Невже бурі ведмеді знову повертаються у Чорнобильську зону?

Вчені сподіваються, що бурі ведмеді повертаються на постійне проживання на території Чорнобильського біосферного заповідника.

          У 2022 році на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника знову зафіксували присутність бурого ведмедя.

Як повідомляється на сторінці заповідника у Facebook, торік ведмедя зафіксували фотопастки у південній частині заповідника. Це вже друга підтверджена візульно поява цього великого ссавця на території Чорнобильського заповідника.

Фотомоніторинг великих ссавців на цій території був розпочатий у 2020 році в рамках проєкту «Полісся – дика природа без кордонів», який реалізується в партнерстві з Франкфуртським зоологічним товариством в Україні (FZS Ukraine). Того ж року на території заповідника вперше сфотографували бурого ведмедя.

 У 2022 році через окупацію та бойові дії дослідження призупинились. Але на початку літа роботу офісу біосферного заповідника в Чорнобилі відновили та, враховуючи вимоги безпеки й режиму, наукові дослідження було продовжено.

 До 17-го століття ареал цього найбільшого хижака охоплював усю лісову та лісостепову зони території сучасної України. Однак внаслідок антропогенного перетворення природного середовища на початку 20-го століття ведмідь зберігся лише в Карпатах.

 Про його появу в зоні відчуження ЧАЕС почали говорити у 2001-2002 роках. Проте ознак постійної присутності виду на території тоді виявлено не було.

У 2010 році було зафіксовано «задири» ведмедя на стовбурі сосни, ідентифіковані кваліфікованими зоологами. У 2014-2016 роках співробітники НДУ «Чорнобильський центр» за допомогою фотопасток отримали достовірні свідчення присутності виду. Однак до 2020 року не було достовірної інформації щодо статусу присутності ведмедя – це резидентні особи чи «гості», їх чисельність та інше.

 Ведмідь завжди був символом мужності та сили. Ці грізні звірі здавна викликали страх та повагу наших предків, та сьогодні самі знаходяться за крок до зникнення і саме тому у більшості країн ведмеді, незалежно від виду, захищені законом.

Бурий ведмідь є одним з найбільших хижаків на планеті. Разом з тим є єдиним з них, хто регулярно споживає як м’ясо, так і рослини. Окрім цього, бурі ведмеді дуже полюбляють мед. Ця тварина є настільки популярною, що посідає чільне місце в міфології та культурі різних народів протягом всієї історії людства.  

Хоча їх і прийнято вважати клишоногими, це не зовсім так. Враження, ніби вони перевалюються з ноги на ногу складається внаслідок того, що при ходьбі вони спираються одночасно на дві праві або ліві лапи. Тільки ведмеді можуть прямо ходити на задніх лапах як людина, повністю ставлячи всю стопу на землю. Попри свою незграбність та повільність, вони мають дуже швидку реакцію, а на коротких дистанціях можуть бігти зі швидкістю до 55 км/год.

Окрім цього, ведмеді вважаються одними з найрозумніших тварин. Так, вони володіють хорошою пам’яттю та подобою логічного мислення. Щоб заплутати сліди, ці тварини можуть ходити задом наперед чи кругами, а щоб знешкодити капкан, кидають до нього каміння або палиці. Також ведмеді одні з небагатьох представників фауни, які бачать кольорові картинки і мають дуже розвинений слух та нюх. Так, ведмідь може почути дзижчання бджіл за 5 км, а запах меду – на відстані 8-9 км.

Під час зимової сплячки в організмі ведмедя суттєво сповільнюється метаболізм та навіть знижується температура тіла, а пульс з 55 ударів на хвилину уповільнюється до дев'яти. Але всупереч розповсюдженій думці ведмідь під час такого сну дуже чутливий і у випадку небезпеки вмить прокидається та покидає барлогу. Такий зимовий сон дозволяє тваринам використовувати дуже мало енергії і допомагає вижити завдяки накопиченому жиру.

Якщо бурий ведмідь вчасно не нагуляє достатню кількість запасів жиру, він може взагалі не впадати в сплячку. Такі ведмеді бродять цілу зиму по лісу і в народі їх називають «шатунами». Тварина в такому випадку через відсутність достатньої кількості їжі стає дуже агресивною та небезпечною для людей.

У геральдиці ведмідь уособлює силу та витривалість. Ведмедя часто можна зустріти на гербі багатьох європейських міст. Історія походження звіра як геральдичної фігури бере свій початок з Німеччини та пов'язана з використанням ведмедя як тотемної тварини стародавніми племенами германців і кельтів. Ведмідь – символ столиці Німеччини Берліна. Його зображення є на прапорах, гербах, монетах, марках. В Україні ведмідь є на гербі Східниці, Магерова та селища Ведмеже.    

На сьогоднішній день майже в кожній родині є хоча б одна іграшка у вигляді ведмедя. В Європі та США плюшевих ведмедиків називають «Тедді» (Teddy bear), ім'я іграшки традиційно асоціюється з ім'ям президента США Теодором Рузвельтом, який на полюванні 1902 року зберіг життя ведмедю. У Великій Британії 27 жовтня відзначають День Плюшевого Ведмедика.



 

 

 

 

 

 

Коментарі

Популярні публікації