Міжнародні дні спостереження за птахами

30 вересня–1 жовтня – Міжнародні дні спостереження за птахами (World Bird Watching Days). Такі дні проводять з ініціативи товариств охорони птахів. До них залучаються усі бажаючі. Під час акції фіксують види птахів, що трапляються у тій чи іншій місцевості, в якій кількості, особливості їхньої поведінки тощо. Основною метою цієї акції є заохочення широкого загалу до пізнання світу пернатих і привернення уваги до проблем їх збереження, оскільки внаслідок діяльності людини і забруднення довкілля чисельність деяких видів значно зменшується, або ж вони перебувають під загрозою зникнення. Результати своїх спостережень учасники акцій надсилають до товариств охорони птахів, такі результати опрацьовують, узагальнюють та оприлюднюють.

Ми ж, дорогі наші читачі, хочемо в свою чергу залучити і вас до цієї акції і представляємо на ваш розсуд нову книгу з фондів Чернігівської обласної бібліотеки для дітей. Отже, знайомтесь! Книга «Спостерігаємо за птахами» Сюзанни Девідсон, Сари Кортольд і Кейт Девіс.

Якщо дивитися з вікна протягом тривалого часу, то, напевне, можна побачити птаха, незалежно від того, буде це в центрі великого міста, чи в сільській місцевості. Щойно почнеш видивлятися птахів, переконаєшся, що їх важко не помітити. Наразі у світі відомо більше ніж 10 000 видів птахів, і щороку науковці виявляють й описують нові види. У Європі можна побачити понад 1 000 видів птахів.

Не потрібно мандрувати далеко, щоб побачити вражаючих або екзотичних на вигляд птахів. Розпочніть з місцевих вулиць і садів, де можна побачити кого завгодно: від зграй яскраво забарвлених щигликів до сільських ластівок, які маневрують високо в небі. Все, що вам знадобиться, – це власні очі, вуха і трохи терпіння.

Життя птахів драматичне й захопливе водночас. Приміром, звичайні зозулі підкидають яйця до гнізд інших птахів, залишаючи їм усі турботи за своїми пташенятами. Перше, що вчинить зозуленя, коли зявиться з яйця, – виштовхне решту пташенят із гнізда.

Невиразні лісові тинівки ховаються у кущах, непомітно скрадаючись, мов ті миші, щоб не привертати до себе уваги. Але якщо ви натрапите навесні на двох самців-суперників, то побачите, як вони химерно тріпочуть крилами та голосно кричать на знак неприязні.

Чим більше дивитиметесь на птахів, тим більш вражаючими вони здаватимуться. Можете вважати себе справжніми спостерігачами за птахами від тієї миті, коли почнете отримувати задоволення від цих спостережень!

Найдивовижніше, що треба усвідомити про птахів, – те, що існує так багато різних видів! Спостерігача-початківця це може збентежити, але є спосіб подолати це – розпочати визначення з простіших видів. Навчитися розпізнавати звичайні види – це вже непоганий початок. Можливо, ви знаєте значно більше видів птахів, ніж думаєте. Спробуйте записати всіх птахів, яких уже впізнаєте, та порахуйте їх.

Для того, щоб познайомитися з новими птахами, вам знадобиться польовий визначник. Це такі книги з малюнками птахів та корисною інформацією, що допоможе їх розпізнати. А ще ці книги відкривають цілий світ нових знань! Якщо знатимете назву птаха, то знайдете різноманітну інформацію про нього – де він оселяється, які звуки подає, де будує гнізда та чим живиться.

Більшість спостерігачів за птахами беруть з собою нотатник і ретельно записують усе до дрібниць. Ці нотатки допоможуть потім пригадати ознаки птаха та спробувати визначити його. Деякі спостерігачі намагаються намалювати птаха, а потім додати нотатки до малюнка. Не обовязково бути дуже вправним в малюванні й витрачати на це багато часу, оскільки головне – вказати на малюнку кольори та особливості забарвлення.

Користуючись чудовим провідником – книгою «Спостерігаємо за птахами», ви відкриєте для себе найдивовижніший світ птахів. Дізнаєтеся про вражаючі факти з життя птахів. Оберете для себе одне з найкращих місць для спостережень – власне вікно. Розкриєте таємниці птахів, які мешкають у садах, парках та скверах, і, послуговуючись порадами, крок за кроком, станете справжнім дослідником їхнього життя!

Збережемо неймовірно красиве різноманіття птахів РАЗОМ!

 

  

    

   

Коментарі

Популярні публікації