У ЧОРНОМУ МОРІ ЧЕРЕЗ ВІЙНУ ГИНУТЬ ДЕЛЬФІНИ!

Природний парк «Тузлівські лимани» на території Білгород-Дністровського району Одеської області зараз єдиний національний парк на Чорноморському та Азовському узбережжі України, який не окупований росіянами. Він займає територію у майже 28 тис. гектарів, має доступ до 44 км морського узбережжя та налічує 13 морських лиманів. 

    Раніше ви вже мали змогу дізнатися з блогу про ЕКОЦИД РФІЇ ПРОТИ УКРАЇНИНині ж головна турбота наукового відділу парку «Тузлівських лиманів» – масова смертність дельфінів, які спочатку гинули від російських кораблів, продовжують помирати від мін і контузій, і переживають стрес від війни майже так само сильно, як і люди.

 

    У Чорному морі через війну загинуло від 50 тис. дельфінів, сотні – контужені Чи вдасться відновити популяцію дельфінів та чим їхня втрата може загрожувати екології всього світу?

     До вторгнення на узбережжі моря, на цих 44 км, де науковці мандрували в рамках моніторингових програм, вони знаходили в середньому три загиблих дельфіна за рік. І було відомо достеменно, що вони гинуть від того, що опинилися в сітках або рибалок, які мають дозвіл на вилов риби, або браконьєрів. Вчені бачили на тілах дельфінів сліди від сіток, тому що рибалка відрізає ці сітки, а сліди залишаються на тілі дельфіна, або відрізані плавці, тому що плавці дуже сильно заплутуються в сітку, і рибалки або браконьєри їх відрізають. Тому співробітники парку знали, що ці дельфіни дійсно гинуть від такої проблеми.

    З початку війни до серпня 2022 року знайшли 37 мертвих дельфінів на шести кілометрах.  Це дуже велика кількість порівняно з тими трьома дельфінами на 44 км в середньому за рік. І всі дельфіни були без вказаних попередніх ознак.

    У всіх причорноморських країнах 2022 рік був дуже незвичайним на кількість загиблих китоподібних в цілому. Адже ми маємо два види дельфінів – звичайний дельфін афаліна і маленький дельфін азовка, який схожий на маленького кита, – вони називаються китоподібними.

    Тож науковці збирали інформацію безпосередньо на пляжах, де працювали, та від експертів – колег із Румунії і Болгарії, з Інтернету, і   нарахували 3 тис. фізично загиблих дельфінів в активний час війни. Щонайменше 50 тисяч дельфінів загинули під час активної фази війни.

    При цьому вчені взяли за основу інформацію, яку надавали фахівці з США та інших країн, які спостерігали за китоподібними під час військових навчань у деяких частинах Світового океану. Є висновки, що в середньому море або океан викидають на берег лише 5% дельфінів або китів від загальної кількості загиблих. Тому дослідники врахували ці дані, і нарахували щонайменше 50 тис. дельфінів, які загинули під час активної фази війни.

    Дельфіни так побудовані, що мають неперевершену систему навігації й ехолокації. 60% енергії вони витрачають на те, щоб орієнтуватися у просторі і шукати собі їжу. Їхня система навігації настільки пристосована до гармонійного світу життя, що будь-який шум заважає їм комунікувати між собою. А такий потужний, як військові сонари, які засекречені, (і ми не знаємо, скільки там децибел, –там може бути 200 децибел), – це потужні звукові хвилі, що руйнують акустичну систему дельфіна.

    Потужні сигнали руйнують акустичну систему дельфіна, і він опиняється повністю беззахисним, не відчуває простору, не може орієнтуватися, і найгірше – він не може шукати собі їжу. Він не має зворотного сигналу і не може спіймати рибу. Він втрачає дуже багато ваги, коли витрачає внутрішній жир для того, щоб жити, бо немає їжі зовні, він автономно отруюється. Більш того, він автономно заражується вірусами, які є в організмі дельфіна. І тому дельфін гине або від голоду, або від отруєння хімічними сполуками, або від вірусів, і це вже вторинне явище. 

    Другий чинник – це бомбардування. У воді звуки більш потужні, ніж у повітрі, тож можна тільки уявити, яке відчуття мають дельфіни, які опиняються біля цього бомбардування. Тому дельфіни, коли відчувають потужні вибухи від бомбардування, починають дуже швидко викидатися на поверхню, а коли вони це роблять – відбуується таке явище, як у водолазів, – кесонна хвороба. Коли дельфін викидається, азот дуже швидко виходить із капілярів і розриває капіляр – і дельфін може гинути від інфаркту міокарда. 

    І третій чинник – це міни. Росіяни скинули близько 600 мін у північно-західній частині Чорного моря, навколо острова Зміїний. Тож коли дельфін опиняється біля міни, що розривається, він звісно гине, але деякі дельфіни залишаються з опіками – вони були знайдені на берегах Болгарії і Румунії. Тому вчені констатують: війна призвела до того, що популяція дельфінів дуже швидко скорочується.

    Крім цих 50 тис. загиблих (фактично їх може бути 70, а може і 100 тисяч!), є багато дельфінів, які отримали контузію. Вони не загинули, але вони контужені і не можуть асоціюватися з сім'ями, родинами, і живуть відокремлено, а потім помирають.

    Якщо зникнуть дельфіни, ми будемо мати поступово вмираюче Чорне море. Такий еко-злочин не можна пробачити!













    




Коментарі

Популярні публікації