ЕКОРІШЕННЯ ВІД ВІЙСЬКОВИХ: ЗБЕРІГАЄМО ПРИРОДУ НАВІТЬ НА ПЕРЕДОВІЙ

Організований збір сміття у військових частинах та вивезення батарейок з фронту – вже реальність. Приклади турботи за довкіллям з фронту вже існують. Війна завдає величезної та в деяких випадках непоправної шкоди довкіллю. Шкода виражається не лише в забрудненні ґрунтів та водних ресурсів вибухонебезпечними речовинами та важкими металами при обстрілах. Саме перебування військових на певних територіях уже є втручанням в екосистеми. Це і створення нових ландшафтів під час риття окопів, траншей, капонірів та побудови інших укріплень, і продукування побутових відходів – звичайного сміття з пластику, бляшанок, пакувань та іншого. 

    Та поки російські окупанти продовжують засмічувати довкілля, українські військові демонструють чудові приклади дбайливого ставлення до природи, хай навіть за найскладніших умов. Звісно, екозвички – зовсім не те, над чим замислюється сьогодні більшість військових. На передовій, де головна задача – знищити ворога та вижити, навряд чи є час на те, щоб сортувати пластик та скло в окопі. Нещодавно з цього приводу навіть сколихнулась твіттер-спільнота, коли екоактивістка Марія Смірнова зробила пост про безлад в окопах та потребу сортувати сміття.

    Але ініціативи зі збору сміття на передовій вже існують. Соціальний проєкт «Україна БЕЗ сміття», що популяризує сортування сміття в Україні й створює можливості для роздільного збору вторсировини, з вересня 2022 року вже започаткував благодійну ініціативу «Підвісь пакет!», у рамках якої доброчинці сплачують послугу «УБС Кур'єр», і так військові частини та волонтерські штаби Києва можуть безоплатно користуватися сервісом з вивезення відходів на перероблення. Цим сервісом уже успішно користуються деякі військові частини та штаби, наприклад, «Жіночий ветеранський рух». Долучитись до цієї ініціативи можете й ви: 

           Як підвісити пакет?

Зайдіть у телеграм-ботУБС Services і оберіть «Чат з людиною». Напишіть, що хочете «Підвісити пакет» і вкажіть кількість. Після цього вам надішлють посилання для оплати. «Підвісити» 1 великий пакет на 120 л коштує 280 грн.

Хто може скористатися підвішеними пакетами?

Представник військової частини або волонтерського штабу. Якщо ви один із них – напишіть в повідомлення організації в Instagram або Facebook.

Ще один чудовий приклад дбайливого ставлення до довкілля знайшовся на просторах твіттеру. Користувач @Falconua, який воює на сході країни, розповів, як привіз зі сходу батарейку, щоб здати її на перероблення у Сільпо. Одна маленька батарейка, яка не потрапила в землю – це не мало, але в Україні на перероблення відправляються лише 3-4% батарейок. Збільшити цей відсоток, долучившись до централізованого збору батарейок на перероблення, можете й ви:

Як почати збирати та утилізувати батарейки?

Заповнити форму длязамовлення коробочки. Ви отримаєте міцну спеціалізовану коробочку на 10 кг, а також послугу з безплатного вивезення батарейок, які перероблятимуться на заводі Green WEEE у Румунії.

Як допомогти організації?

Налаштувати регулярний внесок на діяльність «Батарейки, здавайтеся!» за посиланням

А які ще екозвички з'явилися у хлопців на фронті? Ось основні:

- Зберігати більше дерев. Звісно, під час побудови бліндажів та окопів потрібна деревина, та й будувати їх треба часто у насадженнях. Але коли це можливо, бійці намагаються не вирубувати зайве, оминати дерева та зберігати природу.

- Сміття – в смітники. Очевидне правило, але погодьтеся, не завжди таке, що можна реалізувати, коли ти на передовій. Та військові намагаються забирати все сміття з собою, а коли приходять в населений пункт – село чи місто, залишають його в баках. Те, що пляшка чи бляшанка залишились не в лісі чи в полі – вже маленька перемога для довкілля.

- Менше батарейок, більше акумуляторів. Це правило у бійців вже давно. По-перше, батарейки дорогі, по-друге, де їх утилізувати? Значно зручніше мати ліхтар на акумуляторі, який і прослужить довше, і у використанні дешевший.

- Зелена енергетика в армії – чому б ні? Звичайно, коли ти у частині, легше зарядити пристрої від розетки. Але коли ти в полі, і розетки поряд немає, складана сонячна панель стане в нагоді. Тим більше зараз літо, тож сонця буде більше з кожним днем. 

Висновок можна зробити лише один: піклування про довкілля можливе всюди, за будь-яких умов та обставин. Навіть під час війни. 

   Ще більше матеріалів читайте тут: ЕКОРУБРИКА. 












Коментарі

Популярні публікації