«Як усе пов’язано» або «Атлас світу», який намалював і розповів Томаш Тума: Екологічна бібліотека

Якщо ти цікавишся природою, цей атлас – саме для тебе. З нього ти довідаєшся, як несподівано впливають одне на одного явища та країни, що лежать на відстані в тисячі кілометрів. Чотири основних розділи мають вигляд детально проілюстрованих складаних карт, які пояснюють звязок між природою й життям людей на різних континентах. А додаткові вкладки повідомляють цікаві факти з історії.

У цьому атласі на тебе чекають:

- великі складані карти, що пояснюють, як повязано все у світі

- понад 200 прикольних кольорових ілюстрацій

- вкладки з цікавими фактами

- дикі та приручені тварини

- рослини, тропічні ліси та їхній вплив на погоду

Розділ 1. Рослини

          За останні кілька сотень років сільське господарство назавжди змінило нашу планету. Мореплавці привезли екзотичні рослини на кожен материк. Щоб активно вирощувати їх, треба уважно й обережно ставитися до води та землі.

          Зерно

          Пшениця, овес, ячмінь та інші зернові рослини тисячоліттями були нашою основною їжею. Навчившись правильно зберігати зерно, первісні люди змогли перейти від кочування, полювання й збиральництва до осілого життя – і почали обробляти землю.

          Біогаз

          Відходи, що залишаються після заготівлі зерна, теж можуть бути цінними. Коли вони розкладаються, вивільнюється метан. Цей газ використовують як пальне або для виробництва електроенергії.

          Тропічний ліс

          Амазонський тропічний ліс – найбільший у світі. Це домівка для десятків тисяч видів рослин. Тропічний ліс підтримує клімат і життя на Землі. Він виробляє кисень та поглинає вуглекислий газ, який ми видихаємо разом із повітрям.

          Пилок

          Бджоли переносять пилок від однієї рослини до іншої. Вони невтомні трудівниці, їхня допомога для фермерів неоціненна. Тому потрібно захищати бджіл від небезпечних пестицидів, якими знищують рослинних шкідників.

          Виснаження грунту

          Обробіток землі вимагає великого досвіду та обережності. Нині, щоб створити нові поля чи пасовища, вирубують величезні ліси. Але вже через кілька років грунт у цих місцях виснажується – і все перетворюється на безплідну пустелю. Втрата тонкого шару родючого грунту загрожує передусім Південній Америці, де тропічні ліси безжально винищують.

Розділ 2. Погода

          Температура у Всесвіті коливається від –270 °C до мільярдів градусів зі знаком плюс. Проте життя можливе тільки там, де перепади температур вимірюються десятками градусів. А ще для нього потрібна вода. Навіть найменші зміни клімату впливають на всіх живих істот.

Пори року

          Зима чи літо на Землі – залежить від положення нашої планети відносно Сонця. Зміна сезонних температур відчутна в помірному та полярному кліматичних поясах.

          Сухі сезони

          Під час посухи річки й озера в тропічних широтах інколи перетворюються на багнисті калюжі.

          Повені

          Зливи можуть на кілька метрів підняти рівень води в річках. Тому вздовж берегів Амазонки будинки стоять на високих палях – щоб їх не затопило в сезон дощів.

          Вуглекислий газ

          Вуглекислий газ, або двоокис вуглецю, утворюється при спалюванні бензину, вугілля та інших органічних речовин. Через надмір вуглекислого газу в повітрі виникає так званий парниковий ефект. Сонце дедалі сильніше нагріває земну поверхню, і це загрожує їй екстремальною спекою та посухою.

          Кругообіг води

          Сонячна енергія нагріває поверхню суходолу та океанів. З них випаровується вода і з часом повертається назад опадами. Цей процес безперервний.

Розділ 3. Земна кора

          Гірські хребти, річища й навіть цілі материки – все безупинно змінюється. Коли люди розуміють, що відбувається всередині Землі, це допомагає їм відшукувати цінні гірські породи та мінерали. Завдяки одержанню енергії від спалювання горючих корисних копалин у XIX-XX століттях наша цивілізація стала стрімко розвиватися.

          Печера

          Лабіринти підземних печер досліджують спелеологи. Найкрасивіші карстові печери з химерними кристалічними бурульками – сталактитами і сталагмітами – причаїлися у вапнякових породах.

          Кремінь

          Кремінь – це різновид кварцу, з якого можна вирізьбити гострі знаряддя. У Камяну добу з кременю виготовляли рубила, леза та наконечники для стріл.

          Сіль

          Перші соляні шахти були побудовані в Альпах у XII столітті до нашої ери. Аж до Середньовіччя сіль була важливим товаром для експорту. Найшвидше тоді багатіли міста, розташовані неподалік від соляних доріг.

          Рифт

          Рифт утворюється тоді, коли обвалюється склепіння печери. На мексиканському півострові Юкатан є багато затоплених рифтів, які поєднує між собою мережа підземних річок.

          Камяна сіль

          Щоб добути сіль, можна також випарувати морську воду.

Розділ 4. Тварини

          У складному та вразливому природному середовищі кожна тварина дуже важлива. Близько 200 років тому наша цивілізація стала стрімко розвиватися завдяки здоровій свійській худобі. Проте розширення полів і пасовищ відбирає домівки в диких тварин, яких ми мусимо берегти.

          Захист від хижаків

          Непролазні колючі хащі захищають худобу в Африці навіть від найлютіших представників родини котячих.

          Кіт

          Коти допомагають фермерам берегти врожай та харчові запаси від гризунів і птахів. Давні єгиптяни зображували свою богиню Баст жінкою з котячою головою.

          Мамонт

          На Землі постійно зявляються нові види тварин. Інші ж зникають – унаслідок еволюції, змін клімату чи діяльності людей. Жаданою здобиччю для мисливців Льодовикової ери були мамонти.

          Перелітна сарана

          Мільйони особин перелітної сарани знищують на своєму шляху всю рослинність.

          Песик

          Іноді важко повірити, що собаки – родичі вовків.

Розглядай складані карти і дізнавайся, як усе повязано!

          Як усе пов’язано. Атлас світу – Тума Т.



         

           

         

Коментарі

Популярні публікації