МЕТЕЛИКИ: ТАКИЙ ЧАРІВНО-ПРЕКРАСНО-КАЗКОВИЙ СВІТ!

Ці комахи вважаються найкрасивішими у світі. Згідно зоологічної класифікації метелики відносяться до членистоногих комах, загону лускокрилих. В давнину метелик асоціювався з людьми похилого віку. За  віруваннями давніх слов’ян душі померлих предків перетворюються в метеликів, і тому до них потрібно ставитися максимально шанобливо. 

Зовнішня будова метелика складається з двох частин: тіла, яке захищене міцним хітиновим панциром та крил. Тіло метелика в свою чергу складається з голови, грудей і черевця. 

    Голова метелика округлої форми з плескатою потиличною частиною з’єднана з грудьми. Опуклі очі метелика круглої або овальної форми займають більшу частину поверхні голови. Самі очі мають складну фасеточну будову, завдяки якій метелики мають кольоровий зір. Але щодо зору метеликів є нюанс – вони відмінно розрізняють рухомі об’єкти, а ось нерухомі сприймають гірше. Також деякі види метеликів мають додаткові тім’яні очі за вусиками.

    Груди метелика мають трьохсегментну будову. Передня їх частина менше середньої і задньої. На задній частині грудей метелика розташовані три пари ніжок (або лапок), що мають характерну для комах будову. Передні лапи метелика на гомілках мають шпори, які призначені для підтримки гігієни вусиків.

    Черевце метелика у формі подовженого циліндра складається з десяти сегментів кільцеподібної форми.

    На кордоні лобової і тім’яної частини голови у метелика є вусики. Завдяки ним метелики можуть орієнтуватися в навколишньому просторі, сприймаючи як різні запахи, так і найменші коливання повітря. Довжина і будова вусиків метелика залежать від його видової приналежності. 

    Крила метелика складаються з двох пар, вони покриті плоскими лусочками різної форми, пронизані поздовжніми і поперечними жилками і мають перетинчасту будову. Причому розмір задніх крил може бути як однаковим з передніми крилами, так і значно меншим.  


    
Саме візерунок крил метелика, який може мати найрізноманітніші поєднання кольорів, і робить метеликів настільки прекрасними. Але варто зауважити, що забарвлення метеликів служить не тільки для краси, але і в якості захисного камуфляжу, який іноді дозволяє метелику злитися з навколишнім оточенням.

    Розмір метелика, точніше, його розмах крил в залежності від виду може становити від 2 мм до 31 см.

Тривалість життя метелика сильно залежить від його виду та від клімату, в якому він мешкає. Зазвичай життя метелика коротке і триває від декількох днів до декількох тижнів. Однак є і так звані метелики-довгожителі, здатні жити до двох років. Але до такого поважного, за мірками життя метелика, життєвого терміну вони можуть дожити лише в домашніх умовах, тому що в природі у метеликів безліч ворогів, мало хто з них доживає до старості. 

Метелики живуть практично скрізь, за винятком північних арктичних широт. Немає їх, зрозуміло, і в холодній Антарктиді. В цілому метелики люблять тепло, тому особливо багато їх мешкає в теплих тропічних широтах.

Пилок і нектар квітучих рослин – ось головний раціон метеликів. Деякі види метеликів не проти поласувати соками дерев і перегнійними фруктами. Є і такий цікавий метелик як бражник мертва голова, він примітний тим, що любить залітати до бджіл у вулик і ласувати їх медом.

    Часом серед метеликів зустрічаються і справжні гурмани: так, наприклад, деякі тропічні метелики п’ють сльози черепах та крокодилів.

    Цікавий факт: серед метеликів є і такі, у яких повністю відсутній ротовий апарат. Як же вони харчуються?! А ніяк. Справа в тому, що для підтримки життєдіяльності вони витрачають ті запаси поживних речовин, які накопичили, коли ще були гусеницями. До такого незвичайного метелика відноситься Мадагаскарська комета. Зрозуміло, тривалість життя при такому харчуванні (точніше повній відсутності його) становить всього 2-3 дні. 

    Є серед численного царства метеликів і справжній метелик-вампір, який, подібно комарам, харчується кров’ю інших тварин. 

    Метеликам, що мешкають в тропічних широтах, в цьому плані простіше, а от нашим метеликам, що живуть в помірному кліматичному поясі, доводиться переживати зимові холоди.  Як же вони це роблять? Деякі метелики зиму не переживають, вони живуть лише в літній період, за цей час вони залишають потомство, яке переживає зиму у вигляді лялечок. Але є і види метеликів, які переживають зимові холоди, ховаючись в дуплах дерев або в глибоких тріщинах у корі. Також деякі види метеликів, подібно птахам, з настанням холодів поспішають перелетіти в більш теплі краї. Наприклад, такими метеликами-мандрівниками є Монарх та олеандровий бражник. 


    
В природі у метеликів безліч ворогів, які не проти ними поласувати. Це і численні хижі птахи, і деякі великі комахи, ящірки, змії. 


    Різних видів метеликів неймовірно багато, зоологами нараховано цілих 158 тисяч різних метеликів! Для всього цього розмаїття існує і кілька складних та заплутаних систем класифікації. Найвдалішою є система, яка розділяє метеликів на 4 підзагони.

Метелики можуть приносити і користь, і шкоду для сільського господарства. Так, перебуваючи в стадії гусені, вони є шкідниками рослин, через поїдання ними листя стан плодових дерев погіршується, а то і зовсім втрачається урожай. Зате дорослі метелики, навпаки, приносять велику користь, тому що   сприяють перехресному запиленню і самозапиленню багатьох рослин.

Також окремо можна виділити тутового шовкопряда, який є виробником натурального шовку – тканини, що вважається коштовною з давніх часів.

Чи небезпечні метелики для людини? Ні, але є виняток – це метелик Сатурнія. Небезпечний, правда, не сам метелик, а його гусениця, що виділяє отруйні токсини, здатні вбити навіть людину (на щастя, в наших широтах такі метелики і гусениці не живуть).

Перелітний метелик монарх справжній чемпіон по витривалості, він здатний за раз перелетіти відстань до 1000 км, при цьому навіть не зупиняючись на відпочинок.

Якщо метелик монарх чемпіон з витривалості, то метелики бражники справжні рекордсмени світу комах за швидкістю – вони можуть розвивати швидкість до 60 км на годину на коротких дистанціях.

Метелики не сплять ні вночі, ні вдень, тому що абсолютно не потребують сну!

Декілька фактів про метеликів України

Олена Більчук. Оповідання «Хлопчик і метелик»

Василь Сухомлинський.Казка «Два метелики»




     



















 

Коментарі

Популярні публікації