навіть ґрунтові води.

    Серед нетоксичних викидів від застосування ракети – виділення парникових газів – водяної пари та вуглецю. Проте й вони впливають на довкілля, провокуючи зміни у кліматі. І тоді це вже стосується не однієї країни, а всього світу.

Загальна маса викидів у повітря при розриві такої ракети становить приблизно 60 кілограмів. Якщо припустити, що всі випущені росією ракети – це «Точка У», то загальний обсяг викидів у повітря становитиме 240 тонн. При цьому у розрахунок входять лише викиди тільки від самої ракети, без викидів спричинених нею руйнувань та пожеж.

    Що собою представляє крилата ракета? Найперше, крилата ракета –  безпілотний літальний апарат, який може бути розміщений на стаціонарних та рухомих пунктах управління (наземний, повітряний, морський). Фахівці під крилатими ракетами мають на увазі примітивні ракети, які зроблені за схемою літака.
    Викиди від бойової частини однієї старої радянської ракети важать стільки ж, як одна доросла людина. Йдеться, наприклад, про балістичну ракету «Точка У». В російському арсеналі це одна з найдешевших ракет, її вартість становить 300 тисяч доларів, а зроблена вона була ще за радянських часів, у 1975 році. Та щоб зрозуміти, який вплив це може мати на природу, треба розібратися з тим, як саме працює ракета і що спричиняє вибух.

Попри різну класифікацію, усі ракети мають схожу будову. Основну ударну силу закладено саме у бойовій частині, що складається із заряду та детонатора. Важливо, що таких бойових частин може бути кілька. Як заряд застосовують вибухову речовину, ядерний, запальний чи хімічний заряди. Та чим вони відрізняються?

- Вибухова речовина – це хімічні сполуки, що під дією зовнішніх сил виділяють велику кількість теплоти. Розрізняють три класи таких речовин: метальні (різного виду порохи), бризантні (вибухають під впливом ініціюючих речовин і характеризуються значною ударною хвилею) та ініціюючі (первинні) вибухові речовини.

- Ядерний заряд є зброєю масового ураження і характеризується рядом уражальних чинників. Серед них: ударна хвиля, світлове випромінювання, електромагнітний імпульс, запальний заряд та, найголовніше, проникна радіація.

- Запальні заряди об’єднують цілу групу речовин, що при горінні утворюють токсичні сполуки. Виділяють три основні види запальних речовин: напалм (нафтопродукти), металізовані запалювальні суміші та терміт і термітовмісні сполуки.

- Хімічний заряд бойової частини ракети особливий тим, що містить в собі токсичні речовини нервово-паралітичної чи шкірнонаривної дії.

    У ракетах, випущених російськими військами з 24 лютого, застосовуються вибухові та інші заряди. Оскільки інформація щодо особливостей будови та складу бойових частин ракет закрита, досить складно оцінити, які саме забруднюючі речовини та в якій кількості потрапляють у природне середовище. Однак на основі даних щодо ваги бойової частини можна розрахувати обсяги викидів забруднюючих речовин при ініціації найпоширеніших вибухових речовин.

Крім того, що ракети лишають по собі викиди у повітря, після них лишається багато сміття. Наприклад, вага бойової частини ракети може сягати 960 кілограмів. «Калібр» має вагу бойової частини 450 кг, «Іскандер» – 480 кг. А загальна вага ракети варіюється від 1300 до 2300 кілограмів.

    Залишки таких ракет навіть після вибуху можуть лишатися небезпечними. Зберігати їх потрібно на бетоні чи асфальті, аби запобігти потраплянню токсичних речовин у ґрунти й водойми.

Так само сміттям стають будівельні відходи від зруйнованих ракетою будівель, мостів тощо. Зараз в Україні багато говорять про те, щоб використовувати такі відходи повторно у будівництві – там, де це можливо. Проте конкретних кроків у бік цього рішення зараз мало.

    Звісно, найбільш очевидним рішенням буде розвал росії та припинення війни. Проте чекати на перемогу й лише потім переходити до екологічних питань – неправильна стратегія.

    Наша природа важлива все сьогодні. Підрив Каховської ГЕС, руйнування природних заповідників, вирубка лісів окупантами, гуманітарні катастрофи на окупованих територіях і постійні обстріли – все це чинники, вплив яких українці відчуватимуть й через десятки років. Таке не можна пробачити!













 


 





 
 

Коментарі

Популярні публікації