Екологічні зупинки світу

Водії автотранспорту люблять жартувати, що, мовляв, краще їхати стоячи, ніж жити на зупинках. Жити на зупинках ми, звичайно, не згодні, але якщо скласти всі хвилини, проведені нами під покрівлею зупинкових навісів, вийде багато годин та діб. То чому б тоді не облаштувати наше «друге житло» в дусі часу, з екологічними новаціями та технологіями? Отже, найсучасніші зупинки світу!

          У нідерландському місті Утрехт на дахах автобусних зупинок висадили зелені насадження седуму в подарунок бджолам. Екодекором обладнали 316 зупинок.

Такі клумби не лише підтримують біорізноманіття міста, зокрема медоносних бджіл і джмелів, а й ловлять пил і зберігають дощову воду. За дахами доглядають робітники, які їздять електричними транспортними засобами та поливають або удобрюють ті чи інші ділянки.

Крім рослин, автобусні зупинки обладнані енергоефективними світлодіодними ліхтарями та бамбуковими лавками.

Екодахи – один із «зелених» проєктів Утрехта. Міська влада вже   закупила 55 нових електричних автобусів, а до 2028 року планує отримати «чистий від викидів громадський транспорт». Електроенергія, що використовується для живлення автобусів, надходить від місцевих вітряків.

Ще одна зупинка, яка може принести реальну користь і при цьому не потребує надмірної технологічної напруги, знаходиться в Амстердамі. У сидіння на лавах цієї зупинки вмонтовані ваги – таким чином пасажири зможуть провести час в очікуванні автобуса в приємних роздумах про смачні тортики та салати, з'їдені напередодні.

Автобусна зупинка San Francisco побудована з екологічно чистих матеріалів, крім того, оснащена технологією Wi-Fi, а також великим екраном. У місті Сан Франциско (США) вже встановлено 1000 таких зупинок.

У Львові є перша в Україні Зелена Зупинка на площі Галицькій, навпроти пам’ятника Королю Данилу. Реалізацією еко-проєкту займалася група львівських активістів, які і надалі планують створювати подібні зупинки й у інших районах, а не лише в центрі міста.

Зелена Зупинка – зупинка громадського транспорту із озелененими дахом (квітами) і задньою стінкою (ліанами). Цей соціальний екологічний проєкт був розроблений ініціативною групою, у рамках конкурсу молодіжних проєктів «Lviv Young Project» на базі Львівської міськради. Проєкт є кроком до боротьби зі зміною клімату, популяризації екологічних напрямів ландшафтної архітектури.

Автори використовували для озеленення даху зупинки сукуленти, які є стійкими і невибагливими до умов зовнішнього середовища. Там є декілька видів: із зеленими листками; з сизими, жовтими стеблами. Це декоративно-листяні рослини, тому і взимку, і влітку від них буде однаковий ефект. Ззаду стінка покрита плющем. Навесні всі квіти піднімуться, і зупинка матиме кращий вигляд.

Надалі розробники планують реалізовувати такі проєкти у проблемних місцях, насамперед там, де немає зелених насаджень і де є інтенсивний рух автомобілів. На зупинці вони розмістили інформаційний банер, де коротко виклали екологічні, соціальні і економічні вигоди.  

А ще існує безліч фантастичних екологічних проєктів транспортних зупинок, які в недалекому майбутньому (хто зна?) можуть стати реальністю.

Проєкт автобусної зупинки Solar bus stop («Сонячна зупинка»)  – вибачення перед природою за наругу та шкоду, завдану їй вихлопними газами. Весь дах є сонячною батареєю. Зупинка – акумулятор енергії. Основою виникнення подібної ідеї послужив той факт, що дахи автобусних зупинок можуть бути легко оснащені сонячними батареями і можна створити цілу мережу таких акумуляторів. На що витратити отриману енергію? На нічне освітлення. А ще можна «погодувати голодні тролейбуси».

Зупинка – сховище велосипедів. Це диво сучасного дизайну служить одночасно декільком цілям: в першу чергу, це, звичайно, автобусна зупинка, так само її можна використовувати як місце для зберігання велосипедів і, нарешті, вона може служити чудовим джерелом енергії трьох видів – вітру, води та сонця. «У дусі Сальвадора Далі» слід назвати проєкт чотирьох у міру божевільних студентів. На даху цієї зупинки можна зберігати велосипеди, над дахом крутяться вітряки, вода, що стікає, виробляє енергію під час дощу, а сонячні батареї – в спеку. Нічого з природних щедрот не повинно бути втрачено!

 Зупинка Walking Energy. Джерелом енергії, необхідної для освітлення зупинки, можуть бути не лише вода, сонце та вітер. Дизайнер Лоуренс Кембол-Кук запропонував новий спосіб отримання енергії. На цей раз це енергія, утворена в результаті руху перехожих. Ця зупинка перетворює енергію людей, що проходять між спеціальних панелей, в електрику, яка потім використовується для її освітлення в нічний час. Дизайнер Laurence Kemball-Cook пропонує монтувати в підлогу перетворювачі механічної енергії на  електричну. На придуманій їм зупинці пасажири, які нетерпляче мчаться в очікуванні автобуса, звернуть свої кроки на користь місту та суспільству.

Зупинка-сад. Ця зупинка демонструє найцікавіший підхід до відродження екології міста. Спочатку планується, що вона служитиме одночасно і міні-садом, і інформаційним центром.

Автобусна зупинка для птахів. Ця автобусна зупинка має бути справді екологічною. Її творці помітили дружбу птахів із навісами зупинок, яка не йде на користь забрудненим дахам, і вирішили навернути проблему на благо. На даху такої зупинки будуть годівниці для птахів, які заманять ще більше пернатих; але й сам навіс захиститься від посліду шаром землі та зеленої трави. Цей проєкт дуже простий у здійсненні, симпатичний та екологічний. А головне – застосувавши його у нас, ми зробимо наші міста більш привабливими і відкритими для природи. 

Зупинка BusStopSymbiosis. Додаткова зовнішня лава у вигляді величезного хробака стала центральною частиною цієї цікавої моделі зупинки, спроєктованої в рамках змагань, що відбулися в Португалії. Ця деталь надає їй не тільки креативного вигляду, але й дозволяє збільшити кількість лав, а також повертає нас ближче до матінки природи.

Проєктування зупинок громадського транспорту лише здається простою справою, насправді за цим стоїть складна праця і тисячі тонких технічних розрахунків. Та, як кажуть, немає меж для вдосконалення! Може, юні еко-винахідники, спробуєте і ви створити свій ексклюзивний проєкт?..



 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації