ЛІТОПСИ – «ЖИВІ КАМЕНІ» РОДОМ З АФРИКИ

Літопси – незвичайні сукуленти родом з Південної Африки та Намібії. Вони справді виглядають як камінці і викликають бажання підняти їх і кинути у воду, щоб спостерігати, як від них розійдуться кола. Але літопси не піддадуться так легко на цю витівку: вони сидять глибоко в землі, та й у природному середовищі навряд чи поруч знайдеться водоймище, адже ростуть вони в кам'янистих і піщаних пустелях. 

Літопси набули свого дивовижного вигляду в ході еволюції: їх легко прийняти за каміння, а значить вони в безпеці і відмінно замаскувалися. Також у них дуже незвичайний цикл цвітіння і завжди лише два листки, власне, які і поділяє ущелина. 

Зростають квіти багато років, нове листя формується в сухий сезон, і їх незмінно два. Раз на рік листя розступається, щоб з'явилося на світ нове. 

Спочатку молоді листочки харчуються всіма накопиченими речовинами дорослого листя, поки ті не висихають і не відмирають. У нового «камінця» щілина завжди перпендикулярна старій: виходить така незвичайна природна симетрія.

Але найцікавіше, що у літопсів неймовірні кольори: від світло-сірого до темно-червоного, іноді насиченого зеленого. Бувають літопси смугасті, строкаті і навіть у кольорову цятку: візерунки просто неймовірні, прямо як у справжнісінького каміння! 

Все це дозволяє їм легко зливатися з галькою, серед якої можуть зростати ці сукуленти. До речі, африканці так і називають ці рослини – «живе каміння», а з грецького «літопис» перекладається як «кам'яне обличчя» або «кам'яна зовнішність». 

Дивно, як цим рослинам вдалося пристосуватися до суворого клімату пустель. Літопси ростуть у місцях, де практично не буває дощів, а перепади температури найсильніші: вночі температура може опускатися до нуля, але при цьому в спекотні дні підніматися до +60 градусів!

Однак живе каміння стійко переносить всі мінливості погоди завдяки своїй будові. У листочків дуже товста шкірка, схожа на панцир, вона захищає рослину від висихання. 

Якщо цей лист розрізати, то всередині можна побачити слизову м'якоть, вона чудово затримує рідину, тому квітка може прожити довгий час без води.

Завдяки своїм властивостям та зовнішньому вигляду літопси давно перекочували з пустель на підвіконня і стали популярними кімнатними рослинами. Це цілком обґрунтовано: доглядати їх може навіть маленька дитина. 












 

Коментарі

Популярні публікації