Пантера – велика чорна кішка

 

Чорна пантера не є самостійним видом – це леопард чи ягуар. Дивно, чи не так? Ці темнозабарвлені особини з роду пантер є генетичним варіантом забарвлення леопардів і ягуарів – виявом меланізму. І це те саме, що робить чорним звичайного домашнього кота або інший вид котячих.

Цікавий факт. У широкому сенсі поняття «пантера» – це назва роду тварин у сімействі котячих, представники якого (лев, тигр, леопард, ягуар) здебільшого мають руде або плямисте, а не чорне забарвлення. Але ми звикли асоціювати пантеру саме з леопардом-меланістом чи ягуаром-меланістом, тобто з чорними пантерами.

          Чорне забарвлення пантер є проявом меланізму, спричиненого мутацією гена. Прикладом сильного поширення мутації, що призводить до меланізму у популяції котячих, є популяція леопарду біля Малайзії, де близько 50 % тварин мають чорне забарвлення.

Взагалі серед великих кішок меланізм зазвичай є найпоширенішим у тих популяціях, які живуть у щільних лісах – за умови нестачі освітлення темні тварини тут менш помітні, ніж на відкритій місцевості, що полегшує їм виживання.

Шкура чорної пантери не ідеально чорна, на ній більшою чи меншою мірою завжди видно плями, що проступають. Е. П. Джи у своїй книзі «Дикі тварини Індії» писав, що зустрічаються навіть особливі «недопантери», у яких чорні плями добре помітні на світлому шоколадному тлі.

Крім кольору забарвлення чорні та плямисті особини леопардів та ягуарів нічим не відрізняються, вони вільно схрещуються і дають плідне потомство. Дитинчата від таких пар можуть бути різні – і плямисті, і чорні. Але останнє зустрічається рідше, тому що ген чорного кольору є рецесивним і часто пригнічується геном плямистості.

Близьким до меланізму поняттям є неповний меланізм чи псевдо-меланізм («абундизм») – стан, у якому посилена пігментація шкіри чи інших покривів відбувається не рівномірно, а окремими ділянками. Псевдомеланізм зустрічається у леопардів.

При абундизмі, наприклад, плями або смуги у тварин з плямистим або смугастим забарвленням можуть розширюватися аж до злиття, що призводить до так званого псевдомеланізму.

Меланізм та абундизм найчастіше є результатом мутацій, але можуть виникати і внаслідок інших факторів, таких як вплив температури під час вагітності, що може впливати на транскрипцію та трансляцію генів.

«Чорна пантера» (комікси Marvel) за останні кілька років у всіх на вустах, але побачити тварину, на честь якої назвали відомого супергероя, в дикій природі в Африці не так вже й просто.

Це вдалося фотографу Віллу Буррард-Лукасу, який знімає тварин. Вважається, що це перший випадок, коли хтось сфотографував рідкісного леопарда в Африці за останні сто років.

Існує дуже мало світлин чорної пантери. Так називають чорного леопарда або чорного ягуара, в залежності від того, з якої частини світу він походить. Зазвичай в Африці та Азії під назвою «пантера» мають на увазі леопарда-меланіста – чорного леопарда. У Південній Америці це буде ягуар-меланіст, тобто чорний ягуар.

До Вілла дійшли чутки про цю таємничу істоту в Лайкіпії у Кенії. Леопард чоловічої статі, а його вік, як вважається, – близько двох років (зважаючи на його розмір). Вілл пішов слідами леопарда разом з гідом на ім'я Стів, а потім встановив на місці свої фотопастки.  

 «Я звик встановлювати фотопастки, а натомість нічого не отримувати, оскільки це дуже авантюрна річ – ніколи не знаєш, чи пройде тварина, яку ти хочеш сфотографувати, стежкою, на якій ти встановив камери», – каже фотограф.

До того ж, він і його провідник не були впевнені, чи йдуть слідами чорного леопарда або ж звичайного плямистого.

«Я ніколи занадто не тішуся сподіваннями, і коли через кілька перших ночей не отримав знімків цього леопарда, почав думати, що було б добре отримати фото хоча б плямистого леопарда, де вже того чорного шукати».

Але на четверту ніч удача прийшла.

«Зазвичай на світлинах, зроблених за допомогою фотопасток зі спалахом, тварину дуже чітко видно. Але оскільки він настільки злився з темною ніччю, все, що я зміг побачити, були ці очі, які дивилися на мене з фотографій» – згадує пан Буррард-Лукас.

«Ми завжди чули про те, що в цій місцевості мешкають чорні леопарди, але цим розповідям бракувало високоякісних знімків, які б підтверджували їхнє існування», – каже Ніколас Пілфолд, провідний дослідник програми збереження леопардів в окрузі Лайкіпія.

«Зрештою, це перші підтверджені світлини чорного леопарда в Африці за майже 100 років, і цей регіон – єдине відоме місце у всій Африці, де є чорний леопард», – додає дослідник.

У чорного леопарда не обов'язково мають бути чорні батьки, але обоє з них мусять мати рецесивний ген для меланізму. Визначити, скільки леопардів живе у Східній Африці, важко, зважаючи на те, наскільки вони таємничі.

«На додачу, лише зовсім маленька, крихітна частина з них є чорними. На сході Африки може бути лише кілька чорних особин», – вважає фотограф Вілл.  

Переховуючись у тіні | Справжня чорна пантера

Коментарі

Популярні публікації