НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК КАНАЙМА. ВЕНЕСУЕЛА

Національний парк Канайма знаходиться на східному узбережжі Венесуели в штаті Болівар. Дата заснування парку 12 червня 1962 року. Площа близько 30 000 км2. У 1994 році Національний парк Канайма був внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

          Венесуела входить в двадцятку країн світу з багатющою біологічною різноманітністю і вражає уяву унікальними, властивими лише цій місцевості ландшафтами, а також видовою різноманітністю флори і фауни.

          Саме тут, у парку Канайма, знаходиться найвищий у світі водоспад Анхель. Він відомий ще зі шкільних підручників географії як найвищий водоспад у світі. Його висота дорівнює 1054 м. Навіть важко уявити, наскільки багато. Перед тим, як торкнутися землі, краплі в найпотужнішому потоці розлітаються на дрібні частинки і утворюють туман.

          Цікаво, що свою назву водоспад отримав на честь Джеймса Ейнджела, американського льотчика. Згідно з історичними даними, під час приземлення на Ауянтепуї його літак отримав пошкодження і всій команді довелося спускатися з гори своїм ходом, причому шлях до найближчого населеного пункту зайняв 11 днів. Слава про сміливість і доблесть мандрівника поширилася всюди і було вирішено дати водоспаду його ім’я.

          Повноводні річки Чурун, Каррао, Кароні та Юруані приваблюють своїми прохолодними лагунами приголомшливої ​​краси. Вони так і тягнуть утомленого мандрівника у свої обійми. В них зосереджений величезний прісноводний запас планети. Вода річки Кароні має цікаву особливість – темний колір, що пов’язано з підвищеною концентрацією гумінових кислот, які перебувають у річці з перегноєм із берегової землі. Цю річку ще називають «чорноводною», поряд із бразильською Ріу-Негру.

Рідкісні гірські ландшафти тепуі (так звані «столові гори»), що представляють собою плосковершинні піщаники, були сформовані ще в ту далеку епоху, коли Південна Америка і Африка були одним континентом. І справді, коли дивишся на ці контури, здається, що чиясь гігантська всесильна рука поставила на поверхню землі химерні столи.

Найвідоміші тепуі парку: Рорайма, Ауянтепуі, Сьєрра-Небліна. Сходження на деякі тепуі (яких на території парку знаходиться понад 50) стало можливо лише в самому кінці 20 століття.

          Підкорюючи величні тепуі Венесуели, дослідники були вражені схожістю пейзажів, які вперше відкриваються людському погляду, з фантастичними світами Артура Конан Дойла, який створив свій «Загублений світ» під враженням цих первісних місць Латинської Америки. Із зібраних в експедиції на тепуі рослин 98% були невідомі ботаніці 20 століття.

У Національному парку Канайма, де відроги Гвіанського нагір'я утворюють ізольовані стовбурові гори з майже вертикальними схилами, а вода в річках після дощів стає яскраво-червоною і чорною від піщаника, що вимивається, зустрічаються рослини і тварини ендеміки, які не мешкають більше ніде на планеті.

У парку можна побачити долини, покриті килимом з хижих, що харчуються дрібними тваринами, орхідей. Зустріти рідкісних кайманів і трьохлапих сов, найбільших у світі бабок і павуків-птахоїдів довжиною довше 35 см. І хижих мурах, які легко перекушують деревні гілки. Тому насолоджуватися красою парку бажано у світлий час доби в супроводі гіда-екскурсовода.

Територія є історичною батьківщиною індіанської народності пемон, для яких місцеві визначні пам’ятки вважаються культовими – наділеними особливою силою та енергетикою. Аборигени є чимось подібним до невід’ємного символу місцевості, елементом національного колориту. Тому вони зайняті у сфері туризму як провідники з краси парку, тому що вони добре орієнтуються на даній місцевості. Для гостей парку вже стало традицією зробити кілька фото з представниками племені та послухати їхні захоплюючі оповідання та легенди.

Написи, виявлені на території, свідчать, що ця народність влаштувалась на околицях заповідника понад десять тисяч років тому. Пемони воліють жити на рівнинній ділянці Канайми. Вони традиційно займаються збиранням, полюванням, мають невеликі городи, де вирощують фрукти та овочі для харчування.

Плем’я існує окремо від цивілізації: діти не відвідують школу, електроенергія відсутня. Аборигени не користуються медичними послугами, воліючи лікувати себе самостійно народними засобами та методиками. Деякі мешканці мають додатковий дохід за рахунок будівництва хатин у народному стилі. Приїжджі готові платити за це гроші.

Національний парк Канайма – найкраще місце для екологічного туризму, оскільки лише тут можна побачити найдавніші пейзажі Землі, вік яких налічує більше 2 більйонів років. Тільки в цьому, воістину фантастичному місці, полярні мохи сусідять з африканськими пальмами. З тріщин скель на кілька метрів вгору злітають яскраво-коричневі відростки, які є кореневою системою рідкісних рослин, схожих на гігантські артишоки. А на вершинах тепуі виростає більше 200 видів папоротей мезозойської ери, зовнішній вигляд яких не змінювався понад 180 млн років.

         





         

Коментарі

Популярні публікації