Старим речам – нове життя

Чи можна врятувати планету від зайвого мотлоху?  Звичайно, що так! Вам цікаво дізнатися, яким чином? Читайте далі!

          Ви вже напевне чули сучасне модне слово апсайклінг? Слово «апсайклінг» має англійське походження (upcycling – вторинне використання) і означає творче перевтілення відходів у витвори мистецтва, побутові вироби, одяг, аксесуари тощо. Важливим є те, що в результаті отримана таким шляхом річ перевершує своїми якостями (як естетичними, так і функціональними) вихідний матеріал. Водночас на відміну від процесу переробки відходів у вторинну сировину не потрібно значних додаткових виробничих витрат.

          Уперше ж згадку самого терміну «апсайклінг» можна знайти у статті британської газети «Salvo», датованій 1994 роком. Її автор інженер Райнер Пілс, виступаючи з критикою методів утилізації будівельних відходів, пропонував їм альтернативу саме у контексті апсайклінгу.

Втім, практика пристосування старих речей не має певної дати винаходу, а супроводжує людство впродовж усієї його історії. Іронія в тому, що раніше вона була здебільшого викликана нестачею чогось, а сьогодні, навпаки, популярна через надмірну кількість у побуті речей та відходів.

Найвідоміші світові бізнес-індустрії вже змінюють свої підходи у виробництві. Адже за даними ООН щорічно ми продукуємо лише відходів з пластику близько 300 млн тонн! На щастя, тренд дбайливого ставлення до природи набирає все більших обертів і проникає у різноманітні сфери людської діяльності: харчування, машинобудування, хімічна та парфумерна галузі, мода й легка промисловість, архітектура, будівництво та ін. Апсайклінг набуває більшого застосування, зокрема, завдяки своїм екологічним властивостям, а також можливості заробляти при одночасній економії ресурсів.

Сьогодні визнаною столицею європейського апсайклінгу став Берлін. На вулицях німецької столиці можна відкрити для себе його нові, незвідані сторони, а також знайти десятки дивовижних магазинчиків та майстерень, де продавці запропонують найоригінальніші речі, яким більше немає аналогів. Там є, здається, все: меблі, одяг та аксесуари, прикраси, освітлення, декор – і все із старих вживаних матеріалів, приладів, інструментів, деталей, що часом взагалі важко уявити як основу для подібних речей.  Для багатьох українців ця практика також стає джерелом розвитку й доходу для місцевого бізнесу.

Найбільш вражаючим є перевтілення старих речей і матеріалів в архітектурі та інтер’єрному дизайні. Мабуть, таке застосування може найдовше продовжити термін їхнього життя. Розкажемо про деякі світові приклади.

Скульптурна композиція, відома як Вежі Воттс (Watts Towers) у Лос-Анджелесі, побудована з металобрухту, битої кераміки та уламків скла. Найбільша з 17 веж сягає в висоту 30 метрів.

Будинки з контейнерів користуються популярністю у багатьох країнах світу. За останні роки, зокрема, завдяки динамічному розвитку підприємства «MagaHomes», ця технологія знаходить все більше прихильників у Польщі. Такі будівлі є швидкими у конструюванні і відповідають необхідним стандартам.

Автомобільні деталі як елемент оздоблення інтер‘єру – дуже цінний ресурс. Коли старе авто очищується від різних речовин, шкідливих для навколишнього середовища (масел, рідин), багато компонентів, такі як покришки, скло, пластикові деталі чи обшивка, легко знаходять нове застосування. Реалізацією ідеї стала, наприклад, будівля McGee Salvage House у Сан-Франциско.

Уламки старих автомобілів ми бачимо досить часто, тому ресайклінг (recycling – переробка побутових відходів з метою їхнього екологічно чистого та безпечного зберігання, знищення чи переробки для повторного використання у якості сировини) їхніх деталей в будівництві не особливо дивує. Чого не скажеш про великі транспортні засоби, наприклад, літаки. Надзвичайно оригінальним вийшов дах будинку 747 Wing House у Каліфорнії. Крила і багато інших елементів споруди були взяті від Boeing 747.

Старі вікна. Художниця Таймера Уїтні збудувала собі будиночок для медитацій. Їй хотілося, щоб приміщення було максимально відкритим, і нові скляні стіни були сконструйовані зі старих дерев’яних рам. Вийшла вражаюча інсталяція з 30 різнокаліберних вікон, зібраних по сміттєвим контейнерам і серед друзів, які робили ремонт. При цьому всі вікна будинку відкриваються і забезпечують прекрасну вентиляцію приміщення в будь-яку пору року.

Уявімо, нарешті, альтанку з молочних пакетів…

Ми навели лише кілька прикладів апсайклінгу та його застосування. Чудові ідеї вже віднайшли своє втілення, ще більше чекає на нас попереду, адже суспільство сьогодення і майбутнього не мають іншого виходу, аніж боротися з наслідками своєї діяльності. Та чи варто «вигадувати новий велосипед», коли вже є цілком ефективне рішення?

Рік тому у Чернігові розпочався проєкт «Простір DIY», який реалізувала громадська організація «Еко Місто». За задумом група місцевих урбаністів та архітекторів працювала над оновленням старої території кампуса Національного університету «Чернігівська політехніка». Для виготовлення елементів інфраструктури та арт-об’єктів було широко застосовано саме апсайклінг. Побачити новий публічний простір ви зможете самі на власні очі.

Якщо задуматися, то зовсім нескладно зробити свій вклад у боротьбу за збереження довкілля. Зменшуючи об’єми використання, даючи старим речам та матеріалам друге життя, можна стати частиною змін, завдяки яким планета і людство отримають шанс на майбутнє без екологічних проблем.

А для України та Чернігова це ще й неймовірний лайфхак відновити нашу прекрасну країну і дивовижно гарне місто після вигнання рашистів. Звільнимо планету від зайвого мотлоху та відбудуємо все тільки РАЗОМ!

 

 

 

 

         

         

Коментарі

Популярні публікації