ПІВДЕННА АМЕРИКА – ЗЕМЛЯ НАЩАДКІВ АЦТЕКІВ, МАЙЯ, ІНКІВ

    Величезний континент Південна Америка, відкритий для європейців в епоху великих мореплавців – справжнє джерело древніх культур, традицій та звичаїв. Попри століття під пануванням колонізаторів багато місцевих народів зберегли традиційний устрій життя, а ті, що були асимільовані, породили дивовижний коктейль з індіанської та європейської культур.

    На цих землях колись проживали легендарні народи: ацтеки, майя, інки. Південна Америка може запропонувати все, що завгодно вашій душі – від льодовиків до тропічних лісів. Про неї складають легенди, вирушають підкорювати її вершини, захоплюються різноманітною природою та її чудесами, серед яких значне місце займають водоспади і гори. 

    Всього в Південній Америці розташовано 12 незалежних держав: Аргентина, Болівія, Бразилія, Венесуела, Гаяна, Колумбія, Парагвай, Перу, Суринам, Уругвай,  Чилі, Еквадор. Плюс залежні території інших країн: Фолклендські Острови, Французька Гвіана, Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови.

    Чисельність населення південноамериканського континенту – близько   422,5  млн осіб. Площа континенту Південна Америка складає 17,8 млн км² (4-е місце серед континентів), протяжність з півночі на південь приблизно 7350 км. Протяжність із заходу на схід приблизно 4900 км. Середня висота Південної Америки над рівнем моря сягає майже 655 метрів
    Континент омивається двома океанами: із заходу Тихим океаном, зі сходу Атлантичним океаном. Біля материка островів досить мало. Берегова лінія слабо порізана. Північні береги Південної Америки омиваються водами Карибського моря.
     
Південна Америка є найбільш дощовим материком, адже значна його частина розташована в екваторіальних широтах. У цю область з океанів надходить вологе морське повітря. На континенті знаходиться найвологіше місце на планеті. На західній частині схилів гірської системи Анд, біля північного їх закінчення, дощами за рік випадає стільки води, що, якби вона стікала, то могла б покрити землю водним шаром в 15 метрів! 
    
Поруч з цим місцем розташувалася пустеля Атакама – найсухіше місце на Землі, де роками не випадає жодної краплі дощу. 
   Південна Америка знаходиться в таких кліматичних поясах – субекваторіальний, екваторіальний, субтропічний, тропічний і помірний. Тут  сформувалося багато природних зон. Найбільші площі займають вологі екваторіальні ліси, савани і рідколісся, степи і напівпустелі. 
    
Вологі екваторіальні ліси відрізняються багатою рослинністю і тваринним світом. Савани і рідколісся Південної Америки є біднішими за видовим складом рослин і тварин, ніж савани Африки. 
   
В основі материка лежить Південно-Американська платформа. На його території не буває землетрусів і немає діючих вулканів. Внаслідок процесів підняття платформи з’явилися Гвіанське і Бразильське плоскогір’я, Амазонська, Ла-Платська і Орінокська низовини. 
   
На західному узбережжі континенту розташувалися Анди, вони відносяться до Тихоокеанського вогняного кільця. Найвищі вершини Південної Америки – гори Аконкагуа, Чимборасо, вулкан Котопахи. 
    
Серед корисних копалин на материку є поклади осадових, метаморфічних і магматичних порід – нафти, руди, урану, алмазів, вольфраму, платини, золота, кольорових металів і природного газу. 
    
Корінним населенням є індіанці, які належать до монголоїдної раси. Але після відкриття європейцями континенту його почали швидко заселяти іспанці і португальці. Пізніше в якості робочої сили були завезені представники негроїдної раси. Сьогодні населення Південної Америки різноманітне. 
    А вам що-небудь відомо про ацтеків, майя, інків? Якщо так, тоді спробуйте скласти онлайн-пазл «Давні цивілізації Америки»  

    На континенті рідко можна зустріти великого звіра. Тут мешкають броненосці, лінивці, екзотичні птахи, мурахоїди, змії, комахи, крокодили, хижі риби, піраньї, страуси нанду, пуми, ягуари, лами. 
    Найбільш популярними пам’ятками Південної Америки є комплекс Мачу-Пікчу, тропічні величезні масиви Амазонки, озеро Тітікака, водоспади Анхель і Ігуасу, міста Буенос Айрес, Ріо-де-Жанейро і Сан-Паулу, льодовик Періто-Морено, острів Пасхи і пустеля Наска. 
    Багато людей прагнуть потрапити в країни Південної Америки, щоб на власні очі побачити природні ландшафти, незвичайних тварин, птахів, риб і тропічних метеликів та  познайомитися з життям місцевого населення. Адже недаремно кажуть: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути!»





Коментарі

Популярні публікації