Книжка-Гра з інтерактивними елементами «80 хитромудрих запитань про…?» – про природу, про погоду, про людське тіло, про Всесвіт.: Екологічна бібліотека

80 запитань та відповідей. Чому небо блакитне? Чому червяки вилазять назовні після дощу? Скільки кісток у людському тілі? Звідки береться вітер? І чому-чому-чому?..

          Якщо у тебе в голові весь час виникає безліч запитань, відкрий цю книжку – і знайдеш багато відповідей! Часом тобі доведеться зазирнути під віконечко, потягнути за щось або ж щось покрутити.

          Так ти не лише повеселишся, а й дізнаєшся щось нове! Гайда пізнавати світ!

У природи бувають чудові ідеї!

          Як гусениця стає метеликом?

          Щоб помилуватися красивим метеликом, нам доводиться чекати, поки мине його складний життєвий цикл, який називається метаморфоза.

          Чому нетля летить на світло?

          Раніше, коли не було міст, найсильнішим джерелом світла в дикій природі був місяць. І нетля звикла орієнтуватися за ним у просторі – вона знає, що летить прямо, коли місячне сяйво постійно падає під однаковим кутом на той самий бік крил. Але тепер у містах є потужне штучне освітлення. І воно спантеличує нічних метеликів – думаючи, що це місяць, ті летять на нього. Зауваж: підлетівши до лампочки, нетля кружляє навколо, все ближче й ближче, аж поки не вдариться об неї.

          Навіщо потрібні комахи?

          Комахи бувають направду корисні! Вони рятують від шкідників: наприклад, сонечка поїдають попелиць, які нищать рослини, і так допомагають фермерам. Комахи – природні прибиральники: переробляють відходи, як-от гниле листя, рештки рослин і тварин. Деякі комахи – запильники: вони переносять пилок з однієї рослинки на іншу, і так зявляється нова зелень. Будова тіла й поведінка комах не раз надихали людей на наукові відкриття! А ще комахи виробляють те, що потрібно людям: бджоли забезпечують нас медом, а шовкопряди – шовком.

          Чому восени змінюється колір листя?

          Навесні та влітку листя на деревах зелене – завдяки барвнику, що називається хлорофіл. Цей барвник (по-науковому – пігмент) поглинає енергію сонця і шляхом фотосинтезу виробляє потрібні рослинам речовини. Однак є в листі й інші пігменти: жовтий і червоний. Восени зелена барва руйнується, але інші залишаються – саме тому листя раптом змінює колір.

          Чому бджоли й оси гудуть?

          Гул утворюється від того, що перетинчасті крила бджіл та ос тріпотять. Що більше комах одночасно тріпотять крилами, то гучніший гул. Гудіння бджіл і ос – це ще й попереджувальний знак: якщо комах розтривожити, звук дужчає, і варто чимшвидше тікати, щоб тебе не вжалили.

Чи справді погода така непередбачувана?

          Що таке піщана буря?

          Коли сильний вітер дме у засушливій місцині – наприклад, у пустелі, – пориви вітру можуть піднімати дрібненькі піщинки й пилинки високо в повітря. Таким чином утворюється непрохідна стіна з піску. Вона зазвичай зникає за кілька хвилин, але за цей час встигає завдати суттєвої шкоди – не лише потужними поривами, а й піском, що засліплює водіїв і спричиняє серйозні аварії.

          Звідки беруться грім і блискавка?

          У хмарах є кристалики льоду. Тертя надає їм електричного заряду, а вивільнення напруги ми бачимо як блискавку. Потім повітря швидко нагрівається і збільшується в обємі, а тоді стається вибух – це грім.

          Чому небо блакитне?

          Як відомо, світло складається з різних кольорів, кожен зі своєю довжиною хвилі. Наше око зазвичай сприймає їх разом просто як біле світло. Промені, які подорожують від Сонця, розсіюються повітрям, що насичене газами, краплями води, кришталиками льоду та іншими дрібними часточками. Блакитне й синє світло (з короткою довжиною хвилі) розсіюється сильніше за інші кольори, тому нашому оку здається, що небо блакитне.

          Чому хмари такі різні на вигляд?

          Є багато причин: хмари утворюються за різної температури повітря, на неоднаковій висоті та містять різну кількість води.

          Чи передбачають деревні жаби погоду?

