Пустелі: неосяжні, неймовірні, незбагненні, непередбачувані

Пустелі… Як багато про них сказано! Скільки цивілізацій поховано під їх пісками. Скільки таємниць, ще не відкритих, заховано в їх безкрайніх широтах!  Сьогодні ми зануримося в світ дивовижних дюн – у світ пустель.

          Пустеля – це поверхнева форма або ландшафт, що отримує дуже мало опадів, тобто надзвичайно суха зона з рідкісними формами життя. В іншому – це різноманітні райони, тому єдиного визначення пустелі не існує, і їх основною особливістю є те, що вода накопичується швидше шляхом випаровування, ніж через опади. Пустелі отримують менше 250 міліметрів опадів на рік, що призводить до низького рослинного покриву та висихання водотоків.

Приблизно чверть суші Землі (з урахуванням полярних пустель Антарктиди та Арктики) – це пустелі та напівпустелі. Пустельні ландшафти мають спільні риси. Грунт часто складається переважно з піску, і в таких пустелях є піщані дюни. Еоловий процес (дія вітру) і велика різниця температур удень та вночі є головними факторами формування пустельних ландшафтів.

Пустелі іноді містять цінні родовища корисних копалин, які утворилися в посушливих умовах. Оскільки пустелі – це сухі райони, вони є ідеальними місцями для збереження скам’янілостей.

Всі пустелі Землі займають площу близько 21 000 000 квадратних кілометрів, що приблизно вдвічі більше за площу США або Канади. Це приблизно 14 відсотків від загальної поверхні суші нашої планети. При цьому не враховується територія Антарктиди і Арктики, де знаходяться полярні пустелі. Площа пустель вдвічі менша, ніж припадає на ліси – близько 30%. Тільки ось ліси щороку скорочуються, а пустелі, навпаки, розростаються. Найбільша піщана пустеля – Сахара. Її територія (близько 9 000 000 квадратних кілометрів) приблизно в 15 разів перевищує площу України.

Після коротких дощів пустеля перетворюється буквально на очах – і флора, і фауна активізуються, щоб встигнути насолодитися цілющою вологою і увібрати в себе її силу.

Коріння багатьох рослин, які ростуть в пустелях, йдуть на глибину до 20 метрів. Тільки таким чином їм вдається дістатися до рятівної вологи. Найчастіше довжина коренів значно перевищує наземну частину рослини.

Африканська риюча жаба найбільшу активність проявляє в сезон дощів. А від спеки вона рятується в норах на глибині 15 – 20 сантиметрів. В цей час жаба виділяє велику кількість слизу, яка обволікає тулуб, рятуючи від загибелі. В такому «коконі» жаба впадає в сплячку, яка може тривати до 7 років.

 Пустелі не завжди бувають саме жаркими – є ще й холодні арктичні. Саме через це близько 50% пустель Землі розташовані в Антарктиді. В антарктичних сухих долинах немає навіть снігу – його постійно здуває безперервно ураганний вітер, а опади там не випадають вже близько 8 мільйонів років.

Найбільшою піщаною пустелею в світі є Сахара. Вона займає близько 30% всієї Африки. У ній іноді зароджуються страшні піщані бурі, які доносять пісок навіть до острівної країни Кабо-Верде. А ще Сахара постійно росте, просуваючись на південь на 5-10 км щорічно.

У 1994 році італійський поліцейський Мауро Проспері вирішив взяти участь у бігу на витривалість, який називається «Marathon des Sables». Учасникам необхідно подолати близько 250 кілометрів бігом по Сахарі за кілька днів. Італієць заблукав під час піщаної бурі. Знайшли його тільки через 9 днів. За цей час Проспері зміг пройти близько 300 кілометрів, втративши 18 кілограмів власної ваги. Через чотири роки він знову взяв участь у марафоні. Але дістатися до фінішу знову не зміг. Цього разу він зламав палець на нозі.

