Ігри розуму: сміливо-креативні інновації Нідерландів

Голландці – справжні руйнівники старих міфів і застарілих економічних теорій. Двигун досить потужної економіки голландців – сільське господарство. Воно забезпечує країні кожне 10-е робоче місце і приблизно 10% ВВП. Нідерланди – найбільший експортер сільгосппродукції в Європі і другий – у світі (після США). Перш за все це томати, солодкий перець, огірки, м'ясо і молочні продукти, квіти. Останнім часом місцевий бізнес взяв курс на експорт технологій, знань, інновацій. Переважають технології рослинництва в закритому ґрунті та технології точного землеробства. З 40 найбільших транснаціональних наукомістких компаній 12 розмістили свої офіси в Нідерландах, в так званій Продуктовій долині (Food Valley Netherlands).

          В області сільгосптехнологій голландці вже давно творять, що хочуть. Наприклад, саме тамтешні садівники в XVII столітті вивели новий сорт моркви. До цього цей дикий білястий коренеплід був жорстким і гірким. Голландські селекціонери одомашнили його, перетворивши на солодкий і помаранчевий овоч. У Нідерландах вирішили зробити моркву помаранчевою на честь того, що королівська сім'я носить прізвище Оранє. Тепер нащадки новаторів епохи Ренесансу продовжують дивувати світ.

          Уявіть собі шестиповерховий будинок в серці живого міста, а на даху цієї споруди – повноцінна ферма. Уявили? Ферма в Гаазі – найбільша в Європі теплиця на даху. Розмір теплиці – 1,2 тис. кв. м. Але це ще не все. Тут же, поруч з нею, 370 кв. м  займає крита рибна ферма і ще 250 квадратів віддані під комплексну переробку та упаковку сільгосппродукції. А ще на даху – точніше, під самим дахом, виробники продають те, що самі виростили. Місцеві прозвали її Таймс-Сквер міського сільського господарства. Спочатку муніципалітет збирався знести цю стару споруду – колишнє виробництво телевізорів і телефонів компанії Philips. Але потім в голову прийшла ідея трохи краща: віддати будівлю під виробництво новацій в області аграрних технологій.

А у місті Дронтен (70 км від Амстердама) відкрилася найбільша в Європі вертикальна ферма висотою в 9-поверховий будинок і площею 900 кв. м. Загальна площа грядок – 3 тис. кв. м. Роль сонячного світла взяли на себе світлодіоди, вироблені голландською компанією Philips. Замість грунту використовується кокосовий субстрат. Щотижня вертикальна ферма виробляє  до 30 тис. пучків руколи, салатного цикорію, салату лолло роса і лолло біонда. Технології дозволяють коригувати «налаштування» рослин – змінювати колір салату або робити полуницю більш солодкою. Урожай на цій вертикальній фермі збирається щомісяця!

Неймовірно: голандська дизайнерка Ермі ван Оерс створила живе  світло – це такі рослини, які можна використовувати в якості лампи. У процесі фотосинтезу рослини утворюють в ґрунті органічні сполуки, що змушує бактерії генерувати електрони і протони, які потім використовуються аналогічно традиційній батарейці. Чим здоровіше рослини, тим більше світла вони дають. Якщо за ними правильно доглядати, то можна отримати до 0,1 мВт енергії. Цього цілком достатньо, щоб використовувати його як нічну лампу. Ермі ван Оерс вивчає способи збільшення виходу енергії, що виробляється живим світлом.

А студенти Ейндховенського технологічного університету першими в світі представили розробку біорозкладного автомобіля! Проєкт створений за підтримки нідерландської компанії TomTom. Шасі і кузов автомобіля створені на основі композитного матеріалу з льняного волокна, тому що льон є дуже міцною структурою: якщо волокна накласти одне на одне, то ви отримаєте пластини, які за своєю міцністю не поступатимуться вуглецю і алюмінію, що зараз повноцінно використовуються у виробництві автомобілів. В якості силової установки на автомобілі встановлений електромотор. Автомобіль отримав назву Lina. Новинка пройшла перші ходові випробування, але пересувається поки що не швидше за велосипед.

Оскільки наша прекрасна країна Україна – держава аграрна, то багато з цих сміливих, неймовірних, креативних, дивовижних винаходів з Нідерландів можуть стати в нагоді і нам. Можливо, варто спробувати і зберегти довкілля РАЗОМ?..

  


         

            

           

 

Коментарі

Популярні публікації