«Куди і звідки» – книга про міграції зірок, планет, стихій, рослин, тварин і людей: Екологічна бібліотека

У Всесвіті нічого не перебуває у стані повного спокою. Рух є природним. Земля, вода на ній, атмосфера і навіть континенти перебувають у безперервному русі. Зрештою, увесь Всесвіт постійно розширюється.

Про це – книга Романа Романишина та Андрія Лесіва «Куди і звідки».

ЕКСПЕДИЦІЯ – похід з метою наукових відкриттів, пошуку і збору інформації. Геродот – давньогрецький вчений-мандрівник, жив і подорожував у V столітті до н.е. На основі побаченого на власні очі і з розповідей очевидців створив перший опис і мапу населеного пункту. Сюаньцзан – буддійський монах, 629 року вирушив у паломництво з Китаю до Індії. Він мав на собі високий наплічник, у якому ніс священні тексти. Софія Яблонська – українська мандрівниця, у 1930-х роках вирушила з Парижа у навколосвітню подорож, писала тревелоги, знімала фоторепортажі й кінохроніки. Робін Девідсон – австралійська мандрівниця, 1977 року пройшла пустелею Австралії 2700 км у супроводі чотирьох верблюдів на імя Дука, Боб, Зелейка і Голіят і собаки Діггіті. Христофор Колумб – генуезький мореплавець і мандрівник на службі Іспанської Корони. Капітан перших трансатлантичних морських експедицій з Європи до Америки. Руаль Амундсен – норвезький полярний мандрівник-дослідник. Провідник першої експедиції до Південного полюсу Землі і перший мандрівник, який побував на обох полюсах планети. Жанна Барре – перша жінка, яка здійснила навколосвітню подорож. Щоби приєднатися до експедиції, була змушена видавати себе за чоловіка. Під час подорожі зібрала велику колекцію гербаріїв екзотичних рослин, багато з яких згодом було названо на її честь. Ніл Армстронг і Баз Олдрін – астронавти американської місії польоту на Місяць «Аполлон-11». 20 липня 1969 року висадилися на Місяць і стали першими людьми, які ступили на його поверхню.

Хтось прибуває до нових берегів. МОРЕПЛАВСТВО – один з найдавніших способів подорожування. Людська цікавість і прагнення до відкриттів спонукали людей виходити у небезпечні і тривалі морські походи. У мореплавстві зародилася і розвинулася навігація. Фінікійці, карфагеняни, греки були вправними моряками на Середземноморї ще з II тисячоліття до н.е. Вікінги були неперевершеними мореплавцями і першовідкривачами. 985 року Бярні Герйольфсон на кораблі дістався берегів Північної Америки, а 1001 року Лейф Еріксон став першим європейцем, що ступив на її землі. Еріксон назвав ці землі Вінланд. Великі географічні відкриття – період в історії від середини XV до XVII століття, коли європейські мореплавці відкривали морські шляхи до нових земель.

А хтось відпливає, покидаючи рідні землі. Мігрант – той, хто проживає в чужій країні. Біженець – той, хто покинув рідну країну через загрозу своєму життю. Внутрішньо переміщена особа – той, хто залишається у своїй країні, але покинув рідний дім у результаті збройного конфлікту, окупації, порушень прав людини чи стихійного лиха.

Ми пірнули у найглибшу безодню і зійшли на вершину світу.

Джомолунгма, або Еверест – найвища вершина земної кулі, її висота складає 8850 м (+ - 2 м). Перші експедиції і спроби сходження на її вершину відбувалися з 1921 року, проте через надзвичайну складність і небезпеку усі вони зазнавали невдачі впродовж наступних трьох десятиліть. Першими в історії на вершину Евереста піднялися новозеландець Едмунд Гілларі і шерп Тенцинг Норгей 29 травня 1953 року.

