ОБЕРЕЖНО – МІНИ! МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРОСВІТИ З ПИТАНЬ МІННОЇ НЕБЕЗПЕКИ І ДОПОМОГИ В ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З РОЗМІНУВАННЯМ, – 4 КВІТНЯ

    Ця страшна і підступна зброя вкрала і скалічила безліч людських життів. Цей жах триває і зараз.

    В умовах воєнного часу вибухонебезпечні предмети можуть знаходитись на дахах будинків, на вулиці, на узбіччі доріг, у лісах, у парках. Можуть бути замасковані у будь-які дитячі іграшки, мобільні телефони, особисті повсякденні цивільні речі (пакети, сумки, коробки, одяг), для того щоб привернути увагу. 

    Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, що здатні за певних умов вибухати.

    До вибухонебезпечних предметів належать:

• вибухові речовини – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.

• боєприпаси – вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для ураження живої сили супротивника. До боєприпасів належать:

- бойові частки ракет;

- авіаційні бомби;

- артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);

- інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);

- ручні гранати;

- стрілецькі боєприпаси (набої до пістолетів, карабінів, автоматів тощо);

• піротехнічні засоби:

- патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);

- вибухові пакети;

- петарди;

• ракети (освітлювальні, сигнальні);

- гранати;

- димові шашки.

• саморобні вибухові пристрої – пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:

- саморобні міни-пастки;

- міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.


    Зазвичай, при знаходженні серійних мін, снарядів, гранат дорослі негайно викликають фахівців, які огороджують район і знешкоджують небезпечні знахідки. Інша справа – діти. Природна цікавість спонукає їх до небезпечний експериментів. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробовують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, до школи. Тому так важливо пояснити наслідки подібних дій та навчити правилам поведінки у таких ситуаціях.

    Є декілька ознак, що дозволяють припустити, що маємо справу з вибуховим пристроєм. Слід звертати увагу на:

- припарковані біля будівель автомашини, власник яких невідомий або державні номери якої не знайомі мешканцям, а також коли автомобіль давно непорушно припаркований;

- наявність у знайденому механізмі антени або приєднаних до нього дротів;

- звуки, що лунають від предмету (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), мигтіння індикаторної лампочки;

- наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятори тощо);

- наявність розтяжки дротів або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань. 

    Якщо знайдений предмет видається підозрілим, потрібно повідомити про нього ДСНС за номером 101 або працівників поліції за номером 102 або зателефонувати за номером 112 (надання екстреної допомоги громадянам). 

Якщо знайдено забуту річ у громадському транспорті, доречно опитати людей, які знаходяться поряд. Бажано встановити, кому річ належить або хто міг її залишити. Якщо господаря встановити не вдається, потрібно негайно повідомити про знахідку водія (кондуктора).

    У разі знаходження підозрілого предмета у під'їзді будинку потрібно опитати сусідів – можливо, він належить їм. У разі неможливості встановити власника треба негайно повідомити про знахідку до найближчого відділення поліції, до військкомату, органів місцевого самоврядування, підрозділу ДСНС за телефоном 101.

Якщо підозрілий предмет знайдено в установі, потрібно негайно повідомити про знахідку адміністрацію.

Земля таїть багато небезпек, на які можна натрапити під час прогулянок лісом і стати їх жертвами, навіть не підозрюючи про це. Ніхто не може гарантувати, що у землі на лісовій галявині немає мінно-вибухових пристроїв    війни. 

Рашисти активно заміновують ті частини території України, куди їм вдалося ненадовго просунутися. Йдеться про міста, села, дороги та ліси. Співробітники ДСНС працюють вдень та вночі, щоб розчистити землю, але також закликають громадян бути особливо пильними у разі виявлення підозрілих предметів. Для цього прес-служба ДСНС розробила відповідну інструкцію-ЗАБОРОНУ:

- Не торкайтеся та не пересувайте підозрілий предмет руками. Натомість слід чимось позначити місце його розташування: одягом, камінням, палицею тощо.

- Відійдіть на безпечну відстань не менше 100 метрів та попередьте про знахідку людей поблизу. Проінформуйте єдині офіційні канали повідомлень про підозрілі вибухонебезпечні предмети за екстреними номерами 101 або 102.

- Не користуйтесь телефоном чи іншим засобом радіозв’язку біля підозрілого предмета. Також не варто намагатися розібрати його.

- Активізувати предмет може навіть найменший зовнішній вплив. Йдеться про удар, струс, а також тертя чи нагрівання. З високою ймовірністю перелічені дії призведуть до вибуху.

- Утримайтеся від походів до лісу. Під мінування у зоні активних бойових дій потрапляють польові масиви та лісопосадки. Саме тому Михайло Ільєв, начальник групи піротехнічних робіт та підводного розмінування ГУ ДСНС в Чернігівській області, закликає людей перестати ходити не лише до лісу, але й на пляжі чи береги річок. 

    У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою необхідно негайно повідомити дорослим про знахідку. Бережіть себе!  

    Обережно! Вибухонебезпечні предмети. Відео ДСНС України для батьків і дітей















 




    


Коментарі

Популярні публікації