Як депресивне село Фельдхайм стало процвітаючим

Як німецьке селище повністю перейшло на відновлювані джерела енергії – приклад для України. Німецьке селище Фельдхайм, розташоване у 70 км від Берліну, повністю перейшло на відновлювані джерела енергії.   

Ще 10 років тому німецький Фельдхайм був маленьким вимираючим селищем, аж поки на місцевих полях не зявилися перші вітряки. Відтоді Фельдхайм переродився, і його стали називати поселенням майбутнього.

Перший вітрогенератор у Фельдхаймі встановили вихідці з цього маленького селища, які заснували власну енергокомпанію. Згодом громада перейнялася зеленими ідеями й згодилася на експеримент: від’єдналася від старої мережі, дозволила встановити на своїх полях цілий вітровий парк і стати повністю енергонезалежними.

Із завданням упорались: нині Фельдхайму не потрібні електрика, тепло чи газ ззовні, а на тутешніх полях – аж 60 генераторів. Вітру тут більш ніж достатньо.

Енергії з вітру виявилося настільки багато, що 99 її відсотків вітропарк продає до загальної енергомережі. Так маленьке аграрне село стало потужним експортером електрики. Адже один такий вітряк може забезпечити електрикою 200 тисяч сімей. Тоді як у Фельдхаймі всього живе трохи більше 120-ти людей.

 І всі вони також заробляють на зеленій енергії. За кожен з вітряків на орендованих полях німецька компанія сплачує від 10 до 30 тисяч євро на рік. Від такої співпраці селяни в захваті. А селище – чисте та доглянуте.

Життя в селищі одразу пожвавішало. Місцеві фермери також долучилися до альтернативної енергетики, й у Фельдхаймі збудували біогазову станцію. Вона дає селянам не лише електрику, а й гарячу воду.

Приклад Фельдхайма вже надихнув не одне селище по всьому світу. Щороку сюди з’їжджаються тисячі туристів. Усім цікаво, як з депресивного поселення звичайним вітрякам вдалося зробити прототип села майбутнього.

Головне – це стимул і робочі місця. Вітропарк дав десятки робочих місць. Для сільської місцевості це життєво важливо.

До того ж вітряки не заважають обробляти поля, дають енергію, а також солідний дохід. Тож тутешні селяни збирають два врожаї: один – аграрний, інший – енергетичний.

          Проєкт повного переходу на відновлювані джерела енергії став можливим завдяки об'єднанню зусиль інвестора – «Energiequelle GmbH», сільськогосподарського кооперативу «Feldheim e.G.», муніципалітету міста Троєнбрітцен та жителів селища.

Зокрема, у Фельдхаймі працює вітроелектростанція потужністю 123 МВт – 55 вітроенергеичних установок виробляє 250 млн кВт-год електроенергії на   рік.

«Зелену» електроенергію також генерує сонячна станція потужністю 2,25 МВт. Майже тисяча сонячних модулів виробляє щорічно 2 748 МВт-год електроенергії і забезпечує близько 600 домогосподарств.

Для забезпечення сталої роботи мережі та підтримки її частоти у Фельдхаймі встановили електроакумулюючу станцію потужністю 10 МВт.

Також у селищі працює біогазова установка потужністю 526 кВт, яка забезпечує мешканців тепловою та електричною енергією. У якості сировини станція використовує відходи тваринництва, силос кукурудзи та інші злакові культури.

Взимку як додаткове джерело тепла у Фельдхаймі використовують твердопаливну котельню на деревній трісці. Завдяки такій котельні домогосподарства мають цілодобове гаряче водопостачання та опалення.

На додачу, інвестор, місцева влада та мешканці подбали й про формування власних тепло- та електромереж.

«Наше село для експерименту обрали випадково: біля нас побудували парк вітрогенераторів і сонячну електростанцію і ми вирішили спробувати створити автономну енергомережу, – пояснює мер селища. – Місцеві жителі підтримали таку ідею, і не пошкодували: по-перше, це екологічно чисто, по-друге – економічно вигідно».

Кожен житель села інвестував у проєкт 3 тисячі євро, але тепер економить на електриці та опаленні. За словами жителя села Фельдхайм Еріха Ульмана, вони платять  за опалення і електрику у середньому менше на 20-30%. «У нас є гарантія, що ціни не будуть підвищуватися, тоді як в країні вони постійно зростають, – пояснює він. – А витрати згодом окупляться».

Міхаель Кнапе, мер міста Троєнбрітцен, до складу якого входить Фельдхайм, був запрошений презентувати досвід енергонезалежного німецького селища у Києві на IX Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі «Відновлювана енергетика та енергоефективність у промисловості». Обираємо найкращий досвід з Європи для рідної країни і працюємо на процвітання!

Як маленьке вимираюче селище у Німеччині стало поселенням майбутнього.




 

Коментарі

Популярні публікації