Що ми знаємо про щурів?

Щури століттями вселяли страх у людські серця завдяки своїй дурній славі. Цих тварин вважали розповсюджувачами хвороб і паразитів. Проте варто відзначити, що відомі епідемії чуми були результатом укусів не самих щурів, а бліх, які стрибали з мертвих тварин. Коли блоха мешкала на зараженому гризуні, а потім кусала людину – відбувалася передача інфекції. Хворі люди вмирали у 98% випадків зі ста.

          В Індії у місті Дешнок є храм щурів – Карні Мата. За легендою, жінка просила богів повернути до життя потонулого сина. Бог підземелля почув її і оживив хлопця. Натомість він обернув матір і всіх її синів на щурів, назавжди заборонивши вхід у підземне царство. Тому після смерті вони відроджувались знову у подобі щура.  

Всі парафіяни храму зобов’язані знімати взуття перед входом, а також принести смакоту для мешканців. За приблизними підрахунками в храмі мешкає близько 20 тисяч щурів, які харчуються молоком з величезних чаш. Якщо хто-небудь з гостей випадково вб’є щура, його зобов’язують подарувати храму золоту статуєтку із зовнішністю гризуна. І якщо ви вважаєте, що пацюки страшні, то подивіться на лисого крисокрота.

Щури всеїдні. Вони їдять абсолютно все: насіння, плоди, зерно, горіхи, квіти, листя, комах, птахів, рептилій, рибу, яйця і гриби. Відомі випадки, коли кілька щурів кооперувалися і допомагали один одному для того, щоб вкрасти з гнізда куряче яйце. Їх зуби ростуть безперервно, тому щур повинен постійно щось гризти, щоб сточувати їх. Ось невеликий перелік речей, з якими ці гризуни легко впораються: дерево, бетон, шлакоблок, алюміній, мідь (перегризають проводи), про лінолеум і більш м’які предмети ми вже й не говоримо.

За мільйони років еволюції щури розвинули безліч корисних умінь. Вони можуть жити без води довше, ніж верблюд, переносити високі дози радіації без пошкоджень, пропливати кілька кілометрів у воді, а також мають нечутливість до деяких отрут. Незважаючи на всю їхню зовнішню непривабливість (хоча чому?), ці тварини дуже соціальні і ласкаві. Вони люблять перебувати в компанії собі подібних або людини, люблять грати і спати, згорнувшись калачиком, разом. Вони дбають про поранених і хворих щурів в групі.

Самки щурів можуть привести послід від 4-х до 6 разів на рік. У кожному посліді від 4 до 8 щурят. Вони народжуються абсолютно голими і сліпими. До 15 днів у них починає рости шерсть і відкриваються очі. В гнізді вони залишаться доти, поки будуть потребувати материнське молоко. Примітно, що самки-щурів використовують одні й ті ж гнізда для пологів. І якщо трапиться так, що мама-пацюк помре, то інші самки візьмуть турботу про її дитинчат на себе. Самці щурів не беруть ніякої участі у вихованні потомства.

Щури не мають великого пальця і жовчного міхура.  Білі щури – це результат людського виведення, в природі їх не існує.  Щури погані скелелази, але відмінні пловці. Спілкуються ці гризуни за допомогою високочастотних звуків, хвоста і рухів тілом. Тривалість життя від 2 до 3 років у середньому, проте найстаріший щур, чий рекорд занесений в Книгу Рекордів Гіннеса, прожив 7,8 років.

Температура тіла їх регулюється за допомогою хвоста. Щури – власники  феноменальної пам’яті. Пройшовши одного разу по певному шляху, вони вже ніколи його не забудуть. Можуть розвивати швидкість до 10 км/год.  Щури більш охайні, ніж собаки і коти. Вони витрачають по кілька годин на день для догляду за собою і мають менші шанси підхопити якусь хворобу, ніж інші домашні вихованці. Найбільші щури важать до 3,6 кг.

Щури можуть полювати на ящірок, дрібних гризунів і птахів. Частота серцевих скорочень у них 250-493 удари за хвилину. Лабораторні пацюки виводяться шляхом схрещування брата і сестри в перебігу 300 і більше поколінь. В результаті виходять тварини генетично ідентичні на більш ніж 99%, а деякі – повні клони.

Відомий американський вчений доктор Джексон із лабораторії Боулінг Грін, штат Кентуккі, зазначає: «Говорячи про щурів, слід пам'ятати, що ми маємо справу з найчисленнішими і найбільш квітучими ссавцями на планеті Земля, за винятком самої людини». Важко з ним не погодитись, адже щури успішно живуть скрізь, де перебуває людина.

У нашій країні, так само, як і в багатьох інших країнах Заходу, до цих звірят ставляться без особливої ​​поваги. Водночас на Сході ставлення до них прямо протилежне: вони є уособленням доброчесності та розуму. У Східному астрологічному календарі є навіть рік Щура, причому саме цього року відкривається кожен 12-річний цикл.

За легендою, Будда запросив на свій день народження всіх тварин. Але потрапити до нього було непросто. Для цього необхідно було подолати широку річку зі швидкою течією. Як не дивно, але першим до Будди дістався саме щур, і він удостоїв його честі відкривати свій календар.

В одному сходяться і на Заході, і на Сході: щури належать до інтелектуальної еліти тваринного світу. Більше того, вчені Оксфорда дійшли висновку, що щури мають абстрактне мислення, потіснивши людину як єдину істоту, яка має таку здатність.

Виявляється, ці гризуни люблять класичну музику. Це дивовижне відкриття зробили вчені Техаського університету. У ході експерименту тваринам протягом 2-х місяців давали слухати різні звуки. Один гурт щурів слухав лише Моцарта, інший – сучасну атональну музику, а третій – шум вентилятора. Потім їх помістили в клітку, де, стаючи на різні клавіші, вони могли викликати звуки. Більшість з них воліли слухати Моцарта, небагато – сучасну музику, і жоден зі щурів не побажав слухати вентилятор.

Щур втілює і такі чесноти, як взаємовиручка, свободолюбство, мудрість і передбачливість (оскільки щури першими тікають з приречених на аварію кораблів).  У Китаї щур пов'язується з процвітанням. Високо цінують щура в Японії. В ісламській традиції щур вважається втіленням чуттєвості.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

Коментарі

Популярні публікації