ХЛІБНЕ ДЕРЕВО. ЧОМУ ЙОГО ТАК НАЗИВАЮТЬ?

Багато хто знає про те, що в тропічних країнах зростає хлібне дерево. Але на смак його плоди зовсім не схожі на традиційний хліб, та й зовнішній вигляд не має з хлібом нічого спільного. Тож якими цінними якостями володіє ця рослина і чому вона отримала таку назву? Пропонуємо дізнатися. 

Під назвою «хлібне дерево» об'єднані кілька близькоспоріднених видів рослин сімейства тутових. Це саме хлібне дерево, джекфрут, Чемпедак і маранг.

Батьківщиною цих теплолюбних дерев вважається острів Нова Гвінея. Хлібне дерево не виносить навіть короткочасних заморозків і вельми вимогливе до великої кількості опадів. 

Цікаво, що в екваторіальних широтах хлібне дерево росте як вічнозелена рослина, а в тропічних широтах з вираженим сухим і прохолодним сезоном вона скидає листя. 

Всі хлібні дерева швидко ростуть і відрізняються великою кількістю врожаю. При сприятливих умовах одне дерево приносить в рік до 200 плодів. Самі плоди мають округлу форму і досить значну вагу – до 15-30 кг. Найбільші плоди у джекфрута, маса яких доходить до 34 кг. Це найбільші фрукти з усіх, що ростуть на деревах.

Плоди мають щільну структуру і дуже поживні, по калорійності вони навіть трохи перевершують банани. За свою неймовірну врожайність і поживність ці рослини і отримали назву «хлібне дерево», адже в багатьох тропічних країнах вони є основною їжею для місцевого населення.

Плоди хлібних дерев вживають в їжу в стиглому вигляді і злегка недостиглі. Крім самої м'якоті, їдять також і великі насіння, які містяться в деяких сортах, в основному в диких видах. Стиглі плоди мають солодкий, приємний смак, а недостиглі більш прісні. Застосування плодів дуже різноманітне. Стиглі плоди їдять як десерт, сушать, варять і запікають. У традиціях різних народів є безліч рецептів з приготування плодів хлібного дерева. 

Плоди хлібного дерева, в порівнянні з іншими фруктами, мають високу енергетичну цінність – 103 ккал на 100 грамів продукту. Крім того, вони дуже багаті калієм (до 490 мг на 100 гр), а також містять фосфор, кальцій, магній, вітамін С і вітаміни групи В. Тому хлібне дерево можна вважати не тільки цінним і поживним фруктом, але і продуктом, багатим життєво важливими для здоров'я вітамінами і мікроелементами.

За неймовірну врожайність це дерево полюбили в багатьох країнах за межами Південно-Східної Азії, звідки родом дикі форми цієї рослини. 

На сьогоднішній день його вирощують у багатьох регіонах світу, таких як: Ямайка, Уганда, Кенія, Малайзія, Індія, Таїланд, Філіппіни, острови Океанії, а також Бангладеш, де плоди джекфрута є національною стравою. 












 

Коментарі

Популярні публікації