Зимова казка. Фестиваль льоду і снігу в Харбіні

Вже протягом багатьох років взимку в китайське місто Харбін приїжджають мільйони туристів. Всі вони хочуть потрапити на одну з найбільш масштабних зимових подій у світі – Міжнародний фестиваль льоду і снігу. Захід проводиться тут з 1963 року, і його розмах вражаючий: на площі в 800 тисяч квадратних метрів стоять десятки скульптур зі снігу та льоду. Це справжня зимова казка, яка змусить повірити в чари не тільки дітей, але і дорослих. У вечірній час тут особливо красиво: всі скульптури підсвічені яскравими вогнями.

Вперше подібні свята почали відзначати в країні у 17 столітті. У цей час із льоду вирізали лише ліхтарі. Місцеві рибалки використовували такі ліхтарі, коли вирушали на риболовлю. Таким чином вони заощаджували на лампах. Таке рішення було ще й екологічним. Втоплена в морі лампа танула та не псувала воду відходами.   

Щоб зробити крижану лампу, воду наливали у цебро. Коли вона починала замерзати, не до кінця застиглий шматок льоду виймали. Лід формою нагадував відро, але мав порожній отвір посередині. Туди поміщали свічку. Ліхтар такої форми був захищений від продування вітром, тому ним можна було користуватися кілька годин, не боячись, що свічка згасне. Лампи набули популярності в Харбіні. Пізніше їх стали використовувати для прикрашання інтер'єру та дитячих зимових ігор.

До фестивалю довго готуються: на майданчику працюють майстри з різних куточків світу, і з такого недовговічного матеріалу, як лід, вони створюють справжні твори мистецтва. На всю цю зимову казку йде приблизно 180 тисяч кубометрів льоду, його добувають в річці Сунгарі. Вирізують скульптури зазвичай з допомогою сучасного обладнання (наприклад, лазери), однак іноді використовують і традиційні методи обробки льоду (наприклад, льодові ліхтарі).

  Для того, щоб його розрізати на блоки, використовуються спеціальні пристосування. Крижані скульптори у своїй роботі застосовують зубила, льодоруби та різні інструменти. Багато хто з них робить кілька скульптур, працюючи весь день і ніч до початку фестивалю.

Для створення прозорих, як скло, крижаних брил використовується демінералізована вода. З таких прозорих брил виходять прозорі скульптури. Для підсвічування льоду використовуються різнобарвні вогні, внаслідок чого виходять чудові світлові варіації різних скульптур у нічний час.

Крижані скульптури зображують будівлі та пам'ятки різних архітектурних напрямів та стилів, скульптури тварин, людей та міфічних істот.     

Фестиваль офіційно відкривається 5 січня, триває аж до 25 лютого. Але все-таки, якщо погода дозволяє, то потрапити в цю крижану країну можна з кінця грудня і до початку березня.

  У Харбіні досить морозно: середня денна температура досягає -17°С, а вночі іноді опускається до -38°С. Але це не зупиняє мандрівників: щорічно фестиваль льоду і снігу відвідують від 10 до 15 мільйонів осіб. Звичайно, одним спогляданням льодових скульптур туристи не обходяться: на фестивалі можна знайти і масу інших розваг (лижі, риболовля, купання в ополонці, ковзани, танці та багато іншого).

Фестиваль часто переривався, наприклад, під час Культурної революції, доки не був знову відновлений у 1985 році. Першими учасниками фестивалю були здебільшого китайці, проте згодом він став міжнародним фестивалем та конкурсом і з кожним роком приваблює дедалі більше скульпторів з різних країн.

У той час, як крижані скульптури зводяться по всьому місту, на самому фестивалі відкриваються дві основні виставкові площі:

- Острів Сонця – це зона відпочинку, розташована на протилежному від міста боці річки Сунгарі, що включає виставку величезних снігових скульптур. У парку Сонячний Острів будують скульптури зі снігу. Сніг випадає вже у листопаді і з цього часу у парку розпочинаються тренування молодих скульпторів. Зазвичай робляться зображення за мотивами національних міфів, гірки для катання та палаци, до яких можна зайти. Популярна тематика подорожей та визначних пам'яток інших країн: Ейфелева Башта, Біг Бен, піраміди;

- Світ Льоду і Снігу – це територія, на якій розташовані повнорозмірні будівлі, що підсвічуються, виготовлені з крижаних блоків товщиною 0,5–1 метр. Цей крижаний парк відкритий для відвідування у другій половині дня та в нічний час. Як правило, він відкривається з кінця грудня до кінця лютого. Щороку парк перебудовують, створюючи нові крижані будинки та снігові скульптури.  

Були на фестивалі і рекорди Гіннесса, пов'язані з найбільшими сніговими скульптурами: 250 метрів в довжину, і 8,5 висотою, що були створені з більш ніж 13 000 м3 снігу. Скульптура складалася з двох частин: «Ніагарський водоспад» і «Перетин Берингової протоки» (остання зображувалася міграцією першої нації – корінних народів Канади).  

Але найцікавіше дійство розпочинається саме в останній день. Адже тоді відбувається руйнація цього захоплюючого міста. Причому обмежень немає – взяти участь у цьому організованому вандалізмі може кожен охочий. Усіх їх озброюють льодорубами, якими вони і трощать елегантні витвори мистецтва.

Фестиваль льоду та снігу повернувся до китайського Харбіна

Харбінський фестиваль є одним із чотирьох найбільших у світі фестивалів льоду та снігу поряд з японським фестивалем снігу у Саппоро, канадським зимовим карнавалом у Квебеку та норвезьким лижним фестивалем.



 

 

 

 

 

 

 

         

Коментарі

Популярні публікації