Капібара – наймиліша тварина на світі

Ви коли-небудь замислювалися, яка істота на планеті найдоброзичливіша   і з усіма іде на контакт? Відразу поспішаємо попередити вас – це не людина, а мила водосвинка, або капібара, найбільший з нині живих гризунів!

          Мешкають вони на території Південної Америки, недалеко від водойм, тому що вони водоплавні тварини. Капібари – отакі товстенькі добрячки, які в довжину можуть досягати 130 сантиметрів і важити 65 кілограмів. Вони абсолютні вегетаріанці, мабуть, такий спосіб життя робить цих тварин ще більш добродушними. Мовою індіанців гуарані слово «капібара» означає «той, що їсть  тонку траву», наукова ж назва «Hydrochoerus» складається з двох слів: ( Hydro) – вода і  (хойрос) – свиня, тобто, «водяна свиня». Назва натякає на пухкий, великий зовнішній вигляд цих гризунів.   

З ними всі хочуть дружити. Це одна з найсоціальніших тварин на планеті: живуть капібари сімями, в яких приблизно по 10-20 особин під головуванням батька. У посушливий період вони можуть об'єднатися в більш великі групи, і іноді сімя розростається до декількох сотень тварин. Але крім своїх родичів капібара доброзичливо ставиться і до інших істот: з'являється на горизонті якийсь новачок, водосвинка відразу ж біжить знайомитися. Так що не дивно, що цих тварин всі люблять. А доброті і дипломатії в них можна вчитися і вчитися!

На відміну від всіх інших гризунів, малюки капібар можуть стояти вже через кілька хвилин після народження і їсти тверду їжу на четвертий день.  Малюки капібар народжуються з відкрітими очима, відразу ж здатні пересуватися за групою. Шкіра капібар обгорає на сонці. Щоб захистити свою шкіру від обгорання, найспекотніші години вони проводять у воді або валяються в грязюці. Щічні зуби у капібари ростуть все життя. Самки капібар крупніші за розмірами, ніж самці. Щоб наїстися, за день тварині потрібно з’їдати близько 3,5 кг трави. Капібара вважається супергризуном, який дасть фору бобру та щурові у своїх вміннях.

Головні вороги капібар – ягуари і анаконди. Водосвинки відмінно пірнають і можуть перебувати під водою до 5 хвилин. Ці тварини дуже спокійні, навіть ліниві, немає у них гучного голосу. Між собою вони спілкуються тихим посвистом і покашлюванням. Дорослі ніколи не захищають своїх дітей, що потрапили в біду, а тільки попереджають про небезпеку, тому багато підлітків стають жертвами хижаків. Тривалість життя капібари в природних умовах близько 10 років.

Капібари «дружать» і з птахами. Птахи очищають шерсть тварин, витягуючи з неї і поїдаючи комах, а ще птахи криками попереджають капібар про небезпеку, що наближається. В давнину Америку населяли родичі капібар розміром з ведмедя і навіть носорога!

Капібари ласкаві, легко приручаються і дресируються, тому деякі люди заводять їх у якості домашніх тварин. Не так давно в Південній Америці стали організовувати ферми з розведення капібар – вони там набули популярності в якості домашніх тварин. Водосвинки виключно охайні, дуже ласкаві і товариські, навіть кладуть голову на коліна господарям, щоб ті їх погладили або почухали за вушком. Вигулюють кабібар як собак – на повідку.

Всесвітню відомість отримала капібара Кеплін Роуз, яка живе зі своїми господарями в штаті Техас. Її купили, коли їй було всього 11 днів від народження. Популярною вона стала завдяки блогу, в якому описують її життя. Улюблене заняття Кеплін – купатися і їсти, а улюблені ласощі – фрукти і морозиво. Ванну вона приймає зі смаком: спочатку визначає, чи влаштовує її температура води, потім забирається у воду, вкладається на бік і займається манікюром, тобто чищенням нігтів. Прийнявши ванну і підкріпившись, вона відправляється повалятися на улюбленому дивані. Гуляє мила тварина на задньому дворі самостійно, а на тривалі прогулянки її виводять на повідку. Кажуть, що Кеплін обожнюють діти і сусіди, ну а господарі нею просто не натішаться.

У парку «XII місяців» (Київська область) живе юна пловчиня Джеккі, що народилася 20 лютого 2015 року, але завдяки своїй щирій вдачі стала однією з найулюбленіших тваринок серед дітлахів.  Капібара Джекі чудово і плаває, і пірнає, зазвичай вона активна вранці і вечором, рідше вночі. Під час денної спеки відпочиває в неглибоких укриттях, на мілководді або затінених ділянках неподалік від води; приймає грязьові ванни. Нір і кубел не будує, лігво влаштовує прямо на землі. Її люблені страви трава, водорості, зерно, дині та кабачки, а улюблені розваги – пірнати, плавати, підставляти спину і живіт, щоб їх почухали.

Живуть капібари і в Менському зоопарку (Чернігівська область), і в Рівненському, і в Харківському. Ось такі вони – милі створіння капібари!  



 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації