ЩО ВАМ ВІДОМО ПРО МОРСЬКИХ ССАВЦІВ?

Морське життя досить цікаве для вивчення, хоча більше нам відомо про життя на суші. Моря і океани завжди викликали у людства шалене захоплення. Однією з груп, найбільш затребуваною в дослідженнях, є морські ссавці. Ці тварини еволюціонували від наземних тварин, які повернулися в море близько 66 мільйонів років тому. Для того, щоб жити в морському середовищі, їм довелося пройти низку пристосувань усіх видів.

          Хочете дізнатись більше про морських ссавців? Читайте, будь ласка!

          В морському середовищі існує близько 120 видів морських ссавців. Поняття, що включає морських ссавців, досить широке і не містить лише види, що належать до певної таксономічної групи (систематики позначення підпорядкування різних груп живих організмів, що відрізняються одна від одної ступенем спорідненості).

          До морських ссавців відносять не лише ластоногих (тюлені, морські леви, морські котики, моржі), китоподібних (кити, дельфіни, морські свині), сирен (дюгонь, ламантини), але й морських видр і білих ведмедів. Від наявності усіх цих видів тварин залежать рівновага морських екосистем, кількість риби, і навіть зміна клімату, що неодмінно впливає на людину. Однак, саме через діяльність людини багато з цих видів стали рідкісними та перебувають під загрозою зникнення: морські ссавці потерпають від вилову, браконьєрства, потрапляння у риболовні сіті, судноплавства, забруднення вод.

          Проблема зникнення морських ссавців є актуальною для України. На сьогодні у морських водах України є три види морських ссавців – дельфін афаліна, дельфін звичайний та морська свиня. Через загрозу зникнення усі 3 види морських ссавців занесені до Червоної книги України і підлягають особливій охороні, а їхній вилов і використання у комерційних цілях заборонені законом. Особливо гостро ця проблема постала під час війни внаслідок екоциду країни-агресорки рф.  

          Серед цих тварин, яких ми диференціювали як морських ссавців, є такі, які проводять все своє життя у воді, тоді як інші знаходяться і у воді, і на суші. Ті, хто все своє життя проводить у морському середовищі – це китоподібні та сирени. Це тварини, які найбільше пристосувалися до морського життя в цій групі.

          Імовірніше, кити і всі китоподібні в процесі еволюції спочатку вийшли з води, а потім знову туди повернулися. Сталося це приблизно 50 мільйонів років тому. Можливо, стародавні кити могли народжувати на суші: у 2000–2004 роках в горах Пакистану були знайдені скам’янілі останки вагітної самки і самця кита.

Синій кит – найбільша тварина в світі (вага – 150 т, довжина – 33 м). Синій кит має найбільше серце в світі, яке важить близько тонни. Кількість крові в організмі синього кита перевищує 3 тис. літрів. На язику синього кита, який важить до 4 тонн, може вміститися близько 50 чоловік – футбольна команда у повному складі разом з тренерами, запасними гравцями та обслугою.

Кити постійно прислухаються, тому що у них немає нюху і слабо розвинений зір. Звук дає китам можливість орієнтуватися, спілкуватися між собою і харчуватися, хоча точне призначення звуків, які видають кити, досі не з’ясоване. Сині кити живуть близько 80–90 років.

За 1 секунду синій кит вдихає приблизно 2 тисячі літрів повітря, всього ж в легенях цього гіганта може вміститися до 14 кубометрів повітря. Кити можуть не спати три місяці, не їсти вісім, не дихати до двох годин і при цьому долати гігантські відстані до декількох тисяч кілометрів. Коли синій кит видихає, утворюється фонтан висотою 9–10 метрів. При переслідуванні йде по прямій зі швидкістю до 24 км/год, створюючи невеликі фонтани кожні 30–40 с.

Самки синіх китів більші, ніж самці. Самки народжують раз на два роки. Вагітність триває близько 11 місяців. У більшості випадків народжується одне дитинча довжиною 6–8,8 м і масою 2–3 т. Тривалість молочного вигодовування – близько 7 місяців. За цей термін дитинча виростає до 16 м і має масу 23 т. Протягом доби дитинча отримує до 90 л молока і додає у вазі в середньому 44 кг.

Синій кит, очевидно, моногамна тварина. Пари у синіх китів утворюються надовго; відомо, що самець завжди тримається неподалік від самки і не покидає її ні за яких обставин.

19 лютого у всьому світі відзначають Міжнародний день захисту морських ссавців – тварин, які постійно чи тимчасового мешкають у морській воді та використовують морські екосистеми для отримання їжі. Поява цієї дати пов’язана із введенням в дію у 1986 році міжнародного мораторію на промисловий вилов китів, саме тому 19 лютого прийнято також називати Днем китів.

Моржів можна по праву назвати одними з напрочуд незвичайних та дивовижних тварин. Це великі морські ссавці групи ластоногих, розповсюджені по всьому узбережжю Північного Льодовитого океану. За розмірами тіла серед представників ластоногих моржі поступаються лише морським слонам. Мало того, що ці ластоногі є найбільшими у своєму виді, так вони ще й володіють величезними бивнями, що нерідко досягають у довжину 1 метра.

Ці величезні незграбні тварини, що населяють Крайню Північ, живуть переважно біля берегів і рідко подорожують далеко. Моржі товариські, тримаються сімейними групами (3—6 тварин), що складаються з самця, самиці і дитинчат різного віку. Утворюють берегові та льодові лежбища, на яких може знаходитися до декількох сотень тварин.

Полювання на моржів було заборонено в Канаді з 1930-х, а в США з 1940-х років. Хоча глобальна чисельність моржів все ще досить велика, вважається, що вона постійно падає. За деякими підрахунками, всього на планеті мешкає близько 250 тисяч моржів.

Дельфіни – унікальні і дивовижні, інтелектуально розвинені істоти. Про їх високий рівень інтелекту ходять міфи, але повністю розгадати їх загадку, на жаль, не вдається навіть вченим. Деякі дослідники висувають дуже сміливі твердження про те, що дельфіни – найрозумніші тварини на Землі.

Біологи виділяють вісім різних видів морських котиків. Тільки один з них зустрічається в північній півкулі – північний морський котик. Вчені встановили, що морські котики, на відміну від інших ссавців, здатні пропускати фазу швидкого сну. У воді морські котики здатні спати лише однією півкулею головного мозку. При цьому, в ньому спостерігається лише повільнохвильовий сон. У разі, якщо це суша, то показники майже нічим не відрізняються від інших ссавців.  

Ці красиві морські мешканці можуть виглядати мило і безневинно. Однак подібне враження може бути оманливим. Дослідники переконані, що людині варто дотримуватися обережності при зустрічі з морським котиком – краще не турбувати дику тварину.

Це, звичайно, не вся інформація про дивовижних морських ссавців. Тож далі буде!



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

Коментарі

Популярні публікації