Маріанський жолоб – найглибша западина на Землі. Простягається у північно-західній частині Тихого океану на понад 2540 км у довжину і 69 км у ширину. Її глибина у так званій «Безодні Челленджера» сягає 10 994 м. Перше в історії занурення на її дно відбулося 23 січня 1960 року: швейцарець Жак Пікар та американець Дон Волш занурилися на борту батискафа «Трієст» на глибину 10 916 м. Через 52 роки, 26 березня 2012 року, канадський кінорежисер Джеймс Кемерон здійснив одноосібне занурення на батискафі «Deepsea Challenger» на глибину 10 898 м.

          Ми здійнялися в небо і дісталися найвіддаленіших куточків планети. Перший пілотований політ на моторному аероплані здійснили брати Вілбер та Орвілл Райти 1903 року. Перший надзвуковий політ відбувся 1947 року. Американський пілот-випробувач Чак Єгер на літаку Bell X-1 вперше подолав швидкість звуку. Політ із заходу на схід відбувається швидше, ніж політ на таку ж дистанцію зі сходу на захід. Земля обертається навколо осі від заходу на схід, а разом із нею рухається і земна атмосфера. Літак, який летить на захід, мусить долати опір повітря, що рухається на схід, тому його політ триває довше. Це як іти проти вітру – складніше, ніж коли він дме нам у спину.

          Подолавши мільярди кілометрів, озираємося на блідо-блакитну цятку і мандруємо все далі у незнаний Всесвіт.

Земля має свою «адресу» у видимому Всесвіті: Сонячна система, галактичний Рукав Оріона, галактика Чумацький Шлях, Місцева група галактик, Надскупчення Діви, Ланіакея, Комплекс надскупчень Риб-Кита.

Вояджер-1 – найшвидший та найвіддаленіший космічний апарат, створений людством. Він досяг міжзоряного простору і віддаляється на швидкості майже 17 км/с. Приблизно через 300 років він досягне Хмари Оорта, а потім і далі мандруватиме – можливо, вічно.

Стівен Гокінг запропонував уявити швидкісний потяг з пасажирами, який кільцем обгинає земну кулю і поступово розганяється до 99,99 % швидкості світла. За такої швидкості він обїжджатиме Землю 7 разів на секунду. Для пасажирів зі збільшенням швидкості час протікатиме все повільніше. Якщо для спостерігачів на Землі потяг рухатиметься 100 років, то для пасажирів мине лише один тиждень. Тож пасажири, які подорожуватимуть потягом упродовж тижня, здійснять подорож у часі аж на 100 років уперед.

          Томас Кук – засновник сучасного туризму. У 1860-х роках він заснував у Лондоні першу туристичну агенцію, розробив туристичні маршрути різними містами і країнами й організовував поїздки ними. А ще він винайшов подорожні чеки та відривні готельні купони.

          ТУРИЗМ – це мандри для задоволення, щоб пізнати інші культури, побачити природні чи створені людьми памятки, відвідати музеї і заповідні території, поблукати вуличками міста, помилуватися краєвидами. Історія туризму сягає Давнього Єгипту й античності. Мандри для задоволення були ознакою заможності. Люди подорожували до відомих місць чи слідували маршрутами, описаними в літературі. Одним із найпопулярніших було відвідування Семи чудес світу.

          КОМПАС – інструмент для навігації, який вказує напрямки за сторонами світу – північ, південь, захід, схід. Магнітний компас винайдено в Китаї понад 2 тисячоліття тому.

          Люди створювали МАПИ впродовж тисячоліть. Найдавнішою вважається мапа на бивні мамонта з села Павлов у Чехії, створена 27 000 років тому. В розписах печери Ляско знайдено найдавнішу мапу зоряного неба, створену 16 500 років тому. Перші мапи світу малювали єгиптяни, вавилоняни, давні греки.

          НАВІГАЦІЯ – це орієнтування на місцевості та знаходження правильного шляху. Навігація розвинулася у мореплавстві. Моряки орієнтувалися за небесними світилами – зірками, Сонцем, Місяцем. Сьогодні навігація здійснюється завдяки даним з геолокаційних супутників, наприклад, системи GPS.

