«Великі та унікальні географічні відкриття»: Екологічна бібліотека

Про що йтиме мова у цій книзі? Так, про науку «географію». Про опис нашої планети, про взаємодію всього земного та неземного, про унікальні географічні об’єкти і процеси та розповіді про визначні географічні відкриття. Унікальний (лат. unicum) – єдиний у своєму роді, винятковий, велика рідкість.

          Географічна наукова картина світу, описана в працях учених та й у шкільних підручниках, – лише одна із можливих реальностей. Вона не може претендувати на абсолютну істину. Вчені-географи, інколи, – просто допитливі дослідники довкілля, щодня глибше пізнають природу планети Земля та здійснюють географічні відкриття.

          У житті пересічного землянина відкриття відбуваються постійно. Пізнати близькі чи далекі краї є властивою ознакою людини. Для цього достатньо вийти за межі свого звичного географічного простору та уважно придивитися до оточення. Серед усього побаченого в око впаде щось яскраве, велике, дивне, незрозуміле, цікаве. Воно манить так, як перших географів-мандрівників вабили своєю таємничістю невідомі території. Оглянувши-дослідивши ту цікавинку, ти розширюєш свій географічний простір та «малюєш» свою географічну картину. Зрештою, існує стільки географічних світів, скільки існує людей.

          Тож мова йтиме про такий географічний світ, який є в уяві мільйонів людей, закоханих у географію. Вони називають себе мандрівниками, туристами, автостоперами… Їх ваблять унікальні місцевості, географічні обєкти, природні явища та творіння людських рук.

          Просторова (географічна) поведінка людей визначається не тим, яким світ є насправді, але тим, як люди сприймають світ і яким вони його хочуть бачити. Сторінки книги – путівник географічною наукою, що колись «описувала Землю», а сьогодні допомагає краще її пізнати та зберегти для майбутніх поколінь.

          Значення географії в житті пересічної людини часто недооцінене. Це при тому, що більшість інформації, яку сприймає людина, привязане до простору. Без географічних знань неможливі успішне управління світом, країною чи певною її територією, інженерно-проєктувальна та будівельна діяльність, діяльність міжнародних компаній, військова справа, прогнозування погоди тощо. Впровадження інформаційних технологій пов’язане саме зі створенням геоінформаційних систем. Проте географія достойна більшого, ніж бути служницею інших наук та видів людської діяльності.

          Що вирізняє сучасну географію від інших наук? Для географії властивий цілісний погляд на світ – дослідження світу як цілісності, де жоден елемент не може розглядатися відірвано від інших. Її девіз – «Простір та взаємодія».

          Ми живемо в час швидкого науково-технічного прогресу та глобалізації, коли нівелюються відстані та розчиняються кордони, стають схожими економічні, соціальні, культурні аспекти життя людей у найвіддаленіших куточках світу. Здавалося б, зникає важливість географії як вчення про місце розташування, локації, географічне положення, відміни від місця до місця. Але для людей, коли і де б вони не жили, психологічно важливо відчувати свою унікальність, свою ідентичність. Різноманітний світ є в цілому більш стабільним, успішним та цікавим, ніж той, де повністю перемагає щось одне. Яким чином відбувається ця взаємодія глобальним та місцевим? Якими є оптимальні пропорції унікального та універсального? На ці питання відповідь мусять дати саме географи.

          Науково-технічний прогрес зробить можливими міжзоряні перельоти. Як мореплавці вирушали на пошук невідомих континентів, так люди шукатимуть нову домівку. Але людство ризикує не дожити до тих часів, якщо не владнає екологічні проблеми, які вже зараз несуть загрозу існуванню життя на нашій планеті. І навіть якби ми могли втекти у Космос саме зараз – такий вихід є неправильним і недостойним Людини. Серед усіх наук саме географія, завдяки комплексному погляду на всі взаємодіючі компоненти географічної оболонки, здатна стати дороговказом цього процесу.

          Чому планета Земля унікальна?

          Унікальність нашої планети перш за все в тому, що вона єдина у Сонячній системі придатна для життя.

          Причинами появи життя на Землі є її особливості:

          1. Сприятлива віддаленість від Сонця. Земля розташована в тій частині Сонячної системи, де зовнішня енергія надходить у достатній кількості. Температурні умови дозволили зявитися та розвинутися життю в тій формі, в якій воно існує на нашій планеті.

