ТИЖДЕНЬ ПОІНФОРМОВАНОСТІ ПРО ПРАВА ТВАРИН

У 2023 році цей тиждень розпочався 12 червня (кожного року – це третій тиждень червня). Тиждень поінформованості про права тварин – ідея організації «На захист тварин» (In Defense of Animals – IDA), яка була заснована в 1991 році. Мета – дати можливість привернути увагу громадськості до потреб, прав і бажань тварин. Щорічна акція «Тиждень поінформованості про права тварин (ARAW)» почалася 1999 року. Весь тиждень проводяться заходи задля того, щоб допомогти підвищити обізнаність про права тварин шляхом просвіти громадськості про основні потреби тварин у всьому світі, і задля того, щоб відстоювати гуманне і доброзичливе ставлення до всіх без винятку тварин.

Права тварин – захищені мораллю і законом потреби, домагання, інтереси тварин, що розглядаються як моральні партнери. Права тварин є частиною концепції прав природи і важливим розділом екологічної етики. 

З 1984 року в США діє організація «Юристи за права тварин». Незважаючи на те, що тварини не можуть самі відстоювати свої права в суді, їх права (за аналогією з правами немовлят і дорослих людей, що страждають серйозними хворобами) можуть відстоювати в суді опікуни, наприклад, представники екологічної організації, статутними цілями якої є захист прав тварин. Подібна практика існує в США та Японії, де позивачами виступають (через опікунів) тварини.

За усіма тваринами на рівні видів і особин можуть бути визнані наступні права:

- На рівні видів – право на існування, право успадкування, право на життєвий простір, право на відшкодування шкоди з вини людини, право на генетичну різноманітність (захист від генетичного забруднення), право на процвітання.

          - На рівні особин – право на життя, право на природну свободу, право успадкування, право на захист від страждань з вини людини (на захист від жорстокості), право на необхідну для життя частку земних благ, право на генетичну різноманітність (захист від генетичного забруднення), право на відсутність відповідальності перед людиною, право на опіку (для домашніх і сільськогосподарських тварин). 

    Слід додати, що правами можуть наділятися також створені людиною нові види тварин або нові види тварин, що потрапили на Землю з Космосу.

    Затвердження прав несе для тварин значне поліпшення ефективності їх захисту. І не тільки майнових інтересів, якщо популяція тварин понесла збиток. 

Якщо шкода суб'єкту права (тварині) незворотна, то включається, наприклад, кримінальне право за фактом геноциду. 

Будь-який вид тварин, а не тільки людина, може стати власником деяких фінансових активів, які можуть накопичуватися в місцевих або національних бюджетах саме для їх охорони. Завдяки правам тварин будь-який вид перестає бути власністю. Крім цього, велике значення ідеї прав тварин полягає в тому, що вона стимулює людей обмежувати, по можливості, вбивства і страждання тварин з вини людини. 

У майбутньому для захисту прав тварин можуть бути створені спеціалізовані суди, Міжнародний суд з прав тварин, а також введення посади Уповноваженого з прав тварин. 

На даний час в багатьох країнах діють громадські організації з захисту прав тварин, які входять у міжнародний рух визволення тварин. Його активісти борються з такими напрямами діяльності людини, які грубо порушують права тварин, як то: спортивне полювання, корида, фієста, родео, дресирування тварин у цирках, утримання тварин у дельфінаріях, звіринцях, зоопарках, використання шкур тварин в одязі, досліди на тваринах тощо. 

    Метою Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» є не тільки захист тварин від страждань, зміцнення моральності та гуманності суспільства, а й захист природних прав тварин. Одним з таких прав, яке бере під захист цей Закон, є захист тварин від жорстокого поводження з боку людини. Закон забороняє нацьковувати тварин одна на одну, використовувати для їх умертвіння отрути, бити тварин, полювати на вагітних самок.

Іншим законодавчим актом, який захищає права не тільки видів, але й окремих тварин, є Закон України «Про Червону книгу України». Він захищає права рідкісних видів тварин на існування, а також права рідкісних видів тварин на життя і свободу. У 2012 році до Закону України «Про Червону книгу України» було прийнято доповнення, завдяки якому під охорону беруться також дрібні тварини на рівні непатогенних мікроорганізмів. 













 

Коментарі

Популярні публікації