НАЙКОРОТША ПАМ'ЯТЬ – У КРОКОДИЛА!

Крокодили здавна займають почесне місце серед тваринних культів – їм поклонялись як богам та поважали в багатьох культурах стародавнього світу. І навіть сьогодні ці неймовірні істоти викликають жах у людей, яким доводилось зустрічатись з ними в дикій природі.

          Стародавні єгиптяни вірили в бога Себека, якого вони вважали володарем річки Ніл та зображували його як істоту з тілом людини та головою крокодила. При храмах у Стародавньому Єгипті жили одомашнені крокодили, яких дуже поважали і після смерті навіть муміфікували та з почестями ховали у спеціальних саркофагах.

          В Новій Гвінеї і нині існує плем'я, тотемним богом якого є крокодил. Крім того, що люди племені поклоняються крокодилам, вони навіть роблять спеціальні шрами на шкірі, щоб бути схожими на них.

          Даремно дехто вважає, що крокодили недолугі. Ці тварини не тільки розумні, а й хитрі та витривалі. Адже вони вижили протягом багатьох мільйонів років, що говорить про їх пристосованість до існування – це закони еволюції, які неможливо обійти. І до цього дня ці лускаті плазуни живуть в різних куточках нашої планети. Хоча пам'ять у них, дійсно, найкоротша.

           Крокодил – по-справжньому великий плазун. Крокодили живуть у водоймах Африки, а також у її навколишніх екосистемах. Всім відомо, як виглядають крокодили – невеликі ноги, тіло, вкрите лускою, довгий хвіст і жахливі щелепи. Очі і ніздрі тварини розташовані у верхній області морди, що дозволяє крокодилам занурюватися у воду практично повністю. При цьому стежити за ситуацією на поверхні.

            Крокодили – найбільші рептилії на Землі. Вони живуть в солоній воді і можуть важити від 990 до 1200 кілограмів і виростати до 7 метрів. Крокодили  ковтають маленьке каміння, щоб поліпшити травлення. Проковтування каменів, відомих як «гастроліти», корисно для крокодилів, які їдять свою здобич цілком,  з мушлями і кістками. Гастроліти допомагають перемелювати їжу в шлунку. Ці камені можуть залишатися в шлунку крокодила роками.   

Укус крокодила – найбільш сильний укус будь-якої тварини у світі. Щелепа людини виробляє всього 45 кілограмів тиску на квадратний дюйм. Для порівняння, факти про крокодила говорять про те, що щелепа крокодила може чинити тиск 2200 кілограмів на квадратний дюйм. Його укус в десять разів сильніший, ніж у великої білої акули. Але, незважаючи на це, м’язи, які відкривають щелепу, дуже маленькі і слабкі, що дає можливість людині використовувати свої руки або просто мотузку, щоб закрити рот крокодилу.

Крокодили – чудові плавці. Вони надзвичайно швидкі у воді – можуть плавати зі швидкістю до 35 кілометрів на годину. Вони використовують свої кінцівки в якості керма для управління, а потужні хвости – для руху по воді. Їх хвости також допомагають їм стояти у воді вертикально протягом трьох годин.

Крокодили і алігатори відрізняються один від одного. Вони далекі родичі. Деякі люди можуть сплутати їх один з одним, але є спосіб відрізнити, хто з них хто. Уважно подивившись, можна побачити, що у них дуже різні роти. Всі зуби видно на крокодиловій щелепі, навіть коли вона закрита. Для порівняння, зуби алігатора не помітні, коли рот закритий. У них також ширші, U-образні морди, а у крокодилів більш загострені і V-подібні.  

Крокодили часто сплять з широко відкритими ротами. Не панікуйте, якщо побачите крокодила з відкритим ротом. Більшість людей автоматично вважають, що вони знаходяться в безпосередній небезпеці, як тільки бачать крокодила у воді з відкритим ротом. Але насправді ті відкривають рота, щоб просто охолонути. Крокодили не пітніють, тому вони будуть сидіти або лежати з відкритим ротом, щоб випустити тепло. Це може виглядати страшно, але насправді вони не проявляють агресію.

