Сонце на варті в тилу і на фронті: рятівні сонячні батареї

 У сучасному українському суспільстві важко уявити власне життя без доступу до електрики. Без нього не можна зв’язатися з друзями та рідними, швидко приготувати гарячу поживну вечерю або підтримувати роботу сигналізації задля безпеки дому. Майже з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну частина територій Чернігівської області була відрізана від центрального електропостачання.Та жителі Чернігівщини змогли вирішити проблему відсутності електроенергії з мережі за допомогою місцевих сонячних електростанцій (СЕС).

Більше місяця місцеві домогосподарства отримували електроенергію для освітлення, збереження свіжих продуктів у холодильниках, живлення бомбосховищ та зарядки мобільних телефонів від сонця. Ніхто з них і подумати не міг, що СЕС, яка збудована по сусідству чи у дворі, рятуватиме під час тимчасової окупації російськими військами, бо переважно їх будували з метою продажу відновлюваної електроенергії державі. 

 Останніми роками в Україні спостерігався «бум» у встановленні нових потужностей сонячної енергетики. За офіційною статистикою, на кінець 2021 року вже близько 45 тисяч домогосподарств використовували енергію сонця. Мотивацією було створення максимально ефективного автономного будинку, незалежного від зовнішніх джерел енергії.

26 лютого 2022 року, якраз на третій день після повномасштабного вторгнення рф в Україну, у селі Новий Білоус зникло центральне електропостачання. Тому фахівці з «зеленої» електроенергії розробили план, як переробити три мережеві СЕС, розташовані у селі, на автономні, які зможуть живити будинки. І почали шукати місцевих, що згодилися б допомогти.

Ситуація була складна, місцевість атакували з літаків, щодня було чутно вибухи. За відсутності доступу до постачання необхідним обладнанням жителі знімали та носили акумулятори з автівок, забезпечували подовжувачами. Задля того, щоб заживити будинки від сонячної енергії, спеціалісти працювали з місцевими під обстрілами близько 3-4 днів, щоб переробити усі станції.

Результатом такої сміливості стали автономні СЕС, які цілодобово забезпечували електроенергією жителів та живили постійним світлом два бомбосховища. На початку військового нападу росії ще було дуже холодно, тому наявність електроенергії у бомбосховищі врятувала жителів. Також селяни тягнули від СЕС подовжувачі до себе у будинки, щоб вберегти продукти у холодильниках та освітлювати оселі. Окрім того, три сонячні електростанції показали себе дуже ефективно і у підтримці мобільного зв’язку. На сонячній електростанції могло одночасно заряджатися по 120-130 мобільних телефонів.

Після деокупації території дві станції стали гібридними, тобто працювали і в мережу, і для власних потреб. Усе обладнання, що під час окупації приєднували до СЕС, селяни наразі познімали. За підрахунками спеціалістів, за потреби ці станції знову можуть почати працювати автономно та забезпечити електроенергією 20-50 будинків, у залежності від рівня споживання.

 Досвід споживання електроенергії від СЕС в умовах недоступності центрального електропостачання показав людям, що на локальне виробництво електроенергії можна покладатися за різних умов. До цього моменту місцеві жителі мали різне ставлення до сонячних електростанцій.

Своєю новою стратегією росія обрала цілеспрямоване знищення української інфраструктури, у тому числі енергетичної: удари по ТЕС та ТЕЦ, обстріл та захоплення атомних станцій, пошкодження ліній енергопередачі. У цей час енергонезалежність та автономність стали не розкішшю, а необхідністю. Особливо на фронті. Гарні відгуки військових ще й показали, що така річ, як портативні сонячні панелі з акумуляторами, для наших бійців важлива й потрібна.  

 Як сонячні панелі допомагають військовим і для чого вони взагалі потрібні? Панелі працюють цілодобово. Використовуються для зарядки рацій, портативних зарядок, ліхтариків, тепловізорів, інших пристроїв. Світло в бліндажі також працює від них. В польових умовах це найкращий варіант, щоб зарядити всю техніку. Бо можливостей це все возити і заряджати від мережі у наших захисників і захисниць немає. Особливо корисні панелі на місцях дислокації за межами населених пунктів, адже з ними військові автономні й не мають постійно шукати джерела живлення або їздити кудись заряджатися. Це хороша альтернатива генераторам, для яких постійно необхідно постачати пальне та які до того ж потенційно шкодять довкіллю.

Тож, якщо маєте таку можливість, донатьте на сонячні панелі для ЗСУ! 

Давайте починати думати про сталу відбудову країни вже зараз. При відбудові буде необхідно максимально диверсифікувати джерела електроенергії та скоротити відстань від місця генерації енергії до споживача. Саме такий підхід допоміг людям отримувати стабільний доступ до електроенергії під час тимчасової окупації. Тому тільки збільшення частки відновлюваних джерел енергії в енергобалансі, а також заходи з енергозбереження дозволять підвищити енергонезалежність громад та дотриматися цілей з подолання кліматичної кризи. Збережемо природу РАЗОМ!

Коментарі

Популярні публікації