          Як вільно мандрують вітер і вода – не знають меж і не спиняються ніколи. Вітер і вода переносять насіння рослин на великі дистанції, і в такий спосіб рослини мігрують до нових місць. Люди здавна використовують рух вітру і води. Наприклад, коли у мореплавстві вітер напинає вітрила, чи коли вода і вітер приводять у рух водяні й повітряні млини для перемелювання зерна. Сьогодні кінетична енергія вітру і течії перетворюється в електричну енергію завдяки винайденню вітрогенератора та гідрогенератора.

          Є ті, що долають тисячі кілометрів без мапи і компаса.

          МІГРАЦІЯ – це переміщення тварин з одного місця до іншого у певний період року. Тварини мігрують з різних причин: у пошуках їжі, партнера, мандруючи до місць зі сприятливішим кліматом. Пінгвіни Аделі мігрують на найдовші відстані серед усіх пінгвінів. Упродовж антарктичної зими долають близько 13 000 км, слідуючи за Сонцем. Карибу мігрують на найбільші відстані серед усіх наземних ссавців. З наближенням літа вони прямують на північ, а з першим снігом повертаються на південь, проходячи за рік до 5000 км. Моржі мігрують, плаваючи та ковзаючи льодом. За рік вони долають близько 3000 км. Білі ведмеді можуть проходити 30-80 км на день, і так упродовж декількох днів поспіль. У середньому за рік білий ведмідь долає близько 1000 км.

          ВЕЛИКА СЕЗОННА МІГРАЦІЯ – найчисельніша наземна міграція тварин на планеті. Щорічно у Серенгеті антилопи гну і зебри розпочинають круговий цикл міграції, долаючи понад 800 км у пошуках свіжої зелені. Гну і зебри мігрують разом, бо полюбляють однаковий тип трави, але зїдають різні її частини. Метелики Данаїда Монарх щороку восени мігрують з південних регіонів Канади до центральної Мексики на зимівлю, а відтак навесні повертаються назад на північ, долаючи загалом понад 7000 км. Проте життя метелика значно коротше, ніж тривалість цієї подорожі. Завершує міграцію третє-четверте покоління нащадків тих метеликів, які її почали.

          Риби навіть проти течії пливуть до місць, де зявилися на світ. Лосось вилуплюється з ікри у річках, мігрує за течією до моря, де живе приблизно 4 роки, а тоді для нересту повертається вгору проти течії річки на місце свого народження. Вугор народжується в теплих водах Саргасового моря, через 2 роки пливе у прісні води річок, виростає і живе там близько 10-15 років, а тоді повертається в Саргасове море для народження потомства. Мільйони сардин мігрують у теплі води океану влітку біля південно-східного узбережжя Африки. Розміри зграї сягають понад 7 км у довжину, понад 1,5 км у ширину і до 30 м у глибину. Кит – ссавець, який мігрує на найдовші дистанції. Влітку кити пливуть у прохолодні води для харчування, а взимку – у теплі води для того, щоб народити і вигодувати потомство. За рік кити долають до 20 000 км.

          Птахи перелітають між континентами навздогін теплу, але памятають, куди повертатися. Серпокрилець майже усе своє життя проводить у повітрі, пролітаючи мільйони кілометрів. Він навіть харчується і спить у польоті. Крячок полярний – перелітний птах, який здійснює найдовші щорічні міграції серед усіх птахів. Він гніздиться у південних широтах Арктики, а зимує в Антарктиці, пролітаючи щороку в середньому 70 000 км. Гуска гірська летить найвище серед усіх птахів. Пролітаючи над Гімалаями, підіймається на висоту понад 7 км. Грицик малий – перелітний птах, що здійснив найдовший зафіксований безперервний політ довжиною 11 680 км, пролетівши з Аляски до Нової Зеландії за 9 днів без жодної зупинки.

          Про це та інше – в книзі  Романа Романишина та Андрія Лесіва «Куди і звідки». Читайте і пізнавайте!

Коментарі

Популярні публікації