Олені, олені, олені…: цікаві факти

Одна з найцікавіших та найславетніших прикрас «скіфського золота» – Олень з кургану Куль-Оба, знайдений у 1830 році. На золотій скіфській бляшці буквально все тримається на Олені: на тулубі – лев, грифон та заєць; під шиєю Оленя –пес, замість хвоста Оленя – голова птаха, а на одному з рогів Оленя – голова барана. Виявляється, скіфам теж подобались олені!

          Олені – горді істоти, що живуть переважно в суворих північних умовах. Граціозні і прекрасні, олені часто згадуються в народних переказах і казках різних північних народів. Ці дивні створіння надзвичайно розумні, і дізнатися про них що-небудь нове, напевно, буде цікаво.

          Жити в холодному кліматі непросто, але північний олень до цього пристосувався непогано. В ході еволюційних процесів ця тварина навчилася стійко переносити низькі температури, харчуватися мізерною рослинністю і успішно рятуватися від хижаків. Північний олень є одним з небагатьох видів, які добре себе почувають у субарктичному поясі, і саме завдяки йому освоєння Крайньої Півночі колись взагалі стало можливим.

          За оцінками вчених, від оленярства зараз залежить існування приблизно 20 різних народів. Унікальні копита північних оленів змінюються в залежності від пори року. З приходом тепла вони стають м’якіші, а взимку м’які подушечки зникають. Це допомагає тваринам не ковзати на льоду і ефективніше розкопувати ногами сніг у пошуках ягелю.

Мешкають вони в тундрі і тайзі, причому тундровий підвид за розмірами поступається тайговому. Для деяких малих корінних народів Півночі одомашнені північні олені стали основним засобом до існування і посіли важливе місце в їх культурах. У США північних оленів називають «карібу».

Шерстинки на їх шкурі всередині порожнисті, завдяки чому вони неймовірно ефективно утримують тепло. Тому місцеві жителі так цінують хутряний одяг, виготовлений з шкур оленів.

Ці тварини чудово плавають, і є підтверджені свідчення, як вони перепливали річки шириною 5-7 км, незважаючи на дуже низьку температуру води.

У більшості видів оленів роги ростуть тільки у самців, але у північних вони є і у самок. У рогах північних оленів міститься багато кальцію і інших корисних речовин. Коли олені їх скидають, роги швидко з’їдаються різними гризунами. Самки північного оленя позбавляються від рогів набагато пізніше, ніж самці. Ті позбавляються від них на самому початку зими.

Щодня ці граціозні тварини проходять до 25-30 км у пошуках їжі.

З усіх ссавців на Землі північні олені є єдиними, здатними бачити в ультрафіолетовому спектрі.

Новонароджені оленята можуть самостійно ходити вже через годину після появи на світ. Молоко північних оленів в 5-6 разів жирніше, ніж коров’яче, і приблизно вдвічі жирніше, ніж лосине.

У теплу пору року вони їдять багато грибів, тож місцеві жителі їх не збирають. Якщо вони з’їдять всі гриби, популяція оленів може скоротитися, а це для багатьох місцевих народів, що складаються з мисливців і рибалок, означає вірну смерть.

Північні олені зустрічаються на висоті до 2 кілометрів над рівнем моря, хоча вони в основному населяють менш високі місця. Завдяки жорсткому волоссю, що росте біля копит, вони не тільки не провалюються в сніг, але і практично не залишають на ньому слідів.

Морозостійкість північних оленів частково обумовлена їх товстим шаром підшкірного жиру. У більшості видів оленів на носі є гола ділянка, позбавлена волосяного покриву, але у північних ніс повністю волохатий, тому що вони часто занурюють морду в сніг.

 Так як їжі в холодних умовах Півночі обмаль, олені, які там мешкають, вживають в їжу все, що знаходять – листя, гриби, ягоди, мохи та лишайники. При нагоді вони можуть з’їсти навіть дрібних тварин або пташині яйця.

Дорослий північний олень може досягати 2 метрів в довжину і 1,5 метрів у висоту, при масі до 200-210 кг. Самці часто б’ються за самок, але гинуть при цьому вони нечасто. Хоча роги один одному обламують із завидною регулярністю.

Майже завжди самка північного оленя народжує одне дитинча, хоча були випадки, коли народжувалося відразу троє чи навіть четверо.

В середньому на волі північні олені живуть років з 10-15, але в неволі, при гарному догляді, іноді доживають і до 30.

Самці і самки з молодняком зазвичай утворюють окремі стада. Змішуються разом вони тільки на початку осені, коли наближається сезон розмноження.

При товщині снігу більше 70 см на його розкопування північні олені витрачають більше енергії, ніж отримують, з’ївши виявлену під сніговим покривом рослинність.

Кілька століть тому популяція оленів стала різко скорочуватися внаслідок   постійного полювання на них. Особливо цінувалося їх м'ясо, яке більш поживне, ніж звичайне червоне. Також особливу цінність мали їх роги. В наш час полювання на оленів заборонено. Більшість з нас оленів бачили лише в фільмах або в зоопарках, тому, сподіваємося, вам було цікаво дізнатися про них якомога більше.

 Цікаві факти з життя оленів.



Коментарі

Популярні публікації