Не зривайте первоцвіти!

З настанням весни все навкруги прокидається від зимового сну, а на галявинах, пригрітих теплим сонечком, зявляються перші весняні квіти, наповнюючи ще зимовий ліс солодким медовим ароматом і різнобарв’ям веселки, чаруючи око та не лишаючи байдужим серце. Руки ніби самі тягнуться зірвати ніжні незахищені квіти…

Після холодної зими весняні первоцвіти зігрівають своїми кольорами. «Не зривайте первоцвіти!» – чути звідусіль на початку весни. Основний аргумент – ці квіти занесені до Червоної книги. Та до Червоної книги занесено не більше 10% з усіх видів первоцвітів. Насправді існують сотні видів рослин, які проростають першими навесні. Однак те, що не всі рослини занесені до Червоної книги, зовсім не означає, що їх можна зривати. В природі все взаємопов’язано.  

          Первоцвіти є джерелом поживи для комах, які живляться нектаром та пилком тих чи інших квіток. Особливо важливі у період, коли ще немає великої кількості квітучих рослин. Відбираючи цю поживу у комах, ми порушуємо баланс у природі та екосистемі. Неважко здогадатися, що буде з метеликами, бджілками, іншими комахами, коли зникнуть первоцвіти. Чимало з них захищають ліс від шкідників, і якщо їх не стане, нікому буде «лікувати» дерева.

          Які характерні ознаки первоцвітів? Перш за все це період цвітіння. Про підсніжники (проліски) говорить їхня назва, вони пробиваються крізь сніг. Первоцвіти є світлолюбними рослинами. Тому ростуть у період, коли на деревах ще зовсім немає листя і в лісі достатньо природного світла. Також у первоцвітів дуже швидкий процес вегетації, рано зацвітають і швидко відцвітають. До прикладу, в печіночниці спочатку з’являються квіти, а вже згодом листки.

          Первоцвіти (першоцвіти, ефемероїди) – ранньоквітуча група рослин. Ефемероїди – багаторічні трав’янисті рослини, з коротким весняним циклом розвитку й літнім періодом спокою. Наземні частини цих рослин живуть лише протягом кількох тижнів, а решту року перебувають у стані спокою у вигляді бульб, цибулин чи кореневищ. Ефемероїд – слово грецького походження, що  у перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний».

Цим тендітним провісникам весни не страшні ні раптовий сніг, ні люті морози – до примх природи вони прекрасно пристосувалися. Цікаво, що всі ці рослини виглядають неймовірно гарно. Природа їх розмальовує у яскраве забарвлення, яке неможливо не помітити на тлі темного лісового покриву чи залишках снігу.

Їх у жодному разі не можна зривати, а тим більше купувати букетики. А все тому, що коли хтось хоче зірвати квітку, то, звичайно ж, обирає найкращу й найбільшу, а значить – здорову. Суцвіття, що залишилися, нездатні сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.

Крім того, зривання квітки пошкоджує цибулину й насіння: у рослини утворюється своєрідна «рана», і в неї можуть потрапити бактерії.

Поживні речовини рослина отримує завдяки фотосинтезу, що проходить у листках. Якщо зірвати їх, цибулина вже не зможе отримати запас сил до наступного року.

          Згідно ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення погіршення середовища зростання рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.

Пам’ятайте, що купуючи, рвучи та продаючи цю красу, ви також стаєте браконьєрами!

У лютому-березні Всеукраїнська екологічна ліга спільно з Всеукраїнською дитячою спілкою «Екологічна варта» та Національним молодіжним центром «Екологічні ініціативи» традиційно проводить Всеукраїнську природоохоронну акцію «Первоцвіт». Її мета – зберегти ранньоквітучі первоцвіти, які зривають і продають на стихійних ринках, а також спрямувати зусилля громадян на практичні дії щодо їх захисту.

Щоб запобігти винищенню перших весняних квітів, члени ВЕЛ, НМЦ «Екологічні ініціативи» та ВДС «Екологічна варта» проводять щороку активну еколого-просвітницьку та пропагандистську роботу.

Акція «Первоцвіт» – це комплекс оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів. Оперативна робота полягає в припиненні торгівлі первоцвітами, складанні протоколів на порушників, проведенні рейдів, патрулюванні на ринках разом із працівниками МВС.

Просвітницька робота – проведення уроків, позакласних заходів, бесід. Пропагандистсько-агітаційна робота полягає у розповсюдженні листівок, звернень до населення із закликами берегти ранньоквітучі весняні квіти, які по-хижацьки знищуються заради фінансового прибутку.

Важливим є проведення анкетування громадян стосовно їхнього ставлення до цієї проблеми. Такий соціологічний аналіз дасть можливість визначити, наскільки свідомо та відповідально ставляться люди до збереження природи.

Учасники акції також визначають місця зростання квітів, забезпечують охорону цієї території, організовують патрулювання, проводять роз’яснювальну роботу серед населення.

Брандушка різнобарвна, підсніжники складчастий та білосніжний, цикламен Кузнецова, шафран Гейфелів – ці квіти занесено до Червоної книги України.

Всеукраїнська екологічна ліга впевнена, що спільними зусиллями ми зупинимо поповнення цього списку.

Первоцвіти – це яскравий об’єкт уваги, адже вони з’являються першими. І тому люди все частіше замість того, щоб зривати букет квітів, роблять кілька світлин на фоні заквітчаної галявини. І це прекрасно! Адже тільки РАЗОМ вбережемо ці прекрасні творіння природи від знищення!

Первоцвіт. Не купуйте та не зривайте первоцвіти!



         

         

           

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації