КВІТКА ВІКОМ 100 МІЛЬЙОНІВ РОКІВ: НАЙДАВНІША КРАСА

Що таке краса? Це – емоції і память. Слухаючи музику, розглядаючи експонати в музеях або картини, читаючи книги, ми занурюємося в свою свідомість, відчуваємо щось всередині, згадуємо важливі життєві моменти. Але є зберігачі пам'яті та інформації в дуже навіть матеріальній формі. Так, це археологічні знахідки, які приховують в собі не просто пам'ять, а сам час.  Квітка, яка розпустилася 100 млн років тому. Знахідка вчених не може не вражати. Вони в буквальному сенсі відродили красу віком 100 мільйонів років. 


     Навіть важко собі уявити цей часовий відрізок. Він втілився в квітці. Ця квітка розпустилася на дикорослому дереві близько 100 мільйонів років тому. Вона існувала під час величезних і мало нам відомих динозаврів, це саме той час, коли до появи людиноподібних прямоходячих живих істот ще потрібно було чекати приблизно 97 мільйонів років.

Цей неймовірний артефакт був знайдений, коли вчені в північній частині М'янми (держава в південно-східній Азії) проводили дослідження бурштину. Особливого виду бурштину, який називається бірманським. Він в буквальному сенсі безцінний, особливо для археологів. Саме в цьому виді бурштину найбільш часто знаходять стародавні артефакти крейдяного періоду, який почався приблизно 145 мільйонів років тому і тривав близько 79 млн років.

Також досить довгий час в Китаї бірманський бурштин користувався попитом в якості матеріалу для створення прикрас імператорської династії. Але такі знахідки вчені зустрічають вкрай рідко, а якщо це і вдається, вони всі на вагу золота. Бірманський бурштин досі досліджується і вивчається.

Завдяки такій знахідці дослідників зараз ми можемо припустити, що з себе представляли квітучі дерева сотні і навіть мільйони років тому. Бурштин, мабуть, огорнув квітку, що сприяло тому, що рослина так прекрасно збереглася. Вчені зійшлися на думці, що, швидше за все, це квітка тропічного дерева, з великою ймовірністю, цитрусового сімейства. У М'янмі часто знаходять дивовижні артефакти, які стають цікаві археологам з усього світу. 

Дослідники з Університету штату Орегон (OSU) описали новий рід і вид квітів з крейдяного періоду, зразок яких був знайдений в бірманському бурштині. Знайдений зразок являє собою крихітну чоловічу квітку всього близько двох міліметрів в діаметрі. Однак на ній дослідники виявили близько 50 тичинок, розташованих по спіралі. Попри те, що вони такі маленькі, їх деталізація вражає. Зразок, ймовірно, був частиною суцвіття на рослині, в якому було багато схожих квітів, можливо, деякі з них жіночі. 

У нової знахідки є яйцеподібна порожниста квіткова чаша – частина квітки, з якої виходять тичинки; зовнішній шар, що складається з шести пелюсткоподібних елементів, відомих як листочки оцвітини; і двокамерні пильовики з пилковими мішками, які нібито ховаються за стулками на шарнірах. Назвали нову квітку Valviloculus pleristaminis. Valva перекладається з латині як стулка дверей, loculus означає перегородку, pleristaminis вказує на безліч тичинок. Її вік – 100 мільйонів років.

А найбільша з відомих скам’янілих квіток, що збереглися в бурштині, має діаметр 28 міліметрів. Вчені припускають, що рідкісний розмір Stewartia kowalewskii (назву рослина отримала у 1872 році, її вік приблизно 38-33,9 мільйонів років), ймовірно, пов’язаний з великим виливом смоли – в’язка речовина вкрила квітку повністю, а властивості смоли допомогли запобігти розкладу. І зовсім нещодавно команда китайських палеонтологів відкрила новий вид стародавньої рослини. Скам'янілість, якій приблизно 170 мільйонів років, знайшли на північному заході Китаю, що робить її найдавнішим відомим покритонасінним у цьому регіоні. Покритонасінні – це квіткові рослини, які виробляють насіння, що міститься в зав'язі. Це найрізноманітніша і найпоширеніша група рослин на сьогодні, яка налічує близько 300 000 видів, що збереглися в усьому світі. Відкриття цієї нової скам'янілості дає цінну інформацію про ранню еволюцію саме цієї важливої групи рослин. Одна з гілок квіткових рослин, а саме Частухоцвіті, близько 100 млн років тому зуміли заново колонізувати морське дно, утворюючи специфічну екосистему – луки морських трав. Багато дослідників довго намагалися зрозуміти, коли і як саме поширилися перші вищі рослини. Ще Чарлз Дарвін припускав, що квіткові рослини спочатку розвивалися на обмеженій території, звідки вони завдяки географічним змінам змогли вирватися і швидко розповсюдитися по світу. Палеонтологи використали технологію мікро-КТ для сканування скам'янілості і виявили, що вона містить перевернуті яйцеклітини. А це визначальна ознака покритонасінних. Кожна плодова оболонка або плід рослини містить інвертовану яйцеклітину з двома оболонками. Фахівці назвали знахідку Qingganninginfructus formosa. Квіткові бруньки викопної рослини овальної форми, розміром 17 міліметрів у довжину і 9 міліметрів у ширину, зі стеблом завдовжки 15 міліметрів. Основа бутонів має модриноподібну структуру, яка вкрита квітковими пелюстками. Дослідники вважають, що рослина досягла певного рівня процвітання в середньому Юрському періоді, а це зі свого боку свідчить про те, що покритонасінні з'явилися і широко поширилися набагато раніше, ніж вважалося. Відкриття цієї древньої рослини дозволяє зазирнути у світ рослин Юрського періоду та пролити світло на еволюцію покритонасінних. Результати цього дослідження нещодавно опублікували в міжнародному біологічному журналі Life, і вони можуть прокласти шлях для подальших досліджень еволюції квіткових рослин.










Коментарі

Популярні публікації