ТАКІ ПОВАЖНІ ЧЕРЕПАХИ

Черепахи у багатьох людей асоціюються з одвічною повільністю, властивою цим істотам, але далеко не всі знають, що черепахи – одні з найдавніших представників тваринного світу нашої планети. Вони живуть на Землі вже понад 220 мільйонів років, і так, вони – ровесниці вимерлих динозаврів. Сама назва слова «черепаха» походить від давньослов’янського «черепок», «черепиця», аналогічно і латинська назва черепахи – «testa» – перекладається як «черепиця», очевидно, так прозвали черепах завдяки схожості їхніх панцирів власне з черепицею.


Мабуть, саме панцир у черепахи є її характерною відмінністю, свого роду черепашою візитною карткою. Для черепахи він, по суті, є таким собі пересувним будинком + засобом захисту від ворогів. Складається черепашачий панцир зі спинної (карапакс) і черевної (пластрон) частини. Карапакс в свою чергу складається з двох частин, одна з яких внутрішня броня, утворена з кісткових пластинок, а друга – зовнішня частина, що складається з рогових щитків. У деяких видів черепах кісткові пластини покриті шкірою.

    Панцир черепахи дуже міцний, тому він здатний легко витримати навантаження, що перевищує вагу самої черепахи в 200 разів.


    Розміри черепах та їх вага сильно відрізняються від видової приналежності, тому що у черепашому сімействі зустрічаються як гігантські  черепахи з вагою в 900 кг і розмірами панцира в 2,5 і більше метра, так і маленькі черепашки з вагою до 125 грам і розміром панцира не більше 10 см.


    
Голова черепахи обтічної форми і середніх розмірів. Такі розміри дозволяють черепахам у разі небезпеки швидко заховати свою голову всередині неприступного панцира. Хоча серед них є і види з великими головами, які або поміщаються в панцирі погано, або зовсім не поміщаються. 

    У сухопутних черепах очі зазвичай направлені на землю, в той час як у черепах водних вони розташовані ближче до верхівки і спрямовані вперед і вгору. Шия у багатьох черепах, як правило, коротка.

    Зір у черепах розвинений добре, навіть більше того, черепахи, подібно людям, мають кольоровий зір, можуть розрізняти кольори – цей дар мають лише деякі тварини. Також природа подарувала їм прекрасний слух, що дозволяє на відстані почути потенційних ворогів.

    Скільки зубів у черепахи? Зубів у сучасних черепах, на жаль, немає, зате вони були у древніх черепах, тих, які жили в епоху динозаврів, але з плином часу вони зникли.


    Тоді як черепаха їсть? Для відкушування і подрібнення їжі черепахи використовують сильний дзьоб, поверхня цього дзьоба покрита шорсткими виступами, які практично і замінюють черепахам зуби. Язик черепах короткий, він служить виключно для ковтання їжі, але не для її захоплення, і, як наслідок, не висовується назовні.

    Всі без винятку черепахи мають по чотири лапи. А ось вже сама будова цих лап залежить від виду і середовища проживання черепахи. Лапи сухопутних черепах мають об’ємну форму, вони пристосовані для риття грунту і досить потужні. У морських черепах в процесі мільйонів років еволюції лапи перетворилися у справжнісінькі ласти для зручності плавання в морських безоднях.

    Черепахи є воістину довгожителями навіть за нашими людськими мірками, адже живуть вони в рази довше за нас, людей. Так, середня тривалість життя черепах в природних умовах може становити 180-250 років. Найстаріша черепаха у світі на ім’я  Джонатан живе на острові святої Олени і пам’ятає (ймовірно) ще часи Наполеона, адже колишній імператор Франції якийсь час жив тут у вигнанні.


    Живуть черепахи в усіх тропічних районах, а також деяких місцях з помірним кліматом. Морські черепахи плавають у теплих океанських просторах Тихого, Атлантичного та Індійського океану. Немає їх тільки поблизу Арктики і Антарктиди, що закономірно, адже всі черепахи люблять тепло. Сухопутні черепахи живуть у степах і напівпустелях Африки, Південної і Північної Америки, Австралії, Азії. В Європі їх можна зустріти на півдні, в ряді південних країн: Греції, Італії, Албанії. 

    Раціон харчування черепах безпосередньо залежить від їх виду, середовища проживання і способу життя. Сухопутні черепахи практично вегетаріанці, основною їхньою їжею є гілки дерев, фрукти і трава, гриби та овочі. Однак для підтримки білкового балансу в організмі черепахи часом можуть поїдати і різну дрібну живність, як то: равликів, слимаків і черв’яків. Також сухопутні черепахи з задоволенням п’ють воду. А ось морські й прісноводні черепахи вже є справжніми хижаками – в їх раціон входять різні дрібні рибки, жаби, молюски, ракоподібні (деякі морські черепахи з задоволенням поїдають кальмарів, каракатиць та інших креветок). Але гастрономічні пристрасті водних черепах не обмежуються живністю, разом з нею вони їдять і рослинну їжу – водорості.

    В природних умовах головними ворогами черепахи є деякі хижі птахи (орли, яструби), які хапають дрібних черепах, піднімають їх на велику висоту, звідти кидають на камені і викльовують з розколотого панцира їх нутрощі.

    Цікавий факт: великий давньогрецький драматург Есхіл загинув вкрай безглуздою смертю: він був убитий черепахою, яка впала йому на голову. Орел, який підняв черепаху на висоту, помилково прийняв лису голову драматурга за великий камінь, що підходить для розбивання панцира черепахи.

    Черепахи зазвичай впадають в сплячку, під час якої всі життєві процеси в їх тілі тимчасово сповільнюються. Відбувається це у зимовий період, і сплячка для теплолюбних черепах, що живуть у помірних широтах, дозволяє їм без проблем пережити зимові холоди.

    23 травня з 2000 року за ініціативи організації American Tortoise Rescue відзначається Всесвітній день черепахи – тварини, яка символізує мудрість, багатство і довголіття. Головна мета цієї дати – привернути увагу до вимирання черепах через занадто близьке сусідство з людьми.

    Сьогодні чимало черепах на межі вимирання. Їх винищують через вживання в кулінарії та народній медицині. Кожна третя черепаха помирає в результаті рибальського промислу. Інших видів цих рептилій виловлюють і продають за копійки.

    Серед головних загроз для тварин вчені відзначають руйнування місця існування, вилов в їжу і для продажу як екзотики, хвороби і зміну клімату.

    Біологи підрахували, що приблизно 61%, або 217 з 356 видів черепах на Землі знаходяться під загрозою вимирання або вже вимерли, і їх зникнення буде мати масштабні наслідки для екосистем, які вимагають додаткового вивчення.

    Черепаха приносять користь, знищуючи личинок комарів та хворих риб. Болотна черепаха – санітар водойм. При всій своїй спритності у воді їй вдається спіймати лише хвору або поранену рибу, що в цілому сприяє покращенню популяцій риб.

    Загалом черепахи впливають на «здоров'я» чималої кількості різних екосистем, в тому числі пустель, боліт, прісноводних і морських середовищ. Скорочення їх чисельності може мати негативні наслідки для інших видів, в тому числі й для людини.






    













 


    

Коментарі

Популярні публікації