ЯЩІРКИ – СТАРОДАВНІ РЕПТИЛІЇ
Ящірки або ящери – дуже древні представники земної
фауни, які існували ще в далекі часи повсюдного панування
динозаврів. Та що говорити, саме слово «динозавр» з латині перекладається як «великий
ящір», правда, великі ящери, динозаври назавжди зникли з лиця Землі, в той час
як їх маленькі родичі, звичайні ящірки, і далі населяють нашу планету. Які
звички у цих стародавніх рептилій – ящірок, де вони живуть, чим харчуються –
про все це читайте далі.
Зазвичай ящірками вважають всіх плазунів з ногами,
але також до них належить і кілька без ніг. Видів ящірок дуже багато, за
підрахунками зоологів на нашій планеті мешкає понад 6000 різних видів ящірок, і
всі вони, зрозуміло, розрізняються своїми звичками, зовнішнім виглядом,
забарвленням і середовищем проживання. Частина з особливо екзотичних видів
ящірок на даний момент перебуває на межі зникнення і тому занесена в Червону
книгу.
Найбільш поширена ящірка справжня має довжину тіла в 10-40 см. Тіло ящірки довге, пружне, витягнуте і має довгий хвіст.
На відміну від своїх родичів змій, ящірки мають рухливі і розділені повіки. Лапи ящірки мають середню довжину, володіють кігтями і в цілому пропорційні її покритому ороговілими лусочками тілу. Шкіра ящірки відшаровується під час линьки пару раз за сезон, в деяких мовах світу ця дивовижна особливість цих рептилій міняти свою шкіру навіть дала їм назву.
Язик ящірки в залежності від виду має різну форму і розмір, в цілому він є рухомим і легко висовується з рота. А деякі ящірки за допомогою свого язика навіть ловлять рибу.
Зуби ящірки також є її зброєю, з їх допомогою вона захоплює і
перемелює їжу, а у варанів гострі зуби буквально розрізають здобич. Є серед
ящірок і єдиний отруйний представник, названий відповідно – отрутозуб, який з
укусом подібно зміям впорскує своїй жертві отруту, таким чином вбиваючи її.
Шкіра ящірки в залежності від виду може мати найрізноманітніші кольори і візерунки.
Також різниться і забарвлення (колір) ящірки, який багато їх видів здатні змінювати в залежності від ситуації, часом буквально зливаючись з навколишньою місцевістю – колірна мімікрія у них один з основних засобів захисту. Зазвичай же ящірки мають поєднання сірого, коричневого і зеленого кольорів.
Одна з найдивовижніших і унікальних особливостей ящірки, це, звичайно ж, її здатність відкидати свій хвіст в екстрених ситуаціях, або «автотомія» – як називають це явище науковці. Яким чином це відбувається? Скорочення хвостових м’язів ящірки дозволяє їй ламати хрящові утворення хребців і таким чином відкидати більшу частину хвоста. Кровоносні судини при цьому сильно звужуються, і втрати крові при цій процедурі практично немає. Відкинутий хвіст продовжує якийсь час звиватися, чим відволікає ворога, а ящірка встигає за цей час сховатися. Згодом хвіст у ящірки відростає знову, правда, в дещо укороченому вигляді.
Цікавий факт: а ще буває так, що після автотомії у ящірки відростає не один, а цілих два або навіть три хвоста!
Тривалість життя ящірок сильно залежить від їх виду, зазвичай, чим менше ящірка, тим коротше термін її життя. Так. найменші представники царства ящірок живуть в середньому близько 3 років, в той час як найбільші –ігуани і варани живуть по 50-70 років, майже як люди. І в неволі вони живуть довше, ніж в більш небезпечних природних умовах.
Ящірки живуть на всіх континентах, за винятком, зрозуміло, Антарктиди. В цілому вони люблять теплий клімат, їх можна зустріти в лісах, луках, степах, пустелях будь-якої частини світу. Вони відмінно пересуваються по будь-яких поверхнях, міцно чіпляються за них своїми лапами.
Цікавий факт: скельні види ящірок просто таки відмінні стрибуни, висота їх стрибків часом може досягати до 4 метрів!
Ящірки – всеїдні тварини, більше все-таки вони хижаки і раціон харчування прямо залежить від виду і розмірів тієї чи іншої ящірки. Маленькі ящірки поїдають різних комах: метеликів, коників, сарану, равликів, різних черв’яків. Більші ящірки, наприклад, варан полюють на різних дрібних тварин: жаб, змій, мишей, не проти поласувати яйцями птахів. А найбільші ящірки – варани з острова Комода нападають навіть на диких кабанів, буйволів і оленів.
До своєї жертви ящірки спершу непомітно підкрадаються, потім здійснюють стрімкий ривок і наздоганяють її своїми кігтями та гострими зубами. Оскільки ящірки всеїдні істоти, то можуть харчуватися і вегетаріанською їжею – пилком рослин, стиглими фруктами, листям дерев. Є види ящірок, які повністю ведуть вегетаріанський спосіб життя, але більшість ящірок все ж любить їсти м’ясо.
Але і у самих ящірок в природних умовах є чимало ворогів, серед них є в тому числі їх найближчі родичі, наприклад, ті ж варани з задоволенням поїдають інших маленьких ящірок. Нападають на них хижі птахи (сови, орли, яструби), хижі звірі: лисиці, ведмеді, вовки, куниці, а часом навіть кішки. Велику загрозу для багатьох ящірок являють також змії.
Комодський варан – найбільший серед усіх існуючих ящірок у світі. Мешкають комодські варани в Індонезії на острові Комодо і вражають своїми просто таки неймовірними розмірами – комодский варан має до 3 метрів довжини при вазі у 80-85 кг. Не дивно, що ці ящірки-гіганти часом нападають навіть на велику рогату худобу. Чималу небезпеку комодський варан представляє в тому числі і для людини – зафіксовано кілька випадків нападів цих варанів на людей, що закінчилися для останніх з летальним результатом.
Харагуанський сферо, що мешкає в Домінікані і на Віргінських островах, примітний тим, що це найменша ящірка в світі. Його розміри складають 16-19 мм, а вага – 0,2 грама.
Новонароджені ящірки, а також багато дрібних видів ящірок активно поїдають комах-шкідників, чим приносять користь людству.
Цікаві факти
Ящірки-василіски здатні
пересуватися по воді. І це не біблійне чудо, а фізичний закон природи – рух по
воді досягається швидким і дуже частим перебиранням задніх кінцівок ящірки.
Ящірки, подібно
багатьом іншим тваринам, не розрізняють кольорів, але на відміну від багатьох з
них, які бачать навколишній світ в чорно-білому кольорі, ящірки дивляться на
нього крізь помаранчеві окуляри в самому прямому сенсі – весь світ бачиться
ними як різні відтінки помаранчевого кольору.
Коментарі
Дописати коментар