Найсухішою з усіх жарких пустель світу вважається Атакама, розташована в Південній Америці (Чилі) – в деяких її частинах дощів не було жодного разу за весь час відкриття материка європейцями. Як не дивно, навіть там живуть люди. Воду вони збирають з ранкових туманів за допомогою спеціальних інструментів – вологоуловлювачів.

Найдавніша пустеля на Землі – Наміб, їй вже близько 80 мільйонів років. Вона ж є однією з найбільш сухих, в середньому тут за рік випадає від 10 до 13 мм опадів. Вона утворилося ще в ті часи, коли по Землі ходили динозаври, і, згідно із заявами геологів, природні умови тут з тих пір ніколи не змінювалися.

В африканській пустелі Наміб знаходяться найвищі в світі дюни. Вони формувалися тривалий час під впливом вітрів. Всі вони мають свої імена або хоча б пронумеровані. Так, наприклад, висота дюни №7 становить майже 390 метрів. Під керівництвом досвідчених гідів можна здійснити сходження на її вершину, звідки відкривається чудовий вид.

Найбільш спекотна пустеля у світі – Деште-Лут, розташована в північно-східній частині Ірану. У 2005 році тут за допомогою супутникової апаратури був зареєстрований рекорд спеки на нашій планеті, +71 ° C, але оскільки   супутникові вимірювання не є незаперечним доказом, офіційно рекорд не зафіксували.

На спекотні піщані пустелі припадає величезна кількість сонячного світла, але пісок так само швидко остигає, як і нагрівається. Тому перепади температур тут настільки великі, моторошна денна спека після заходу сонця змінюється льодовим нічним холодом. До речі, якби всю пустелю Сахару вдалося покрити сонячними панелями, електрики, отриманої при цьому, вистачило б на безперебійне постачання енергією всієї Європи.

Пустельні бархани, які є одним з різновидів дюн, утворюються під впливом вітру. Їх висота часто перевищує 100 метрів, а офіційно зареєстрований рекорд – 470 метрів. Будівля такої висоти складалася б з приблизно 150 поверхів.

 Оскільки пустелі мають властивість переміщатися під впливом вітру, з їх поширенням борються за допомогою зміцнення грунту. Висаджена трава скріплює верхній її шар, а дерева запобігають подальшому просуванню пісків. Якщо цього не робити, бархани будуть рухатися вперед, причому швидкість може варіюватися від десятків сантиметрів до кілометрів на рік.

 Найкрасивіша пустеля світу, на думку всіх, хто її бачив на власні очі, –    Ленсойс-Мараньєнсіс, розташована в Бразилії. Тут знаходиться однойменний національний парк, тому що невисокі, до 40 метрів, дюни в сезон дощів виявляються розділені безліччю блакитних лагун. Видовище просто неповторне!

Найменша в світі пустеля називається Каркросс. Вона знаходиться в Канаді на адміністративній території Юкон. Площа пустелі становить всього 2,6 квадратних кілометрів. Можна сказати, що вона складається лише з декількох барханів. Багато тисячоліть тому там знаходилася водойма, яка потім пересохла, залишивши на пам’ять про себе піщані дюни. Ця пустеля-малютка користується великою популярністю у туристів, тим більше, що поруч проходить залізниця.

В пустелі Мохаве на території штату Каліфорнія (США) знаходиться телефонна будка, яка була встановлена там ще в шістдесятих роках минулого століття. Вона була призначена для шахтарів і геологів, що працюють в цій місцевості. Відстань до найближчого населеного пункту становить не один десяток кілометрів. Багато американців набирали її номер, в надії на те, що хто-небудь відповість. Якийсь Рікк Карр прожив близько неї 32 дні. За цей час він встиг відповісти на 500 з гаком дзвінків. У 2000-му році будку демонтували, зараз про її існування нагадує лише пам’ятна дошка.

Онлайн-кросворд: «Океан піску. Знайомство з пустелями Африки



Коментарі

Популярні публікації