"100 фактів про планету Земля"Джером Мартін, Дарран Стоббарт, Еліс Джеймс, Том Мамбрей : екологічна бібліотека

Наша планета – найдивовижніше нині відоме небесне тіло у Всесвіті. Тут буяє розмаїття життя. Людство упродовж всієї історії намагається дослідити її вздовж і впоперек. Проте часто наша діяльність лише шкодить довкіллю і змінює природний баланс. Льодовики тануть, ліси зменшуються, біологічні види вимирають.

          Земля рухається по орбіті навколо Сонця у зоні Золотоволоски, як кажуть астрономи. До планети долітає рівно стільки сонячного світла, скільки потрібно для життя. Поки що Земля – це єдине відоме нам місце, де зародилося життя. Чому Земля така ідеальна?

          Земля розташована від Сонця на такій відстані, що тут досить тепло і на поверхні є рідка вода. Без води життя неможливе. Якби Земля була ближче до Сонця, вода б закипала і випаровувалась. А якби далі, планета загинула б від холоду. Завдяки своїм розмірам Земля має досить сильну гравітацію і може втримувати атмосферу. Вона захищає планету від смертоносної радіації з Космосу. Кора Землі постійно зміщується. Через це хімічні елементи, потрібні для життя, як-от вуглець і залізо, перерозподіляються і переробляються. Отже, ця планета така, як треба!

          Коли на певну місцевість потрапляє новий вид (тип) тварини чи рослини, баланс серед місцевої живої природи може порушитися. Цих прибульців називають інвазійними видами. Ось що трапилося через усього лиш 24-х кроликів… До 1859 року цих тваринок уже встигли завезти в Австралію, але проблеми почалися саме того року, коли англійський поселенець Томас Остін випустив на своє обійстя 24-х кроликів. Кролики розмножувались, розмножувались і розмножувались. Щоб кролики не розбіглися по всій країні, у 1901-1907 роках збудували паркан завдовжки понад 3000 км. План провалився: кролики рили тунелі під парканом. За якихось 60 років у країні стало аж 10 мільярдів кроликів! Вони хрумали все: траву, рослини, молоді деревця. Їли навіть корені, тобто не давали рости новим рослинам і не залишали харчів для місцевих видів тварин. Зникли рослини, які захищали грунт. Вітер роздував його навсібіч і місця, раніше порослі зеленню, врешті перетворилися на пустку. В Австралії кролики досі вважаються інвазійним видом, і влада контролює їх чисельність. Ось так!

          Землю часто називають «блакитною планетою», бо 70 % її поверхні вкрито водою. Але відносно обєму цілої Землі води насправді не так вже й багато, та й більша частина її надто солона й непридатна для пиття. Надра планети складаються здебільшого з твердої породи й розтопленої, або ж магми. Уся вода на Землі становить усього 0,02 % від загального обєму планети. 97 % води на Землі – це солона вода в морях та океанах. Решта 3 % – прісна вода, з якої 69 % замерзла, 30 % під землею, 1 % доступна для пиття.

          Коли 2018 року на узбережжя Іспанії викинуло молодого кашалота, у його шлунку знайшли цілу гору речей, виготовлених людьми. Зокрема 30 кілограмів пластику! Фахівці вважають, що спожите сміття пошкодило травну систему кита й убило його. В океанах опиняються цілі гори пластику. У світі щохвилини викидають до океану цілу вантажівку пластикового сміття. Ось таке неподобство!

          Цікавий факт: масове вимирання вбило майже всі морські біологічні види. Близько 250 мільйонів років тому вимерло аж 70 % усіх біологічних видів на Землі. Серед них 96 % живих організмів в океанах. Науковці називають це явище пермським вимиранням, або ж масовим вимиранням. Що таке біологічний вид? Біологічний вид – це група живих організмів, які дуже схожі одне на одного і відрізняються від інших груп. Особи, які належать до одного біологічного виду, можуть паруватися й розмножуватися. Що могло спричинити масове вимирання? Астероїд, який упав на Землю? Вибух метану, що вивільнився з-під морського дна? Колосальні виверження вулканів? Це кілька основних припущень, але науковці не знають, котре чи котрі з них правильні, а може причина взагалі інша. Масове вимирання стало катастрофою, еге ж? Але водночас завдяки ньому в морі й на суходолі виникли нові біологічні види. Через 10 мільйонів років по Землі вже ходили динозаври.           А чи знаєте ви, що після зливи пустеля розквітає? Пустелі – це найсухіші місця на Землі, але багато видів рослин усе одно знаходять спосіб там вижити. Їхні насінини потребують води й роками «дрімають» під землею, чекаючи дощу. У пустелі Атакама, що в Південній Америці, випадає усього 1 мм дощу на рік! Кожні 5-7 років там бувають сильні зливи. За якихось кілька днів гола місцевість вкривається яскравими квітами. Після дощу насінини буквально «вибухають» життям. Рослини квітнуть кілька тижнів, а тоді вянуть, залишаючи по собі нові насінини, готові до наступних дощів…

          Про все це ви можете дізнатися з книжки «100 фактів про планету Земля» (автори: Джером Мартін, Дарран Стоббарт, Еліс Джеймс, Том Мамбрей). З книжки ви дізнаєтеся також багато цікавого про формування життя на Землі, неймовірні природні явища, зародження нових природних обєктів, а також про небезпечну людську діяльність та її вплив на довкілля. Гайда в мандри планетою Земля!

          А для любителів онлайн-ігор – вікторина «Земля у нас одна!» за представленою книгою. Перевірте себе! Грайте і вигравайте!




Коментарі

Популярні публікації