          2. На Землі речовина існує в трьох агрегатних станах – рідкому, твердому та газоподібному. Для появи життя дуже важливим є існування води в рідкому стані.

          3. Велике значення має величина маси земної кулі. Маса нашої планети достатня для того, щоб «прикріпити» до неї та втримати тяжінням повітряну оболонку – атмосферу киснево-азотного складу. Повітря – необхідна умова існування життя. Повітряна оболонка втримує тепло, згладжує температурні контрасти. Надмірна маса може зіграти роль несприятливого чинника по відношенню до появи життя. Якби наша Земля мала масу, сумірну з масою Юпітера чи Сатурна, і важила у 100-400 разів більше, то легкі гази – водень і гелій – не витікали б у відкритий космос. Маса Землі дозволяє цим газам долати земне тяжіння і постійно випаровуватися в космічний простір.

          4. Наша планета володіє тим, чого позбавлені сусідні планети, – магнітним полем. Воно відіграє важливу роль як захисний екран. Дослідженнями встановлено, що напруженість магнітного поля Марса у 500, а Венери у 2000 разів слабкіше, ніж Землі.

          Наявність життя на інших планетних системах не підлягає сумніву. Вчені вважають, що при наявності сприятливого збігу обставин життя на планеті не може не виникнути. Та це не позбавляє Землю статусу унікальності, бо життя на інших планетах повинне бути нескінченно різноманітним.

           Помандруємо унікальними місцями України разом з книгою?

   Зупинка 1. Одним з таємничих та унікальних місць в Україні є астроблема у Вінницькій області віком близько 400 млн років. Це – найдавніший в Європі метеоритний кратер. Єдина з астроблем України, що частково виходить на поверхню Землі. Частину її території оголошено пам’яткою природи місцевого значення. Кратер розташований за 8 км на захід від міста Іллінці між селами Лугова, Слобідка, Іваньки та Жорнище.

          Зупинка 2. В Україні є місця неймовірної краси і мальовничості, а є місця неймовірної історії, де всього за кілька секунд із сучасності провалюєшся в таку сиву давнину, що навіть древність динозаврів перед нею тьмяніє. Саме таким місцем є пагорби довкола містечка Дружківка на Донбасі, де просто на схилах розкинувся скам’янілий ліс віком 300-280 мільйоноліть!

          Зупинка 3. Унікальні печери України – «Оптимістична» і «Кришталева». Печера «Оптимістична» Придністровського Поділля – найдовша гіпсова печера світу та друга за довжиною серед вапнякових. Являє собою складний лабіринт гротів, ходів і галерей у 20-метровому пласті гіпсу. Печера «Кришталева» є однією з найбільш відвідуваних в Україні. Подільська височина у межиріччі Збруча та Серету скидається на добрячий шмат швейцарського сиру, бо пронизана тисячами карстових порожнин.

          Зупинка 4. Олешківські піски – відкриті вітрам піщані масиви, що протяглися вервицею вздовж лівобережжя Дніпра між Кінбурнською косою і Новою Каховкою. Гнані холодними східними вітрами, сипкі і рухливі кучугури-дюни є мовчазними свідками людської недбалості, нагадуючи нам про крихкість екологічного балансу. Єдина європейська пустеля є результатом людської діяльності.

          Зупинка 5. Острів Зміїний – один з найзагадковіших куточків України. Про нього чули практично всі, але знайти когось, хто там побував, майже неможливо. Це й не дивно. Адже острів залишається, без перебільшення, найбільш важкодоступним місцем нашої України. Тому і дорога до нього обіцяє стати захоплюючою пригодою. Найперше місце, куди вам необхідно потрапити, – південна столиця, Одеса. Від неї на вас чекає подорож на крайній південь Одеської області – в містечко Вилкове. Це унікальне місто в Україні, яке отримало заслужену назву української Венеції. Воно розташоване у Дунайських плавнях, які становлять основу Дунайського біосферного заповідника. Вилкове – крайній населений пункт. Тут на вас чекає остання пересадка на пароплав, який відчалює від місцевого причалу до острова Зміїного.

          Так ми з задоволенням мандрували Україною до війни…

          А сьогодні – віримо в Збройні сили України, РАЗОМ наближаємо нашу спільну Перемогу і розгадуємо кросворд «Моя Україна»!


Коментарі

Популярні публікації