          Дехто досі вірить, що прогноз погоди можна дізнатись, якщо знайти деревну жабу й подивитися, чи лізтиме вона вгору. Але вже відомо, що деревні жаби вилазять на кущі навіть погожої днини. Тому краще не покладатися на жабок, а натомість прислухатися до порад метеорологів – науковців, що досліджують природні явища. Їхній досвід і сучасні технології дозволяють передбачати погоду наступних днів.

Людське тіло вміє дивувати

          Чи справді близнюки однаковісінькі?

          На перший погляд може здатися, що близнюки анітрохи не різняться. У них однакові будова тіла, колір очей і волосся та навіть група крові. А от детектив зміг би безпомилково їх розрізнити, тому що в кожного з близнюків унікальні відбитки пальців. Ба більше, з віком стають помітні й інші відмінності – на зовнішність впливають харчування, фізичні навантаження і спосіб життя загалом.

          Навіщо нам спати?

          Усім людям і тваринам потрібен сон. Деяким тваринам вистачає всього кількох хвилин, інші ж можуть спати цілий день. Людина має спати від 6 до 10 годин на добу, залежно від віку, фізичного навантаження та інших факторів. Під час сну поновлюється енергія, мязи розслабляються, а мозок може розподілити й зберегти думки та інформацію, накопичену за день. Коли ми спимо, організм оновлюється, або ж регенерує, – і позбувається шкідливих речовин, які назбиралися в тілі.

          Скільки кісток у людському тілі?

          У це важко повірити, але кількість кісток у людини змінюється протягом життя. І йдеться не про випадки, коли ти щось собі ламаєш – і замість однієї кістки раптом стає дві. Навпаки: з віком кісток у тілі меншає, тому що деякі зростаються і перетворюються на одну велику.

          З якою швидкістю ростуть волосся й нігті?

          У всіх по-різному. Нігтям на руках додається від 0,001 до 0,1 міліметра щодня, а от нігті на ногах ростуть учетверо повільніше. Волосся за рік може відрости аж на 15 сантиметрів. Мало хто знає, що й вії ростуть так само швидко. Щоправда, за місяць-два ріст вії припиняється, а десь за 100 днів вона випадає.

          Скільки волосин у нас на голові?

          Якщо роззирнутися, стає зрозуміло, що в усіх людей різна кількість волосся. І точно вирахувати її непросто. Вважається, що на голові в пересічної людини від 80 000 до 140 000 волосин, з яких щодня випадає до сотні. На кількість впливає і колір. У білявих волосся найбільше, а в рудих найменше. Волосина росте приблизно шість-вісім років.

Всесвіт… близький, далекий, знайомий, незвіданий

          Що таке Всесвіт?

          Всесвіт починається приблизно за 100 кілометрів від поверхні Землі. Це неймовірно великий простір, у якому вміщаються всі люди, будинки, міста, навіть цілі планети, всі зірки, астероїди, комети й інші тіла… І попри це в ньому залишається вдосталь вільного місця – щоправда, не цілком порожнього. У відкритому космосі немає повітря, але є безліч різних газів, пилу й маленьких часточок матерії.

          Яка температура космосу?

          Температура в космосі повсюди різна. Біля зірок вона сягає від сотні тисяч до кількох мільйонів градусів за Цельсієм. В інших ділянках температура залежить від розташування – на світлі чи в тіні космічних тіл. У відкритому космосі, далеко від усіх джерел тепла, температура падає аж до мінус 273 градусів за Цельсієм. Холодніше просто не буває!

          Чому Місяць білий?

          Місяць – не зірка, тому світла він не випромінює. Поверхня Місяця забарвлена в різні відтінки сірого кольору. Вночі ми бачимо, як його освітлює Сонце, тому він і здається білим, особливо на тлі темного неба.

          Наш Місяць – єдиний супутник у космосі?

          Аж ніяк! Власних супутників немає лише в Меркурія і Венери, а от інші планети мають їх аж по декілька.

          Чому Сонце жовте?

          Усі зорі сяють. Сонце – найближча до нас зірка, тому його світло ми бачимо найкраще. Якщо дивитися з Землі, Сонце схоже на величезний жовтий мяч. Зорі сяють, тому що в їхніх ядрах відбуваються хімічні реакції, від яких стає дуже гаряче. Приміром, температура в ядрі Сонця сягає неймовірних пятнадцяти мільйонів градусів!

          Шукай відповіді на свої «Чому????» в книзі «80 хитромудрих запитань про…?»!   

          80 хитромудрих запитань про…? Книжка-гра з інтерактивними елементами




 

        

           

 

Коментарі

Популярні публікації