          Динозаври і крокодили насправді родичі. Хоча крокодили класифікуються як рептилії, вони більш тісно пов’язані з динозаврами і птахами. Перші види, схожі на крокодилів, з’явилися на Землі близько 240 мільйонів років тому. Це було приблизно в той же час, що і поява динозаврів.

Давній крокодил був всього близько 1 метра і ходив на двох ногах замість чотирьох. У нього були  більш короткі передні кінцівки, ніж задні.  

Фраза «крокодилячі сльози» означає помилковий прояв емоцій або нещирості. Насправді вона походить від того, що крокодили, здається, плачуть під час їжі своєї здобичі. Це відбувається тому, що, коли вони жують, повітря проштовхується через їх пазухи в їх слізні протоки і просочується з їхніх очей, створюючи враження, що вони насправді плачуть. Очі у крокодилів сльозяться від шипіння і припухлості під час харчування, а не від докорів сумління. Звідти ми й отримали вираз про крокодилові сльози.   

Більшість молодих крокодилів мають дуже високий рівень смертності. У перший рік життя 99% з них з’їдаються іншими хижаками, такими як дорослі крокодили, гієни, ящірки і навіть риби. На жаль, яйця крокодилів також вважаються делікатесом деякими людьми.   

Незважаючи на те, що у крокодилів у роті 24 дуже гострих зуба, вони дуже рідко використовують їх для жування їжі. Замість цього вони використовують зуби, щоб схопити, утримати і розчавити свою здобич.

Їх очі, вуха і ніс завжди високо на голові. Причина цього в тому, що вони можуть майже повністю зануритися у воду, але в той же час можуть дихати, чути і бачити. Коли крокодили занурюються у воду, їх очі будуть оточені захисною мембраною, майже як окуляри для плавання, що захищають очі під час плавання. Це для того, щоб вони могли продовжувати бачити під водою.

У крокодилів також гострий нюх, а їх мозок має великі нюхові лопаті, які допомагають цьому органу чуття ще більше.   

Температура яйця крокодила може визначати його стать. Якщо температура яйця становить 31 ° C, то розвивається самець крокодила. Якщо вона вище або нижче цієї температури, то вилупиться самка крокодила.

Ще одна цікавинка про крокодилів. Крокодили можуть видавати шум зсередини яєць – таким чином вони попереджають своїх матерів про те, що готові вилупитися. Часто заритий в пісок малюк видає дрібні звуки зсередини  яйця, які чує мама. Потім мати-крокодилиха викопує яйця з піску, щоб захистити малюків, поки вони не вилупляться, а далі відводить їх у річку, де вони зможуть харчуватися комахами, що знаходяться у воді.  

Дорослі крокодили вбивають свою здобич, втопивши її. Зазвичай крокодили люблять їсти щурів, змій, дрібних ссавців, птахів і риб. Вони полюють на свою здобич, хапають її і тягнуть під воду до тих пір, поки вона не потоне, а зїдають її вже на поверхні води.

Більшу частину доби крокодили проводять у воді. Зазвичай у прісних водоймах. Проте прекрасний сольовий обмін дозволяє рептилії жити навіть у дуже солоній морській воді.

Щоб пережити відсутність їжі та посуху, деякі види крокодилів впадають в сплячку. При цьому у них сповільнюється обмін речовин і робота всіх життєво важливих органів. В такому стані крокодил може прожити близько 2 років.

У філіппінському місті Бунаван в 2013 році встановлено пам’ятник крокодилу – це данина пам’яті хижаку, який прожив у неволі 50 років. А найстаріший крокодил в світі – крокодил на ім’я Генрі, який проживає у південноафриканському розпліднику Crocworld штату Квазулу-Натал, і в 2023 році має відзначити своє 123-річчя. В 2017 році Генрі було названо другим найстарішим крокодилом у світі серед тих, що живуть у неволі. Першу сходинку серед плазунів-довгожителів займає австралійський вузькорилий крокодил на ім'я містер Фреші, який помер в Австралії в 2010 році – йому було приблизно 140 років.



Цікаві факти про крокодилів



Коментарі

Популярні публікації