Морські кроти занесені до Червоної книги України

На Одещині до берегів Національного природного парку «Тузлівські лимани» винесло понад 100 тисяч ракоподібних – червонокнижних морських кротів. Таку картину з викинутих ракоподібних морських кротів світ побачив вперше. Тварин помітили на узбережжі нацпарку після шторму на морі. Вчені припускають, що в загибелі наших червонокнижних тварин винні рашисти.

           Що відомо про цих ракоподібних?

Їх чисельність постійно скорочується. Морські кроти – рідкісні морські тварини, які занесені до Червоної книги України. Це донні тварини, які живуть на глибині від 0,5 до 15 м. Вони риють U-подібні нори довжиною майже 82 см з додатковими ходами та розширеними камерами. Морські кроти живляться дрібними донними організмами та біологічним пилом – детритом. В кожній норі живе тільки одна тварина. Вночі може залишати нору у пошуках їжі.

Вид розповсюджений біля східних берегів Атлантичного океану від Англії до Португалії, в Середземному, Адріатичному, Чорному та Азовському морях.

           Розміри тіла до 60 мм. Карапакс у передній частині завужений та сплющений латерально. Карапакс – спинна (верхня) частина екзоскелета або раковини у ряді груп тварин, у тому числі членистоногих, таких як ракоподібні і павукоподібні, а також хребетних, таких як черепахи та деякі риби. Клешні зігнуті, зовнішній та верхній краї вкриті щетинками, нерухомий палець гострий. На передній частині карапакса крупний шип. Забарвлення від червоно-коричневого до сіро-зеленого.

          Розмноження морських кротів відбувається з липня по вересень. Для розмноження тварини залишають нори та виходять у товщу води. Плодючість самиць від 1500 до 4500 ікринок. Личинки пелагічні (ті, що мешкають у товщі води від поверхні до дна), розвиваються з метаморфозом, який включає 4 стадії зоеа.

          Метаморфоз – глибоке перетворення будови організму (або окремих його органів), яке відбувається в ході індивідуального розвитку (онтогенезу). Метаморфоз у рослин і тварин суттєво відрізняється.

          У тварин метаморфоз, або метаболія – це глибоке перетворення будови організму, в процесі якого личинка перетворюється на дорослу особину. Метаморфоз властивий більшості груп безхребетних тварин та деяким хребетним – міногам, ряду риб (наприклад, дводишним), земноводним. Метаморфоз пов'язаний зазвичай із різкою зміною способу життя тварини в процесі онтогенезу, наприклад, при переході від вільноплаваючого до прикріпленого способу життя, від водного – до наземного або від прихованого до відкритого повітряного тощо.

У життєвому циклі тварин, які розвиваються з метаморфозом, наявна хоча б одна личинкова стадія, під час якої організм істотно відрізняється від дорослої тварини. При розвитку з метаморфозом тварини на тих чи інших стадіях онтогенезу виконують різні функції, що сприяють збереженню або процвітанню виду.

 Зоеа – пелагічна личинка, одна з личинкових стадій десятиногих ракоподібних, утворюється з протозоеа (найпростіших). У деяких видів ця стадія проходить у яйці. Розміри – від мікроскопічних до кількох міліметрів. Тіло складається з головогрудей та сегментованого черевця. З грудних кінцівок розвинені тільки передні – ногощелепи, з черевних тільки задні – уроподи.  Всі інші кінцівки в зачатковому стані. Очі – сидячі. Плаває за допомогою ногощелеп. Живиться планктонними організмами, які за розмірами менше зоеа. Зоеа росте та декілька разів линяє.

Ворог знову порушує екологічний баланс в Україні і світі. Таке не можна пробачити!



 

 

  

 

 

         

 

Коментарі

Популярні публікації