ЗМІЇ ГРІЮТЬСЯ НА СОНЦІ
Змій можна зустріти практично по всьому світу, вони, звісно, не живуть на північному та південному полюсі, а також їх немає в Новій Зеландії, Ісландії та Ірландії.
Згідно з легендою, саме Святий Патрік вигнав усіх змій з острова. Та вчені обгрунтовують відсутність змій в Ірландії тим, що в період, коли змії розповсюджувались по землі, ця територія вже була ізольованим островом.
Чим тепліше тіло змії, тим швидше вона перетравлює свою здобич. Як правило, цей процес триває 3-4 дні, але дуже великі змії, такі як анаконда, можуть перетравлювати їжу до кількох тижнів.
Змії не можуть жувати їжу і тому змушені ковтати її повністю. Рот змії дуже пластичний, специфічна форма черепа і не суцільна нижня щелепа дозволяє проковтнути здобич, яка може бути вдвічі більшою, ніж сама змія.
Змії – майстри очікування їжі. Вони можуть обмежити споживання енергії в спокої, тому що вони холоднокровні. Це означає, що вони уникають перетравлення життєво важливих запасів білка, необхідного для виживання. Деякі види можуть знизити метаболізм до 72%. У дикій природі ця здатність допомогла зміям адаптуватися до настільки широкого кола середовищ існування і стати успішними хижаками.
У світі налічується більше ніж три тисячі видів змій, з яких близько 750 є отруйними та понад 250 може вбити людину лише одним укусом.
На території Європи живе вісім видів отруйних змій, а в Африці, Австралії та Америці їх в десять разів більше, в Азії ж – понад 160 видів!
В Бразилії від укусів змій кожного року гине близько десяти тисяч людей, а в Індії понад двадцять тисяч.
В Україні через помірний клімат та холодні зими зустрічається лише одинадцять видів змій, з яких отруйними є всього п'ять. Це гадюка звичайна, або лісова, носата гадюка, гадюка Ренарда, гадюка Нікольського і степова гадюка, яка є найбільш небезпечною в Україні.
Анаконда – найбільша змія в світі, довжина дорослої особини може сягати дев'яти метрів, а вага понад 250 кілограмів. Завдяки своїм велетенським розмірам вона може полювати навіть на крокодилів та ягуарів.
Найбільша змія в Україні та Європі – це каспійський полоз (Dolichophis caspius), неотруйна змія з довжиною тіла до двох метрів.
В той час як у людини є 24 ребра, скелет деяких видів змій може налічувати більше ніж 400, а ще змії не мають повік, а їх очі захищає лише прозора плівка. Тому зміям доводиться спати з відкритими очима.
Більшість змій не шкідливі для людини, а корисні: вони допомагають регулювати популяцію мишей та щурів і таким чином збалансовують екосистему.
Взимку багато видів, що мешкають в більш холодному кліматі, впадають в сплячку. Подібно до того, як ведмеді впадають в сплячку в печерах, змії впадають в сплячку в старих норах тварин, колодах або штучних спорудах (наприклад, гаражах і старих складах). Під час сплячки їх метаболізм сповільнюється, і вони переходять в період спокою, коли вже не будуть їсти й пити. Навесні, з настанням тепла, змії виходять зі сплячки та повертаються до нормального життя.
Змії холоднокровні, як і більшість рептилій. Це дає декілька переваг. Вони здатні пристосовувати свої тілесні функції до ширшого температурному діапазону, ніж ссавці. Це означає, що вони витрачають мінімальну кількість енергії, необхідної для підтримки активності. Теплокровні тварини не можуть цього зробити і споживають однакову кількість енергії для всіх температур.
Дорослі змії линяють два-три рази на рік. Перед випаданням луска змії здається тьмяною, а очі непрозорими. Це тому, що їх верхній шар шкіри відділяється від нижчих шарів. Коли змія готова «пролитися», вона буде тертися об грубі предмети, щоб зішкребти небажану шкіру. Її шкіра буде втрачатися або частинами, або одним довгим шматком.
Шипіння змії нелегко сплутати з іншим звуком. Найпоширеніша причина, чому змії сичать, – це захисний механізм. Коли їх потривожать, більшість змій спочатку спробують вислизнути та знайти укриття. Якщо це не вдається, вони можуть шипіти, вигинатися або бити. Шипіння дозволяє жертві знати, що змія завдасть удару. Хижа змія відрізняється своїм гучним шипінням. Шаруваті суматори відомі своїм безпомилковим відображенням погроз. Перед нанесенням удару вони надують свої тіла і голосно сичать.
В одному з оповідань про Шерлока Голмса, «Строката стрічка», Артур Конан Дойль допустив серйозний ляп. За сюжетом твору змія спускається до своєї жертви по висячому шнурку. Насправді змії фізично не здатні повзати по обвислій мотузці – їм потрібна тверда опора.
Коментарі
Дописати коментар