ОДЕСА: Є МІСТО В КВІТУЧИХ АКАЦІЯХ БІЛЯ ЧОРНОГО МОРЯ. ВПЛИВ ВІЙНИ НА НАШІ МІСТА, МОРЯ ТА АКВАТОРІЇ

Війна в Україні триває вже більше 9 років, майже півтора з яких у вигляді повномасштабного вторгнення. Війна має значний вплив на природне середовище, зокрема, і на наші моря: Чорне та Азовське. Через блокування портів та мінування акваторії вони залишаються майже недоступними не лише для рибалок чи туристів, а й для науковців, які до того десятиліттями досліджували зміни у морському середовищі.

    Та попри неможливість відбору зразків у морі зараз, на основі наявних даних і фактів можна зрозуміти, як бойові дії та окупація впливають на морське середовище. Що нині відомо про вплив російської війни проти України на Чорне та Азовське моря.
    Уночі 23 липня 2023 року окупанти знову атакували Одесу – 19 ракет по місту випустили росіяни. Окупанти пошкодили в Одесі щонайменше 29 пам’яток архітектури. Серед них є будівлі XIX сторіччя і Спасо-Преображенський кафедральний собор, закладений в 1794 році.
    Документування злочинів терористів продовжується, на місцях працюють експерти.
    У документах зазначається, що попередня оцінка в Одесі виявила пошкодження кількох музеїв, які знаходяться на території Всесвітньої спадщини. Йдеться про Одеський археологічний музей, Одеський морський музей та Одеський літературний музей. Усі вони були відзначені ЮНЕСКО та місцевою владою блакитним щитом, відмітною емблемою Гаазької конвенції 1954 року.
    Міни, затонулі кораблі, знищені заповідники, зруйновані міста і культурно-історичні пам’ятки – такий вплив російської війни на Чорне та Азовське моря і прибережні території.
    Міни, затонулі кораблі, знищені заповідники, зруйновані міста і культурно-історичні пам’ятки – такий вплив російської війни на Чорне та Азовське моря і прибережні території.

Протягом ХХ століття наші моря пережили багато проблем через сильний вплив людської діяльності: перевилов риби, забруднення від портів і річок, потрапляння чужорідних видів. Cитуацію погіршував усе сильніший вплив зміни клімату, що призвело до зникнення окремих видів та змін в екосистемах.

І хоч наші моря знаходилися у стані екологічної кризи, останні роки дослідники бачили і позитивні ознаки, які вказували на поступове відновлення деяких донних екосистем внаслідок зниження евтрофікації – тобто рівня органічного забруднення. Наприклад, у північно-західній частині Чорного моря вчені  спостерігали повернення видів та угруповань, які можуть мешкати лише у чистій воді.

    Розпочата в 2014 році війна поставила під загрозу процеси відновлення наших морів та призвела до погіршення стану морських екосистем, в першу чергу на тих ділянках, які опинилися під окупацією: в Криму та на азовському узбережжі Донецької області.

Зокрема Азовське море відчуло на собі вплив бойових дій ще у 2014-2015 роках. У 2014 році половина території національного природного парку «Меотида», де охороняються степові ділянки і піщані азовські коси, була окупована. Серед них і унікальна Крива коса, де до того гніздилися рідкісні види птахів: кучеряві пелікані, крячки, там же існувала найбільша західна колонія мартина каспійського, занесеного до Червоної книги України.

    Після захоплення коси у 2015 році бойовики зробили на ній показові військові навчання, території використовувалися у військових та господарчих цілях, а рідкісних птахів різко поменшало. Деякі види, імовірно, зникли повністю, однак поки триває окупація, оцінити ситуацію неможливо.

    У Чорному морі перші потенційні випадки негативного впливу від військових дій також сталися ще у 2014 році. Так, наприклад, майже одразу після початку окупації російські військові підірвали і затопили чотири кораблі біля входу в озеро Донузлав, перекривши вихід у море українським суднам. Ще тоді Міністерство довкілля України висловило занепокоєння щодо екологічних наслідків таких необдуманих дій, адже найбільший затоплений протичовновий корабель «Очаков» пролежав на дні моря досить довгий час і був піднятий аж через пів року.

    Після захоплення цих територій, протягом всього періоду окупації, морські екосистеми систематично зазнають негативного впливу, зокрема через будівництво інфраструктурних об’єктів, видобуток різних будівельних матеріалів, проведення військових навчань та змін статусу природоохоронних територій. Найбільш яскравим є будівництво Кримського мосту, через яке не тільки були знищені унікальні екосистеми і озера острова Тузла, але і загалом порушені міграційні шляхи риб і китоподібних в Керченській протоці.

    Так само сильно постраждала і заповідна Бакальська коса, яка знаходиться в Каркінітській затоці Чорного моря. Тут під час окупації промислово видобували пісок, що призвело до руйнування тіла коси і негативного впливу на розташовані тут природні оселища, сформовані у приморських солоних озерах. Аналіз супутникових знімків показав, що вже у 2019 році коса перетворилася на острів, а згодом узагалі може зникнути.
    Іншу ділянку кримського півострова – Опуцький природний заповідник, де охороняються морські і приморські екосистеми, а також ділянки цілинних степів – окупанти взагалі перетворили на військовий полігон. Навколо мисів Чауда і Опук декілька разів проходили масштабні військові навчання, які супроводжувалися в тому числі відпрацюванням ураження морських цілей із використанням авіаракет, вакуумних бомб та інших боєприпасів. Це може мати катастрофічний вплив на морське середовище як внаслідок хімічного забруднення, так і через вплив вибухової хвилі.

А поки що – Одеса, тримаймося! Чернігів, вся Україна і весь цивілізований світ РАЗОМ з вами! Не дамо ворогу жодного шансу!



















 

Коментарі

Популярні публікації