3 БЕРЕЗНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДИКОЇ ПРИРОДИ

Щоб привернути увагу до цінності дикої природи та її різноманітного значення (екологічного, генетичного, соціального, економічного, наукового, культурного та рекреаційного) 20 грудня 2013 р. шістдесят восьма сесія Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй постановила проголосити 3 березня Всесвітнім днем дикої природи.

Саме ця дата пов’язана з подією 1973 року, коли у Вашингтоні була підписана одна з найбільших угод з охорони дикої природи – Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITEС).

Однією з основних причин різкого зменшення багатьох видів тварин і рослин є міжнародна торгівля. Мета Конвенції полягає в розробленні умов гарантування того, що міжнародна торгівля дикими тваринами і рослинами не створює загрози їхньому виживанню. В ній представлено різні ступені захисту для більш ніж 33 тис. видів тварин і рослин. Цією Конвенцією визначено порядок торгівлі видами дикої флори і фауни стосовно трьох категорій, внесених до трьох додатків до Конвенції.

Під міжнародною охороною на сьогодні знаходиться близько 5600 видів тварин і більше 30 тисяч видів рослин. Об’єктами регулювання Конвенції є не тільки живі тварини та рослини, а також загиблі і їх частини.

У 1999 році наша держава приєдналась до рішення Конвенції про міжнародну торгівлю дикими тваринами та взяла на себе зобов’язання дотримуватися правил Конвенції. А полягають вони у ліквідації ринків, на яких незаконно продаються об’єкти флори та фауни, що перебувають на межі зникнення.

На території України діє безліч громадських організацій, що привертають увагу до проблем, пов’язаних із сумним станом диких тварин та рослин. Пропонуються шляхи їх розв’язання, до цього залучаються активісти та представники влади.

Відомо, що кажани є єдиними ссавцями, які можуть літати. Кажани завжди повертають наліво, коли вилітають з печери. Мурахоїди їдять більше 35000 мурах в день. Бджоли мають крихітні волоски на очах, щоб ними збирати пилок. Метелики розрізняють смак своїми ногами. Дорослий панда може витратити до 12 годин на день для прийому їжі. Щоб виконувати свої дієтичні потреби, вони повинні їсти принаймні до 12,7 кг бамбука. Всі білі ведмеді лівші, або, вірніше, ліволапі. Дитинчата жирафів можуть стояти вже протягом півгодини після народження. Щури сміються, коли їх лоскочуть і під час ігор. Дельфіни, коли сплять, роблять це однією половиною мозку і з одним закритим оком. Алігатори були приблизно за 150 мільйонів років. Названа завдяки своїм чудодійним здібностям амазонська ящірка «Ісус Христос» може бігати по воді.

Та від впливу людини страждають всі тварини, що мешкають на суші, в річках, озерах, на болотах та в морських глибинах. Так, за останнє півстоліття популяція прісноводних зменшилась на понад 80%. Причиною такої сумної статистики є споживання сільським господарством все більших об’ємів прісної води. Також було виявлено, що на сьогодні шлунок морських птахів на 80-90% наповнений залишками пластику, в той час як в 1970 році цей показник не досягав і 10%. За три десятиліття кількість мілководних коралів зменшилась на 50%. Через браконьєрство з лиця Землі зникло понад 300 видів ссавців.

Науковці занепокоєні різким скороченням популяцій диких тварин. Так, за останнє п’ятдесятиліття кількість тварин на нашій планеті зменшилась аж на 60%. Це шокуючий показник, який свідчить про те, що сьогодні природа потребує захисту від людської діяльності.

Що стосується нашої країни, то тут статистичні дані ще критичніші. Перш за все тому, що точних підрахунків у нашій державі немає. Останні дані представлені за 1990-2017 рр. на сайті Державної служби статистики про ведення мисливського господарства, та й вони є дуже загальними. Згідно з ними, хутрових поменшало на 19%, а копитних – на 13%. На зменшення популяцій диких рослин і тварин, безумовно, негативно впливає війна.

Всесвітній день дикої природи вперше відзначили у 2013 році. З цього часу день регулярно нагадує нам про вразливість світу фауни та флори та нагальну потребу в його захисті. Адже в іншому випадку дика природа просто буде знищена.

Щороку святкування присвячується особливій темі, що пов’язана з нагальними проблемами дикої природи. Так, гасло 2018 року звучало таким чином: «Великі кішки: хижаки під загрозою!». До виду великих кішок відносять тигра, леопарда, пуму, ягуара, лева тощо. Останнім часом на цих хижих тварин чатує безліч небезпек, що здебільшого пов’язані з людською діяльністю. З кожним роком популяція зменшується, адже їхні природні оселі знищуються. Ще однією причиною поступового зникнення цих хижаків з мапи  Землі є браконьєрство та торгівля. Так, за останнє століття чисельність тигрів зменшилась на 50%, а популяція африканського лева скоротилася на 45% усього за два десятиліття.

В 2020 році увага поціновувачів дикої природи була звернена на «Підтримку усього живого на Землі». Всі рослини та тварини створюють певне біорозмаїття на нашій планеті. У зв’язку з цим були сформовані цілі збереження екосистем моря та суші. Всесвітній день дикої природи – це слушна нагода привернути увагу до стану біорозмаїття представників урядів,  громадських діячів та підприємців, щоб вжити всіх можливих заходів для збереження екосистем планети.

 Сумнозвісний факт полягає в тому, що  сотні видів цінних тварин, серед яких леопарди, амурські тигри, сніжний барс, білий кит, риби, що наповнюють глибини морів та океанів, перебувають на межі зникнення. Про цю проблему треба говорити і також привертати до неї увагу можновладців, щоб протидіяти знищенню цих представників дикої природи.

Попри те, що свято почали відзначати зовсім недавно, серед населення починають формуватися певні традиції. Так, у День дикої природи відкривають свої двері зоопарки, на території звіринців проходять цікаві акції та вікторини для дорослих та дітей. З життям дикої природи можна ознайомитися в тематичних музеях, парках, ботанічних садах.

З кожним роком у цей день спостерігається підвищення активності волонтерів, які організовують прибирання територій від сміття. Мало хто знає, але саме сміття, що залишають неохайні відпочивальники, становить найбільшу загрозу для братів наших менших.

У різних галузях культурного життя проводяться виставки, фестивалі, семінари та лекції, присвячені життю дикої природи.

Детальна інформація щодо відзначення Всесвітнього дня дикої природи та повідомлення Секретаріату Конвенції з цієї нагоди розміщені на веб-сайті Всесвітнього дня дикої природи за адресою 

World Wildlife Day 2023 - Partnerships for Wildlife Conservation

          Сьогодні на нашій планеті мешкає один відсоток диких тварин від тієї чисельності, що населяли Землю за час її існування…





                   

         

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації