Як це – видобувати електроенергію зі снігу?

Сонце і вітер – два природних явища, які найчастіше використовуються для виробництва відновлюваної енергії і які найкраще себе зарекомендували. Але в Аоморі, місті на півночі Японії, вважають, що можна використати ще один ресурс – сніг. Аоморі, що на півночі острова Хонсю, щороку витрачає десятки мільйонів доларів на прибирання снігу з доріг. Воно вважається найбільш засніженим містом у світі – кількість опадів цього типу тут складає в середньому 8 метрів на рік. Сніг зазвичай скидають в океан.  

Тепер снігу спробують знайти корисніше використання. Аоморі проводитиме випробування у співпраці з місцевим стартапом Forte та Токійським університетом електрокомунікацій. Воно розпочалося у грудні й триватиме до березня.

Як це працює? Зібраний по місту сніг скидатимуть у басейн в закритій школі. У ньому встановлять трубки з холодоагентом, другий кінець яких виведуть на вулицю. Різниця температур між снігом і зовнішнім повітрям створить конвекційний потік. Він обертатиме турбіну, яка своєю чергою вироблятиме електроенергію.

У майбутньому планується нагрівати другу частину трубок гарячими підземними джерелами. В цьому випадку різниця температур буде ще вищою, а значить і технологія – ефективнішою. Чим більша різниця температур, тим більша ефективність виробництва електроенергії. У північно-східному регіоні Японії є багато курортів з гарячими джерелами в районах, де випадає багато снігу. Один з них – Сукаю Онсен в Аоморі.

 Вчені розповіли, що чим вищою буде різниця температур, тим більшою стане потужність. Тести системи проводитимуть до березня. Дослідники вважають, що ефективність такого способу видобутку електроенергії може бути вищою, ніж при використанні сонячних панелей. Також застосування снігу для генерації електроенергії набагато екологічніше. Запропоноване рішення зі снігом практично не має відходів, тоді як сонячні панелі часом підлягають утилізації.

 Систему розробив доцент Університету електрокомунікацій Кодзі Інокі. На ідею президента Forte Дзюна Касаї надихнув європейський стартап, який використовував пісок для виробництва електроенергії. Раніше у Фінляндії створили батарею, яка працює на піску. Одна така батарея здатна забезпечити теплом 100 будинків та громадський басейн. Касаї також зазначив, що використання снігу може стати рішенням для європейських країн, які зіткнулися з енергетичною кризою внаслідок війни в Україні.

Паралельно із цими випробуваннями морський перевізник Mitsui O.S.K. Lines (MOL) планує запустити для комерційного використання систему, яка виробляє електроенергію, використовуючи різницю температур між поверхневими водами та океанськими глибинами. Очікується, що ця енергія до 2030 року стане дешевшою, ніж енергія від морських вітряків та електростанцій на мазуті. Але вже є розрахунки, які показують, що електрика від снігу може мати навіть нижчу вартість.

Тобто ще одним плюсом винаходу є те, що снігова енергія вироблятиметься при низьких витратах. Ціна такої енергії буде вкрай низькою. Виробництво електроенергії за такою технологією коштуватиме приблизно 20 єн (14 центів) за кіловат-годину до 2025 року. За оцінками Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії, у 2030-му це буде нижче вартості морської, вітрової та теплової енергії, що працює на нафті.

У разі успіху випробування на ньому планують почати навіть заробляти, продаючи таку енергію, в тому числі домогосподарствам. При цьому очікується, що екологічний вплив новітнього методу буде навіть меншим, ніж у інших форм «зеленої» електроенергії. Японці також планують в разі успіху допомогти із впровадженням своєї розробки північним країнам Європи, адже використання такої енергетики теоретично можливе і на підприємствах, і вдома. Тож збережемо планету від шкідливих викидів РАЗОМ!



 

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації